„Látni és hallani azt, ami bennem van - és nem azt, aminek lennie kellene.” – Virginia Satir szakmai hitvallása

Virginia Satir-t gyakran a „családterápia anyjaként” emlegetik. Munkássága megalapozólag hatott a rendszerszemléletű családterápia irányzatára. Cikkünkben Virginia Satir szakmai hitvallását mutatjuk be.

Gloomy summer? – a nyári melankólia jelensége a szezonális affektív zavar tükrében

A szezonális affektív zavar (SAD) a depresszió egyik, az évszakok váltakozásával megjelenő formája. Cikkünkben a nyári melankólia jelenségét taglaljuk a szezonális depresszió tükrében.

Kapcsolataink

Elvárás, igény, szükséglet? – kapcsolati elvárásainkról

Az elvárások személyközi kapcsolataink szerves részét képezik. De mely elvárások minősülnek ideálisnak, avagy kevésbé optimálisnak? Cikkünkben a kapcsolati elvárások kérdését boncolgatjuk.

A sebezhetőség, mint érzelmi kockázatvállalás

Sebezhetőség, esendőség, sérülékenység – ezen jellemzőket gyakorta negatív felhanggal értelmezzük. Pedig az ideális értelemben vett sebezhetőségnek számos pozitív oldala is lehet. Cikkünkben az esendőség előnyös oldalait kívánjunk megvilágítani.

Kérlek, ne tedd! – Az öngyilkossági kísérletekre adott reakciók sokfélesége

A serdülőkori öngyilkosság megrázó és tragikus kérdés, melyre méltán kapjuk fel ijedten a fejünket. Cikkünkben az öngyilkossági viselkedésre adott válaszreakciók formáit szemrevételezzük.

A dialektikus viselkedésterápia (DBT) - módszertani összefoglaló

A dialektikus viselkedésterápia (Dialectic Behavioural Therapy, DBT) az utóbbi évtizedekben került a köztudatba, a kognitív viselkedésterápia egy kibővített formájaként. De mire is szolgál a DBT, milyen problémaköröknél alkalmazzák leggyakrabban?

Az érintés, mint szükséglet – a személyközi érintés pszichológiája

Az érintés szükséglete ott rejlik mindannyiunkban. Abban azonban, hogy hogyan fejezzük ki vagy éljük meg az érintés sokféleségét, már jelentősen különbözhetünk. Cikkünkben az interperszonális érintés témakörének néhány aspektusát igyekszünk körbejárni.

Segíts magadon: kérj segítséget! – A segítségkérés, mint öngondoskodási forma

Bár sokunk számára nehézséget okozhat, olykor az egyik legideálisabb öngondoskodási forma, ha másoktól kérünk segítséget. De mi akadályozhatja a másoktól való segítségkérést? Hogyan merjünk másokkal együtt gondoskodni önmagunkról?

Léleksimogatók – az állat-asszisztált pszichoterápia

Az állat-asszisztált terápia napjainkban egyre inkább elterjedni látszik, az állatok terápiás hatása pedig méltán részesül emelkedettebb figyelemben. A kisállatok, azon belül is a kutyák emberre gyakorolt pozitív hatásait tudományos körökben is előszerete