Kérlek, ne tedd! – Az öngyilkossági kísérletekre adott reakciók sokfélesége

A serdülőkori öngyilkosság megrázó és tragikus kérdés, melyre méltán kapjuk fel ijedten a fejünket. Cikkünkben az öngyilkossági viselkedésre adott válaszreakciók formáit szemrevételezzük.

Munkapszichológia

Előítéletesség-mentesen: hogyan kerekedjünk felül a sztereotípiákon?

Sokan vagyunk sokfélék, ezért az embereknek egyre nagyobb a tolerancia iránti igénye. A sztereotípia és az előítéletesség kihat a munkánkra is. Hogyan győzhetjük le előítéleteinket? Mi az összefüggés a kedveltség, a kompetencia és a sztereotípia között?

Személyiség

Az Áldozat meséje – A kollektív áldozati hiedelmek és veszélyeik

Amikor egy etnikai, vallási csoport erőszakot szenved el, jellegzetes tudatállapotba kerül, amit kollektív áldozati identitásnak nevezünk. Ez érthető reakció egy traumatikus eseményre, az áldozati szerep azonban veszélyes is lehet.

Személyiség

Egy mindenkiért, mindenki egyért! – a személyiség és a csoport dinamikája

Mindannyiunkban közös, hogy számos kisebb-nagyobb csoportba tartozunk. De hogyan határoz meg minket a kedvenc focicsapatunk rajongótábora vagy a munkahelyi team? És honnantól kezdődik a mi hatásunk a többiekre?

#szülés - egy médiahekk szociálpszichológiai napszemüvegen át

Hetekkel ezelőtt a sajtó attól volt hangos, hogy az egyik magyar celeb pár élőben közvetítette gyermekük születését. Ezt és az erre adott reakciókat vizsgájuk szociálpszichológia szemszögből.

Élet & Pszichológia

Fogalmam sincs, ki vagyok! Az énfogalom

Ki vagyok én? Mindannyian szembe találkoztunk már a kérdéssel. Esetleg nem tudod erre a választ? Milyen az énünk, mi az identitás és mindez hogyan alakít minket? Cikkünkben ennek járunk utána.

Élet & Pszichológia

„Greta Thunberg attitűdje az újdonság, nem a mondanivalója” − tudósítás szegedi Pszicho-Kávéházunkról

Konrad Lorenz és David Attenborough is megfogalmazta már a klímaváltozással kapcsolatos aggodalmait, mégis egy tizenéves lány szájából kellett hallanunk, hogy a világ felkapja a fejét.

Élet & Pszichológia

Csernobil: az intézményesült butaság, III. rész

Az HBO minisorozatának egyik lehetséges üzenete, hogy a korabeli Szovjetunió politikai rendszerének működésmódja jelentősen hozzájárult a katasztrófa létrejöttéhez és abszurd kezdeti kezeléséhez.

Élet & Pszichológia

Táborozó gyerekek és nemzetközi konfliktusok – a Rablóbarlang kísérlet valódi története, III. rész

Az elmúlt években sorra lepleződnek le az amerikai szociálpszichológia széles körben ismert, kanonizált kísérletei.