Jól tudjuk, milyen fontos a kiegyensúlyozott alvás az emberek számára. Felnőttként is gyakran megérezzük, ha alváshiányban szenvedünk vagy épp alvási nehézségekkel küzdünk. Gyermekkorban azonban még elengedhetetlenebb a napirendbe ágyazott, kielégítő mennyiségű pihenés a testi–lelki egészség szempontjából. Sok negatív következmény származhat abból, ha a fiatalok nem alszanak eleget: a legújabb kutatások szerint például akár a későbbi alkohol- vagy kábítószer-használatra is kihathat.
Egy új tanulmány szerint a késői lefekvés, illetve a kevesebb alvás gyermekkorban összefüggésben állhat a későbbi szerhasználattal. Az eredmények szerint azon személyek, akik kevesebb órát aludtak éjszakánként gyermek- és serdülőkorukban, valamint később feküdtek le, 15 éves korukra nagyobb valószínűséggel fogyasztottak alkoholt vagy próbálták ki a marihuánát.
Cikkünkből kiderül:
- Milyen problémákat okozhat az alváshiány gyermekkorban?
- Milyen kapcsolatban áll az alvás és a későbbi szerhasználat?
- Hogyan segíthetünk gyermekünknek az alvás terén?
Számos értekezést olvashatunk arról, hogy mennyire fontos a gyermekek számára a kiegyensúlyozott alvás. A fejlődéshez, a növekedéshez és az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen a jó minőségű és megfelelő mennyiségű, rendszeres és napirendbe ágyazott pihenés.
Ahhoz ugyanis, hogy a gyerekek agya fel tudja dolgozni a napközben őket érő rengeteg ingert, jóval több alvásra van szükségük, mint a felnőtteknek.
Ez nem is csoda, hiszen ebben az igen szenzitív életszakaszban az agyuk még alakulóban van, nem fejlődött ki rendesen. Az alváshiány tehát nem csak a viselkedésre, de a memóriára, figyelemre, mozgáskoordinációra, térbeli gondolkozásra és akár az önszabályozási készségekre is negatív hatással lehet. A kialvatlan gyermekek agresszívabbak, éppen ezért a szociális kapcsolatok terén is problémákat idézhet elő a megfelelő mennyiségű pihenés hiánya.
A Penn State kutatói szerint pedig a gyermekkori alvási szokások akár még a jövőbeni szerhasználattal is kapcsolatba hozhatóak, hiszen a rossz alvás növelheti az impulzivitást, és hatással lehet a döntéshozatalra, ezek a tényezők pedig jelentősen befolyásolhatják a szerhasználatra vonatkozó döntéseinket is.
Egy kutatás tanulságai
A tanulmányban az alvás két különböző aspektusára összpontosítottak a kutatók: a lefekvés idejére és az alvás teljes időtartamára. 1514 amerikai gyermek adatait vizsgálták 3, 5 és 9 éves korukban. A gyerekek szülei minden alkalommal (tehát a gyermekek 3, 5 és 9 éves korában is) beszámoltak a szokásos hétköznapi lefekvésekről, illetve az alvási időtartamról is 5 és 9 éves korban. 15 éves korukra a serdülők már maguk adták meg az adataikat: lefekvési idejüket, alvási időtartamukat és az alkohol-, illetve marihuánafogyasztásukat.
Amikor a kutatók értékelték a gyermekkori lefekvés és az alvás időtartama, illetve a későbbi alkohol- és marihuánafogyasztás kapcsolatát, összefüggést találtak. Azok a gyerekek, akik 9 évesen később feküdtek le, mint a többi gyermek – akiknek 9 éves korukban korábban volt a lefekvési idejük –, 45%-kal nagyobb valószínűséggel próbálták ki az alkoholt 15 éves korukra.
A marihuánahasználattal kapcsolatos adatok azt támasztják alá, hogy a későbbi lefekvés 5 éves korban 26%-kal növelte a marihuána kipróbálásának esélyét 15 éves korra. 9 éves korban pedig akár egy órával kevesebb alvás is 19%-kal növelte a kipróbálás valószínűségét.
A 15 éves kori adatok alapján az derült ki, hogy a később lefekvő tinik 39%-kal nagyobb eséllyel fogyasztanak alkoholt, és 34%-kal nagyobb eséllyel próbálják ki a marihuánát. Az egy órával rövidebb alvás nem volt összefüggésben a marihuána fogyasztásával, de 28%-kal növelte az alkoholfogyasztás esélyét.
A fenti kutatás eredményei tovább árnyalják az alvásról való eddigi tudásunkat, és rávilágítanak a pihenés kritikus szerepére az egészség és a jóllét számos aspektusában.
A pihentető alvást elősegítő környezet megteremtése és az életkornak megfelelő alvási szokások kialakítása kulcsfontosságú egy gyermek életében.
Ha javítjuk az alvás minőségét és időtartamát a fiatalok körében, azzal a kockázatos viselkedések megjelenésének – például az alkohol vagy más szerek használatának – esélyét is csökkenthetjük.
De mit tehetünk gyermekünk jobb alvásáért?
Csak néhány lehetőség, amely segíthet a megfelelő alvásidő tartásában és a valódi pihenés elérésében:
1. Tegyük a gyermek szobáját alvásra alkalmassá! Legyen csend és nyugalom, kényelmes és megfelelő méretű ágy, sötét környezet, és az sem árt, ha kicsit hűvösebb van a szobában.
2. Alakítsunk ki stabil napirendet!
A gyermekek számára elengedhetetlen a napi rutin, ez ad keretet az életüknek, ez alapján tudják, hogy mikor mi következik, ez ad nekik biztonságot.
Fontos, hogy az alvás is illeszkedjen a szokásos napi teendők közé. Vezessünk be egy lefekvés előtti rituálét, amelyhez ha elérünk, a gyermek már tudni fogja, hogy az alvás következik.
3. Legyünk következetesek! Ez segíthet a rendszer és a keretek megtartásában, nem beszélve arról, hogy a gyermeknek is biztonságot ad az ilyesfajta szülői fellépés.
4. Olvassunk közösen esti mesét! Az esti rituálé rendkívül hasznos része lehet a közös meseolvasás, vagy épp az eltelt napra való visszatekintés, értékelés. Ez a közösen eltöltött idő szép lezárása lehet a napnak, és a reflexió segíthet a gyerekeknek lezárni az addig történteket, így felkészülhetnek az alvásra és az új napra.
5. Lefekvés előtt kerüljük a digitális eszközök használatát! Ne nézzünk mesét a tévében, ne mobilozzunk, ne használjunk semmilyen digitális képernyőt, hiszen ezek az eszközök jelentősen megnehezítik az elalvást.
6. Sportoljunk! Ha a gyermekek rendszeresen végeznek testmozgást, akkor pihentetőbben és mélyebben alszanak majd. A mozgás után kellemesen elfáradt gyerekek nagyobb eséllyel hamarabb álomba merülnek.
Krishnan, A. S., Reichenberger, D. A., Strayer, S. M., Master, L., Russell, M. A., Buxton, O. M., Hale, L., & Chang, A. M. (2024). Childhood sleep is prospectively associated with adolescent alcohol and marijuana use. Annals of epidemiology, 98, 25–31. Advance online publication. https://doi.org/10.1016/j.annepidem.2024.07.048