Személyiség

Már születésünk története is komoly hatással bír - Interjú Petrusán-Molnár Dalma pszichológussal

Október óta Petrusán-Molnár Dalma tanácsadó szakpszichológushoz is fordulhatnak a klienseink. Szakemberünkkel szakmai tapasztalatairól, szemléletmódjáról, kliensekhez való viszonyáról beszélgettünk.

Személyiség

Kék január, avagy visszatérés a munka világába és lehetséges mellékhatásai

Testi és mentális egészségünk szempontjából fontos, hogy időnként legalább másfél-két hétre kiszakadjunk a munka világából. Sokszor azonban a visszatérés nehezebb, mint gondolnánk. Cikkünkkel igyekszünk ezt megkönnyíteni.

Személyiség

Rosszkedvünk tele – avagy miért vagyunk szomorúak télen?

A szezonális depresszió, bár rendkívüli nagy pszichés terhet jelent, éppen ezért segítette őseink túlélését. De hogyan lehetséges ez?

Személyiség

Hiteles krónikás vagy nagy történetmesélő? – avagy a konstruktív és rekonstruktív emlékezet II. rész

Az emlékezetünk néha furcsán működik, emlékeink előhívásakor azok tartalma mindig módosul egy kicsit. Későbbi tapasztalataink fényében oda nem illő információkat elvetünk, másokat hozzáillesztünk. Miért van ez?

Személyiség

Kőbe vésett választások?

Öröklött személyiségvonásaink nagyobb szerepet játszanak politikai preferenciáink kialakításában, mint korábban gondoltuk.

Személyiség

Eredendő függőség – miért válunk szerhasználóvá?

A szerhasználat mindig is jelen volt az emberiség életében. De vajon miért vagyunk rá hajlamosak, és miért leszünk olyan könnyen függők?

Személyiség

Rejtőzködő mimózák – a nárcisztikus személyiség két oldala

A nárcisztikus személyiség másik oldalát azért nehéz felismerni, mert első pillantásra a nárcizmus tökéletes ellentétének tűnik.

Elbukott Freud Ödipusza? – Avagy a szexuális imprinting és a párválasztás

A párválasztás kérdésköre a pszichológia egyik legnépszerűbb témája.

Személyiség

Hiteles krónikás vagy nagy történetmesélő? – avagy a konstruktív és rekonstruktív emlékezet I. rész

Hol találhatók memóriánk gyenge pontjai? Miért különböznek emlékeink szisztematikusan az objektív valóságtól, miközben úgy hisszük, pontosan emlékszünk? És mit kezdjünk mindezek fényében a tanúvallomásokkal?