A nemi irányultság kialakulására eddig kevés meggyőző magyarázatot találtak a kutatások, az újabb eredmények viszont segítenek tovább árnyalni a képet.
Egy új kutatásban félmillió embert vizsgáltak, és megállapították, hogy a géneknek alig van szerepe abban, hogy valaki melyik nemhez vonzódik, a környezet és társadalom sokkal jelentősebb tényező. Bár korábban többen állították, hogy létezik „meleg gén”, és az azonos neműekhez vonzódás veleszületett tulajdonság, ezek a feltevések rendre nem igazolódtak be, és senki nem tudott döntő bizonyítékot letenni az asztalra a homoszexualitás biológiai meghatározottsága mellett.
A biológiai hátteret tovább árnyalja azonban, hogy az agyfejlődést már magzati korban hormonális hatások érik. Kimutatták, hogy a testvérek neme és száma összefügg a homoszexualitás valószínűségével, mégpedig úgy, hogy minél több bátyja van valakinek, annál nagyobb az esély a melegségre. Itt nem pusztán környezeti hatásról van szó, hanem
egy olyan antitest befolyásolhatja a szexuális orientációt, mely terhesség alatt az anya testében termelődik,
és hatással van a fiú magzat agysejtjeinek fejlődésére úgy, hogy az Y-kromoszómához kapcsolódik. Azoknál az anyáknál mutatták ki a legmagasabb arányban, akik több fiút szültek, és a kisebbek között meleg is volt, közepes arányban volt azoknál az anyáknál, akiknek csak egy meleg fiuk volt, és a legalacsonyabb azoknál, akiknek csak heteroszexuális fiaik voltak.
A genetikai hátteret firtató kutatások azért is lehetnek népszerűek, mert egyelőre kielégítő pszichológiai magyarázat nincsen, csak azt tudjuk, hogy a nemi irányultság bonyolult tényezők összjátékaként alakul ki, már egészen korai biológiai hatások is befolyásolhatják, ami egyben azt is jelenti, hogy nem döntés vagy választás kérdése.
Felhasznált irodalom: Anthony F. Bogaert, Malvina N. Skorska, Chao Wang, José Gabrie, Adam J. MacNeil, Mark R. Hoffarth, Doug P. VanderLaan, Kenneth J. Zucker, Ray Blanchard (2018). Male homosexuality and maternal immune responses. Proceedings of the National Academy of Sciences Jan 2018, 115 (2) 302-306; DOI: 10.1073/pnas.1705895114 Ganna, K. J. H. Verweij, M. G. Nivard, R. Maier, R. Wedow, A. S. Busch, A. Abdellaoui, S. Guo, J. F. Sathirapongsasuti, P. Lichtenstein, S. Lundström, N. Langström, A. Auton, K. M. Harris, G. W. Beecham, E. R. Martin, A. R. Sanders, J. R. B. Perry, B. M. Neale, B. P. Zietsch (2019). Large-scale GWAS reveals insights into the genetic architecture of same-sex sexual behavior. Science, 2019.08.31., Vol. 365, Issue 6456, DOI: 10.1126/science.aat7693