Élet & Pszichológia

Így fogadd el a tökéletlenséget – Kiút a perfekcionizmus csapdájából

A perfekcionizmus a legtöbb ember számára fontos értéket, azonban ritkán eredményez valódi megelégedettséget, gyakran társul nehéz érzésekkel. Cikkünkben a tökéletesség csapdájából kivezető úthoz adunk iránymutatást.

Szociális támogatás és készségfejlesztés hátrányos helyzetű fiatalok számára

Harmadik alkalommal kerül megrendezésre az ALAP!Tábor, az Élményakadémia 5 napos tábora, gyermekotthonban és állami gondozásban felnövő fiatalok számára.

Kapcsolataink

"Csak rossz kedved van, majd elmúlik!" – 5 tévhit a depresszióról

A köznapi nyelvben gyakran használjuk a „depressziós” kifejezést; rosszkedvre, motiválatlanságra, lehangoltságra olykor egyaránt érvényesnek látszik. A depresszió azonban egy betegség, mely nem megfelelően kezelve komoly következményekkel járhat.

Élet & Pszichológia

Kognitív torzításaink: Hogyan döntünk hibásan és csapjuk be saját magunkat?

Ha nem lennének kognitív torzításaink, számítógépekként, valós esélyek és arányok szerint észlelnénk a világot és hoznánk meg döntéseinket. Ez azonban nem így van, amit számos esetben tetten érhetünk.

Kapcsolataink

Nézz szembe az ünnepi magánnyal és küzdj ellene!

A karácsony, mint az év jeles napjainak egyike, mélyen beágyazódott a kultúránkba és sohasem lehet közömbös senki számára. A magányosság sok ember életében központi probléma, a közelgő ünnepek azonban erre nagyban ráerősíthetnek. Farkas Vera pszichológus

Egzisztenciális Pszichológia

Beszéljünk a halálról!

Az ember lelke nem tud mit kezdeni a halállal. Próbáljuk elfogadni az öregedést, miközben a halál tényét igyekszünk figyelmen kívül hagyni, kizárni az életünkből. Előbb vagy utóbb azonban mindenkinek szembe kell néznie a halálszorongással. Farkas Vera psz

Miként változik empátiakészségünk az élet előrehaladtával?

A kutatások szerint életkorunkkal változik, milyen módon tudunk empatizálni másokkal. Azonban az empátiának is több összetevője van. De mi a helyzet az időskorúak együttérző képességével?

Élet & Pszichológia

Hogy ki a hibás? Én biztos nem! – a bűnbakkeresés pszichológiája

Legtöbbünkkel előfordulhatott már, hogy a körülmények áldozatának éreztük magunkat. A kellemetlen helyzetekre hibáztató mondatokkal, gondolatokkal reagálhatunk, melyekkel máris elhárítottuk magunkról a felelősséget. Tekintsünk a bűnbakkeresés mögé!

Személyiség

Bolondok háza vagy a gyógyulás záloga? – A magyar pszichiátria mai helyzete és rövid története

A mentális betegségekről beszélni ma már nem ciki, sokkal inkább trendi. Annál kevesebb szó esik azonban a gyógyulás egyik fő kapuját jelentő intézményéről: a pszichiátriáról. Cikkünkben a mai pszichiátriai rendszer kialakulásának történetét járjuk körbe.