Mivel tesszük a legjobbat gyermekünknek: ha együtt alszunk vele, vagy ha már egészen a kezdetektől külön szobában altatjuk el? Mit mondanak a pszichológiai kutatások, létezik-e egyértelmű válasz erre a sokrétű kérdésre?
Gyermekpszichológia
Kisgyermekkori alvászavar: pavor nocturnus, az éjszakai terrorAz éjszaka közepén felretten a gyerek, üvölt, mintha kínoznák, önkívületi állapotban van, vigasztalhatatlan hosszú percekig, reggel mégsem emlékszik semmire. Egy ritka alvászavar, a pavor nocturnus okozhatja.
Élet & Pszichológia
(Rém)Álomcsapda - Mit üzennek a rémálmok, és mit tehetünk ellene?Rémálmok a nehézséggel teli időszakokban, de utána is gyakran megjelenhetnek. Gyakori előfordulásuk esetén érdemes segítséget kérni, hiszen nemcsak az eredeti szorongás, de a rémálmok okozta stressz is újabb nehézségek elé állíthat minket.
Kapcsolataink
Halogatom az alvást, hogy egy kicsit többet élhessekA bosszúból történő alvás halogatás – másnéven az elalvási bosszúhalogatás– azt a jelenséget írja le, amikor a lefekvés és a megfelelő mennyiségű alvás helyett egy (vagy több) szabadidős tevékenység végzését választjuk az alvásidőnk rovására.
Gyermekpszichológia
Nobel-díjas kutatás: Fényviszonyok, melyektől jó alvó lesz a babádMind a felnőttek, mind a csecsemők jó alvásának hátterében alapvetően a megfelelő bioritmus áll.
Élet & Pszichológia
Használ-e a délutáni alvás?Több kultúrában a délután alvás – vagy szieszta – a napirend része, van, ahol még az üzletek is bezárnak egy pár órára ebéd után.
Élet & Pszichológia
Az éjszakai felébredés ördögi köre – és amivel megszakíthatjukGyakran tapasztalhatjuk, hogy ha egyszer felébredtünk éjszaka, nagyon nehezen alszunk vissza – ha ezzel a problémával küzdünk, érdemes áttekinteni a lehetséges okokat és megoldásokat, melyeket felvázolunk cikkünkben.
Élet & Pszichológia
EMDR terápia – út a tudattalanbaA közel 30 éves módszer iránt óriási a szakmai lelkesedés, és az eredményei is biztatóak.