Személyiség

Hiteles krónikás vagy nagy történetmesélő? – avagy a konstruktív és rekonstruktív emlékezet II. rész

Az emlékezetünk néha furcsán működik, emlékeink előhívásakor azok tartalma mindig módosul egy kicsit. Későbbi tapasztalataink fényében oda nem illő információkat elvetünk, másokat hozzáillesztünk. Miért van ez?

Gyermekpszichológia

Tisztuló kép – kiút a gyermekkori amnéziából

Emlékezeti rendszerünk egyik legérdekesebb sajátossága, az amnéziának egy különleges formája mindannyiunkat érint: ez pedig a gyerekkori amnézia.

Élet & Pszichológia

Hogyan beszélj a gyermekeddel? – Az emlékezés tanulása

Mi történik az élet első 3-4 évében, amikor kialakul az emlékezetünk? Kutatások szerint itt többről van szó, mint az agy egyszerű érése – az emlékezést édesanyánktól tanuljuk.

Személyiség

Hiteles krónikás vagy nagy történetmesélő? – avagy a konstruktív és rekonstruktív emlékezet I. rész

Hol találhatók memóriánk gyenge pontjai? Miért különböznek emlékeink szisztematikusan az objektív valóságtól, miközben úgy hisszük, pontosan emlékszünk? És mit kezdjünk mindezek fényében a tanúvallomásokkal?

Élet & Pszichológia

Miért nem megbízhatók a pletykák? – Így csal meg bennünket az emlékezetünk és a személyiségünk

Cikkünkben arról pletykálunk, hogyan alakulnak ki a szóbeszédek, milyen valós és rejtett szerepük lehet életünkben, és vajon miért szeretünk pletykálni.

Élet & Pszichológia

Idővirágom: a bennem ketyegő óra, avagy lelassítható-e az idő?

Vánszorognak a percek, de elrepül az év. Mégis mi az oka ennek a furcsa viszonynak? Miért gyorsul fel az idő, ahogy öregszünk, és vajon mit tehetünk azért, hogy megállítsuk vagy legalább lelassítsuk?

Élet & Pszichológia

Miért szeretjük az otthon illatát? – A szaglás, az érzelmek és a memória kapcsolata

Bizonyos szagok vagy illatok felszínre hozhatnak akár rég elfeledett emlékképeket, érzelmeket. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy ezek az ismerős illatok vajon miért válthatnak ki belőlünk olykor rendkívül intenzív reakciókat.

Élet & Pszichológia

A zene az utolsó, amire emlékszünk

Nemrég bejárta a világhálót a balerina videója, aki az Alzheimer-kór előrehaladott stádiumában van, ennek ellenére, amint meghallja a Hattyúk tava zenéjét, az egykori koreográfia minden mozdulatát fel tudja idézni.

Élet & Pszichológia

A legtöbb dologban az átlagnál jobbnak gondoljuk magunkat – kivéve ebben

Ha megkérünk embereket, hogy ítéljék meg különböző, előnyös tulajdonságaikat másokhoz képest, a kutatások eredményei szerint azt kapjuk, hogy szeretjük az átlagnál jobbnak gondolni magunkat.