Belül mindannyian arra vágyunk, hogy olyan partnerre találjunk, akivel mély kötődést alakíthatunk ki, aki társsá válik életünkben. Ezért azonban meg kell dolgoznunk. Cikkünk korábbi részeiben (I. rész, II. rész) olvashattunk, milyen készségeket érdemes fejlesztenünk ahhoz, hogy párkapcsolatunk fejlődhessen. De milyen is egy gyümölcsöző párkapcsolat? Hogyan kamatoztathatjuk a kapcsolatunkban rejlő energiákat? Hátszegi Eszter pszichológus cikkéből kiderül.
Intimitás – A szerető
Miután elsajátítottuk a korábbi archetípusok feladatait, elérkezünk az intimitás fázisába. Az eddigi szakaszok során kiszámíthatatlan volt, mikor részesülhetünk intimitásban. Azonban a korábbi fázisok megfelelő felépítése kellő alapot nyújt ahhoz, hogy az intimitás kiszámíthatóan, stabilan jelen legyen a kapcsolatunkban. Végre elértünk abba az élethelyzetbe, amire mindig is vágytunk. A rajongás szakasza után elillant érzések újból visszatérnek. Ebben az áldott állapotban élvezhetjük egymás közelségét anélkül, hogy projekciókból, fantáziákból építkeznénk. Szerelembe esünk, azonban a rózsaszín köd helyett most két lábbal a talajon állunk. Ismerjük társunkat, és mostanra magunkról is szélesebb körű tudással rendelkezünk.
A Vándor hívásának sikeres teljesítése után olyan mély intimitást tapasztalhatunk meg, amit korábban még nem ismertünk. A mély intimitás segít, hogy ne ragaszkodjunk a szerepeinkhez, és egy izgalmas, dinamikus folyamatot jelent az egymáshoz közeledésben. Mostanra sokat változtunk, növekedtünk, és ezáltal békében vagyunk saját magunkkal, illetve többet tudunk adni másoknak is. Külön-külön vándorútjaink után hihetetlen boldogságban egyesülünk újra.
Az intimitás fázisának kihívása az elnyeléstől, illetve az elhagyástól való félelem leküzdése, amiknek következtében egyre kevésbé jelent számunkra nehézséget a közeledés, és az elengedés. Érdekes játék ez a határokkal, az elmosódással, amikor szinte feloldódunk egymás személyiségében, egységes „mi”-t alkotva, és a szétválással, amikor különálló, jól elhatárolt egyénekként működünk. A kapcsolatunkba fektetett munka azonban itt még nem ér véget. Egy másik feladata a fázisnak, hogy
ne csak öncélúan éljük meg az intimitás szépségét,
hanem állítsuk közös energiáinkat valamilyen magasabb cél szolgálatába.
Ko-kreativitás – A Mágus
Ebben a periódusban a párok gyakran dolgoznak valamilyen közös projekten – legyen az egy család, vagy társadalmi munka. Kapcsolatukat a külvilág szolgálatába állítják. A fázis neve ezért ko-kreativitás, lényege, hogy a partnerek valamilyen közös, kreatív, alkotó folyamatban vesznek részt. Az archetipikus megfelelője a Mágus. A kapcsolatunk sok esetben magától áramlik, már nincs szükség arra, hogy plusz energiákat fektessünk kapcsolatunk építésébe, vagy a kapcsolati sebek begyógyítására. Azonban ebben a szakaszban is érdemes ápolni a párunkkal való viszonyunkat.
Ebben a fázisban erős transzperszonális vágyaink vannak, az ego és annak késztetései háttérbe szorulnak, és a kettőnk viszonyánál valamilyen magasabb cél iránt köteleződtünk el. Az összes szakasz közül ez a leginkább spirituálisan orientált. Már nem az az elsődleges szempontunk, hogy fizikai, szexuális, vagy érzelmi hiányokat elégítsünk ki. Az integritás, a nagyvonalúság, a hála vezérlik a cselekedeteinket.
A ko-kreativitás szakaszával együtt lesz teljes a kör, és térünk vissza a rajongás időszakához, ahol az Ártatlan szerelembe esik, és világmegváltó víziókat táplál. Azonban most a vízió nem csak a saját életünk jobbá tételére irányul, hanem másokéra is.
Ha őszinték akarunk lenni, akkor mindannyian szeretnénk rögtön révbe érni, lehetőleg mellőzve a kemény munkát. A New Age típusú könyvek szokták azt ígérni, hogy ha elképzeljük a tökéletes kapcsolatot, akkor az rövidesen megtalál bennünket. Sajnos
téves elképzelés, hogy nem kell erőfeszítéseket tennünk
egy jó kapcsolat érdekében, hogy nem szükséges megélnünk félelmet, konfliktusokat, zavarodottságot a párkapcsolat fejlődése során. Ha ezt az utat követjük, szinte garantált a kudarc, hiszen nem sajátítottuk el a fejlődéshez szükséges készségeket. Ha a közbülső fázisokba nem fektetünk elég energiát, továbbra is a fantáziáinkat, projekcióinkat fogjuk üldözni. A partnerünkben újra és újra csalódni fogunk, és kiábrándulunk. Ilyenkor könnyen legyinthetünk, elkönyvelve, hogy minden bizonnyal nem a megfelelő emberrel hozott össze bennünket a sors.
Pedig elképzelhető, hogy a tökéletes partner van mellettünk, de még nem fogadtuk el, hogy egy jó párkapcsolat megalapozásához bizony munkára van szükség.
A szerző Hátszegi Eszter pszichológus, iskolapszichológus, a Lisznyai Pszicho-Műhely tagja, pár- és családterapeuta jelölt.