Képzeljünk el egy hosszú és fárasztó túraútvonalat! Verejték és fáradtság, könnyebb és nehezebb pillanatok, gyönyörű tájak és félelmetes terepek váltakozása. De amikor fent állunk a hegy tetején és letekintünk a csodás kilátásra, már biztosan tudjuk, hogy megérte a küzdelem. Épp ilyen az élet is: rengeteg nehézséggel kell megküzdenünk, míg eljutunk a célig, az odavezető út pedig hol gyorsabban megy, hol nehézkesebben. A különböző túrázóknak ráadásul más-más terep jelenti az igazi élményt, épp úgy, ahogy az életben is, ki ebben jobb, ki abban. Egy azonban biztos: a túra teljesítése, a sikerélmény segíthet bennünket abban, hogy legyőzzük életünk más kihívásait is, nem csak fizikai, de akár érzelmi téren is. A kalandterápiás foglalkozások is erre építenek.

A kalandterápia területe az utóbbi időben jelentős fejlődésnek indult, egyre szélesebb körben ismerik és alkalmazzák. Habár viszonylag új irányzatnak tűnik, a kalandpedagógiai elvek használata a terápiás közegben már közel negyven éve zajlik. A kalandalapú tevékenységek terápiás kontextusba való beillesztése lehetőséget teremt a résztvevők számára, hogy fizikai és mentális kihívásokban vegyenek részt, ezzel elősegítve a személyes fejlődésüket, az érzelmeik feldolgozását, az önfelfedezést és az önkifejezést.

Olyan egyedi és gyakorlatias megközelítést alkalmaz, amely a különböző szabadtéri tevékenységeket és élményeket a gyógyulás és a személyes növekedés elősegítésére, a mentális és fizikai jóllét fokozására használja fel.

Cikkünkből kiderül:

  1. Melyek a kalandterápia előnyei?
  2. Melyek a kalandterápia leggyakoribb fajtái?
  3. Mi is az az önismereti mászás?


A kalandterápia típusai

A kalandterápia igen változatos formákat ölthet, sokféle típusa létezik – cikkünkben a leggyakoribbakat járjuk körül.

Vadonterápia (Wilderness Therapy)

A vadonterápia természetes környezetben zajlik, például egy erdőben vagy épp a hegyekben, jellemzően kiscsoportos, többnapos formában, távol a résztvevők lakóhelyétől. Segít kapcsolatot teremteni a természettel, amely önmagában is teret adhat olyan tapasztalásoknak, melyek terápiás hatással bírhatnak. De új készségek elsajátítására és az önállóság érzésének kialakítására is sarkallhat.

Kaland alapú terápia (Adventure-based therapy)

Ezeket a programokat gyakran terápiás központokban vagy annak közelében tartják. Itt is jellemző a kiscsoportos forma, de a csoportok összetétele változhat. A beltéri vagy „mesterséges” sziklamászó falakon való terápiás foglalkozás például ebbe a kategóriába tartozik, a résztvevő megtapasztalja ugyan a falmászás élményét, de mégsem egy „igazi” sziklán próbálkozik.

Kötélterápia (Ropes Course Therapy)

A kalandterápia ezen válfaja akár egy kalandparkban is végezhető, a foglalkozás során különböző akadályokat, például köteleket, létrákat és kötélpályákat kell leküzdeni. A kötélpályás terápia használható önbizalom fejlesztésére, de a csapattársainkkal való bizalom kialakítását is segítheti, ráadásul a kommunikáció és a csapatmunka is fontos szerepet játszhat a kihívások során.

Állatasszisztált terápia

Mind fizikai, mind mentális és érzelmi problémákkal küzdőknek hasznos lehet az állatokkal való időtöltés. Az állatok ugyanis társaságot, támogatást és motivációt nyújtanak, segíthetnek javítani a szociális készségeinket, önbecsülésünket és megküzdési képességeinket. Az állatasszisztált terápia változatos környezetben alkalmazható, beleértve a kórházakat, iskolákat és közösségi helyszíneket.

Lovasterápia

A lovasterápia a kalandterápia egy olyan formája, amely a lovak terápiás használatát jelenti. Hatékonyan alkalmazható a mentális, érzelmi, fizikai és viselkedéses problémák kezelésében. A lovak megnyugtató hatással vannak az emberre, nem támasztanak elvárásokat, nem ítélkeznek, így a közelükben talán kényelmesebben és nyíltabban tudunk beszélni a problémáinkról. A lovasterápia segíthet az új készségek és megküzdési mechanizmusok kifejlesztésében, valamint az önbizalom és az önbecsülés erősítésében is.

Hippoterápia

A hippoterápia az élményterápiák egy olyan formája, amely a lovat szintén terápiás „eszközként" veti be, de a cél a testi és szellemi fogyatékossággal élő emberek, mozgás- és idegrendszeri sérültek megsegítése. A ló mozgása segít javítani az egyensúlyt, a koordinációt és az erőnlétet, valamint csökkenti a stresszt és a szorongást.

Szabadtéri kalandterápia (Outdoor Adventure Therapy)

Ez a forma a szabadtéri tevékenységekben való részvételt – például túrázást, kempingezést, kenuzást, sziklamászást – foglalja magába. A kalandterápia ezen fajtája segíti az önbizalom építését, a csapatban való munka megtapasztalását és a problémamegoldó készségek fejlesztését.

Önismereti mászás

Az önismereti mászás során a résztvevők megtapasztalhatják, milyen az, amikor valóban megélik a pillanatot, mászás közben ugyanis nem lehet a mindennapi problémákon rágódni, a figyelem mindig az adott lépésekre, fogásokra irányul. Ez a mozgásforma olyan éberséget, pillanatnyi fókuszt idéz elő, amely kulcsfontosságú lehet például a depresszió kezelésében is. A különböző utak teljesítése, a félelmeink leküzdése vagy épp a komfortzónánkból való kilépés pedig erősíti az önbizalmat és lehetőséget ad arra, hogy az ember jobban megismerhesse önmagát, érzelemszabályozási képességeit, megküzdési technikáit. Ráadásul a mászás ritkán magányos sport: ha a társainkkal karöltve vállaljuk a kihívásokat, a másokba vetett bizalmunk is növekedhet. Önmagunk megismerése hozzájárul ahhoz, hogy egyre jobban értsük, hogyan is működünk, hogy mit miért teszünk, ezáltal pedig könnyebben tudunk majd alkalmazkodni az életünk kihívásaihoz, és jobban ráláthatunk a fejlődési lehetőségeinkre.

Egyre inkább ráeszmélünk, hogy a mentális egészségünk szempontjából a szabadban töltött idő elengedhetetlen. A természetjárás pozitívan befolyásolhatja a hangulatunkat, az általános közérzetünket és az energiaszintünket is. Ráadásul a szabadtéri tevékenységeket arra is használhatjuk, hogy feldolgozzuk azokat a nehézségeket, amikkel éppen küzdünk. Akár családi vagy munkahelyi problémákkal küzdünk, akár személyes vagy szakmai kihívásokkal nézünk szembe, a kalandterápiás lehetőségek segíthetnek abban, hogy békére leljünk és új megoldásokat, perspektívákat találjunk.

Jelentkezz a Mindset Pszichológia és a Vasalt Utak szervezésében megvalósuló önismereti mászás eseményre, ahol tapasztalt mászásoktató és képzett pszichológus vezetésével mélyülhetsz el nem mindennapi körülmények között az önismeretben!

Engel, B. T. (2001). Glossary of terms used in therapeutic riding. Therapeutic riding. I: Strategies for instruction. 3rd ed., Barbara Engel Therapy Services, Durango, 23-26.

Newes, S., & Bandoroff, S. (2004). What is adventure therapy. Coming of age: The evolving field of adventure therapy, 1-30.

Gass, M. A., Hallows, G., & Russell, K. C. (2020). Adventure therapy: Theory, research, and practice. Routledge.

Karg, N., Dorscht, L., Kornhuber, J., Luttenberger, K. (2020). Bouldering psychotherapy is more effective in the treatment of depression than physical exercise alone: Results of a multicentre randomised controlled intervention study. BMC Psychiatry, 20, Article 116. https://doi.org/10.1186/s12888-020-02518-y