„Kezeim közül kifolyik az Élet” - a kiégés eredete

Mi a kiégés? Vajon veleszületett meghatározottság, vagy a gyermekkori élmények, a felnőtt élet esetleg a környezet hatása számottevőbb-e a jelenség kialakulásában?

Bázis, biztonság, bizalom – Mary Ainsworth munkássága

Mary Ainsworth (1913-1999) fejlődéspszichológus és elméletalkotó, aki kutatásával kiemelkedő módon járult hozzá a gyermekkori kötődési stílus megfoghatóságához, definiálásához és mérési lehetőségeihez. Cikkünkben Mary Ainsworth munkásságát mutatjuk be.

Élet & Pszichológia

Előttünk jártak – meghatározó nők a pszichológiában

Amikor az 1900-as évek elején, a pszichoanalízis kibontakozásának hajnalán a nők is beléptek a diskurzusba, a mai napig meghatározó elméleteket alkottak a gyermekkori fejlődésről, a kötődésről és a családok működéséről.

5 lecke, amit diszfunkcionális környezetben felnőve tanulunk

A családok egészségtelen mintái hozzájárulhatnak a negatív belső üzenetekhez, amelyeket a gyermekek felnőttkorukban hordozhatnak.

Gyermekkorban tanúja lenni a családon belüli erőszaknak felnőttkorban mentális betegségek kialakulásához vezet

Azon felnőttek több mint 22%-nál, akik gyermekkorukban ki voltak téve a szülői családon belüli erőszaknak, súlyos depresszív tünetek alakultak ki későbbi életükben.

Gyermekpszichológia

„Sosem az esemény okoz traumát, hanem az azt körülvevő csend” – az elfojtás ereje

Orvos-Tóth Noémi új könyvét olvasva, nemcsak a transzgenerációs traumák ismeretének fontossága válik világossá, de az is, milyen szerepe van a csendnek a traumák kialakulásában. Hogy feldolgozás helyett, elfojtjuk magunkban.

Gyermekpszichológia

A gyermekkor sebei – Így védi a saját szülői önismeretünk a gyermekünket

A gyereknevelésben nagy szerepet játszik az önismeret. A gyerekünk könnyen kihozhat a sodrunkból, mert olyan sebeket piszkálhat fel, amelyeknek addig nem is voltunk tudatában. Mi hihetjük, hogy játszmázik, manipulál, de valójában csak jelzi, dolgunk van.

Kérj szépen bocsánatot! – A gyermekkori bocsánatkérés pszichológiája

Az őszinte bocsánatkéréssel felelősséget vállalunk viselkedésünkért, értjük és elismerjük a másik fájdalmát és igyekszünk megoldást, gyógyírt is találni arra. Érdemes-e gyermekkorban mindezt forszírozni? Tud-e őszinte lenni a gyermeki bocsánatkérés?

Gyermekpszichológia

„Gyerekes vagyok? De jó nekem!” – Miket tanulhatunk a gyerekektől?

Emlékszel még az önfeledt nyári szünetekre, amikor minden nap egy új kaland volt? Emlékszel a gyermeki lelkesedésedre? Felnőttként is jó szolgálatot tehet nekünk, ha néha újra gyermeki szemmel tudunk nézni a világra.