Legtöbben időről időre aggodalmaskodunk kiadásaink miatt, a pénzügyi szorongás azonban egy ennél mélyebb, gyakran bénító erejű, megszállott félelmet jelent az anyagi helyzetünk kapcsán. Cikkünkben a kiváltó okokat és a lehetséges megoldásokat vizsgáljuk meg.
A pénzügyi szorongást számos dolog kiválthatja, nem csak a pénzhiány. A pénzügyi szorongásban szenvedők folyamatosan aggódnak a számlák miatt, és előfordulhat, hogy félnek ránézni a bankszámlájukra vagy megbirkózni bármivel, ami a személyes pénzügyeikkel kapcsolatos. A szorongás egyéb fajtáihoz hasonlóan a pénzügyi szorongás is hatással lehet a fizikai egészségre, ami álmatlanságot, étvágytalanságot vagy koncentrációs nehézséget okozhat. Természetes, hogy a pénzügyi nehézségek és a jövedelemkiesés aggodalomra ad okot. Amikor azonban ez az aggodalom megszállottsággá fokozódik, valódi szorongásos zavarrá válhat.
Cikkünkből kiderül:
- Egy amerikai kutatás szerint az infláció jelentős stresszforrást jelent.
- A pénzügyi aggodalom mentális és fizikai egészségünkre is hatást gyakorolhat.
- Meglepő módon a pénzügyi szorongás gyakori tünete lehet a túlköltés is.
Mit nevezünk pénzügyi szorongásnak?
A pénzzel kapcsolatos szorongás egy olyan tartós félelem, amely miatt úgy érezhetjük, hogy az anyagi helyzetünkkel kapcsolatban túlterheltek és tehetetlenek vagyunk. A pénzügyi szorongás összefüggést mutathat a jövedelemmel és a munkahely biztonságával, az adósságtörlesztés teljesítésével vagy a mindennapi szükségletek finanszírozásával kapcsolatos aggodalmakkal.
A megélhetési költségek válsága miatt a pénzügyi szorongás gyakoribbá vált, mivel az emberekre fokozott pénzügyi nyomás nehezedik. Az Amerikai Pszichológiai Társaság 2022-es Stress in America felmérésében a válaszadók 87 százaléka az inflációt jelölte meg jelentős stresszforrásként. A nagyfokú árnövekedés, amely az üzemanyagtól kezdve az élelmiszerekig számos területre kiterjed, anyagi háttértől függetlenül aggodalommal tölthet el bennünket. A kutatók szerint egyébként a felmérés 2007-es kezdete óta egyetlen más kérdés sem okozott ekkora stresszt.
A pénzügyi szorongás lehetséges kiváltó okai
Számos tényező vezethet oda, hogy pénzügyeink kapcsán aggodalom alakuljon ki bennünk. A fent már említett infláción túl vizsgáljuk meg a további, jelentős kiváltó okokat!
Szegényes pénzügyi ismeretek és az edukáció hiánya: Ha a szorongásunk elsődleges forrása, hogy nem kaptunk megfelelő ismereteket a pénzügyi tudatosság terén, az első szükséges lépés, hogy edukáljuk magunkat, valamint felismerjük, hogy nem vagyunk ebben a helyzetben egyedül. Visszaszerezhetjük a kontroll érzetét például azáltal, hogy belevetjük magunkat a költségvetés és a megtakarítási tervek világába – erre számos ingyenesen elérhető anyagot találhatunk az online térben is.
Túlzott eladósodás és a megtakarítás hiánya: az adósságok felhalmozódása és a visszafizetésükkel kapcsolatos nehézségek a pénzügyi stressz egyik fő kiváltó oka.
Túl kevés jövedelem: a probléma kialakulásához többek között hozzájárulhat, ha a keresetünkhöz mérten nem reális célokat tűzünk ki magunk elé, vagy ha olyan általános vagy váratlan kiadások jelentkeznek, melyek fedezésére a jövedelmünk nem elegendő.
Rossz befektetések vagy jelentős pénzügyi veszteségek: a kockázatvállalás a pénzügyi szférában álmatlan éjszakákat okozhat, ha olyan összegeket veszítünk, amelyek jelentős hatást gyakorolnak anyagi biztonságunkra.
Foglalkoztatási bizonytalanság: a munkahelyi bizonytalanság és az az érzés, hogy az ember bármikor elveszítheti a munkáját, növeli a pénzügyi bizonytalanságot.
Összehasonlítás és társas nyomás: pénzügyi nehézségeket tapasztalhatunk annak ellenére is, hogy elegendő pénzeszközzel rendelkezünk az alapvető kiadások fedezésére, és nem vagyunk eladósodva. Ennek oka, hogy az életszínvonalra vagy jövedelemre vonatkozó társadalmi vagy környezeti elvárások az adott körülmények között irreálisak lehetnek.
A pénzügyi szorongás tünetei
Túlköltés: Azt gondolnánk, hogy a szorongás miatt spórolni fogunk, de a vásárlás átmeneti enyhülést nyújt a pénzzel kapcsolatos aggodalmakra. Ez egy ördögi körré válik, ahol folyamatosan költekezünk, hogy megkönnyebbülést érezzünk, ami tovább rontja a problémát.
Gyűjtögetés: A túlköltekezés gyűjtögetéshez is vezethet, mivel az anyagi javak és különböző tárgyak felhalmozása biztonságérzetet nyújthat, és csökkentheti szorongásunkat.
Költekezéstől való félelem: A túlköltés másik oldala az észszerűtlen takarékoskodás, ez ugyanis megakadályozhat bennünket abban, hogy élvezzünk egy nyaralást, vagy otthonunkat kényelmesebbé tegyük. Elodázhatjuk általa továbbá a különböző szükséges felújításokat és egészségügyi szűrővizsgálatokat, beavatkozásokat is. Emellett azt is elősegítheti, hogy túlhajszoljuk magunkat, és a szükségesnél több munkát vállaljunk magunkra.
Kezelhetetlen pénzügyek: Ha pénzügyi szorongásban szenvedünk, nehezen tudjuk átlátni, és gyakran még kevésbé tudjuk kezelni pénzügyeinket, nem tudjuk megfelelően megtervezni a kiadásainkat, vagy az előre elkészített költési tervhez nem tudjuk tartani magunkat.
Negatív gondolatok, depresszió: A bennünket körülvevő világgal kapcsolatos negatív gondolatok és depresszió szintén lehetnek a pénzügyi szorongás jelei.
Kényszeres viselkedés: A pénzzel kapcsolatos aggodalom kényszeres viselkedést is okozhat, amely megjelenhet a bankszámla kényszerű ellenőrizgetésében, de akár alvási problémákhoz is vezethet.
A pénzügyi helyzetünket nem mindig tudjuk úgy és olyan gyorsan elrendezni, ahogyan azt szeretnénk, és ezáltal közvetlenül megszüntetni a stresszt, de tehetünk lépéseket a pénzzel kapcsolatos szorongás enyhítésére.
Hogyan küzdjünk meg a szorongásérzettel?
1. Legyünk megértők önmagunkkal
Az önmagunkkal való együttérzés létfontosságú a mentális jóllétünkhöz, különösen nehéz időkben – és a megfelelő lelkiállapotba kerülés segíthet a pénzproblémák kezelésében. Ha a pénzzel vagy a munkanélküliséggel küzdünk, de elfogadjuk, hogy a dolgok esetleg nem rajtunk múlnak, vagy időbe telik, amíg rendeződnek, az segíthet, hogy nyugodtabbnak érezzük magunkat.
Próbáljunk meg ilyenkor is kedvesen viszonyulni önmagunkhoz, és kerüljük a negatív beszédet. Az is segíthet, ha nem feledkezünk meg arról, hogy a dolgok változhatnak. Próbáljunk meg elsősorban arra koncentrálni, amire van ráhatásunk, és amit van lehetőségünk megváltoztatni.
2. Beszéljünk a nehézségeinkről
Segíthet az is, ha a pénzzel kapcsolatos aggodalmainkat átbeszéljük valakivel, akiben megbízunk, legyen ez akár egy közeli barát vagy valamelyik családtagunk. Ez segíthet abban, hogy tisztábban lássuk a helyzetünket, és már önmagában az, hogy megosztjuk valakivel, csökkentheti aggodalmainkat.
3. Helyezzük át a fókuszt
A relaxációs és mindfulness technikák segíthetnek abban, hogy nyugodtabbnak érezzük magunkat, ami által csökkenhet a pénzzel kapcsolatos szorongásérzetünk. Ha időt szánunk arra, hogy megálljunk és a légzésünkre koncentráljunk, az segíthet abban, hogy jelenvalóbbnak érezzük magunkat.
4. Hozzunk létre megfelelő öngondoskodó rutint
A rutinhoz való alkalmazkodás céltudatosságot adhat nekünk. Ahogy ragaszkodunk ehhez a rutinhoz, felfigyelhetünk rá, hogy a hangulatunk is javul. Próbáljunk meg olyan tevékenységeket beilleszteni ebbe a rutinba, ami a mentális és fizikai jóllétünkre is pozitív hatást gyakorolhat, mint például az egészséges étkezés vagy a rendszeres testmozgás. Fizikai egészségünk ugyanis szoros kapcsolatban áll lelki jóllétünkkel, a testmozgás pedig természetes módon segíthet a szorongás oldásában is.
5. Készítsünk költségvetési tervet, és igyekezzünk ragaszkodni is hozzá
A költségvetési terv segítségével jobban átláthatjuk bevételeinket és kiadásainkat, ami növelheti a kontrollérzetet, azt tapasztalhatjuk ugyanis, hogy jobban az irányításunk alatt tartjuk a dolgokat. Segíthet emellett abban is, hogy átlássuk, mi az, ami valóban fontos kiadás, és mi az, amire feleslegesen költünk, ahova úgymond elfolyik a pénz.
Törekedjünk arra, hogy rendszeres időközönként tekintsük át pénzügyeinket, így kiszámíthatjuk, hogy hetente vagy havonta milyen összegből gazdálkodhatunk. Segíthet továbbá abban is, hogy takarékoskodni kezdjünk, és létrehozzunk egy alapot, amihez nyúlhatunk, ha váratlan kiadásunk akad, például tönkremegy valami a lakásban, vagy hirtelen orvosi költség merülne fel. A javaslatok szerint célszerű akár félévre elegendő összeget megtakarítani, hogy ha valamilyen váratlan esemény miatt kiesünk a munkából, ne kelljen a kiadások miatt is aggodalmaskodnunk, de már az is megnyugvást jelenthet, ha 1-2 havi megtakarítást sikerül félretennünk.
Fontos arra figyelnünk ugyanakkor, hogy ha a szorongás már a mindennapi tevékenységeinkben is gátol bennünket, akkor merjünk segítséget kérni, a megfelelő szakember ugyanis segíthet a probléma feloldásában és a kontroll visszaszerzésében.
Grable, J., Heo, W., & Rabbani, A. (2015). Financial anxiety, physiological arousal, and planning intention. Journal of Financial Therapy, 5(2), 2.
Roll, S. P., Taylor, S. H., & Grinstein-Weiss, M. (2016). Financial anxiety in low-and moderate-income households: Findings from the household financial survey.
Hasler, A., Lusardi, A., & Valdes, O. (2021). Financial anxiety and stress among US households: New evidence from the national financial capability study and focus groups. FINRA Investor Education Foundation.