Vajon segíthetjük párunkat a dohányzásról való leszokásban azzal, ha mi is rászánjuk magunkat a változtatásra? Ha igen, akkor mi az, ami igazán segít? Erre a kérdésre igyekeztek választ adni német kutatók egy 2018-as vizsgálatban. 

A függőségek elhagyása sosem egyszerű. A rossz szokások beépülnek a mindennapokba, sőt, az ember identitásának is a részévé válhat az, hogy úgy tekint magára, mint függő emberre. A dohányzást példaként véve is azt látjuk, hogy a dohányosok sok helyzetben megkülönböztetik magukat a nem dohányzóktól, és hajlamosak úgy gondolni magukra, mint akik nem lennének ugyanazok az emberek a cigaretta nélkül. Ebből is fakadóan a leszokás legtöbbször egy nehéz és hosszadalmas folyamat, melyet akár visszaesések is tarkíthatnak.

Az, hogy sikerül-e végül megszabadulni a cigarettától, nagyban függ attól a belső meggyőződéstől, melyet a pszichológusok self-hatékonyságnak hívnak. Ez lényegében azt takarja, hogy az adott személy mennyire hisz önmagában a leszokással kapcsolatban. Természetesen ezzel sokan tisztában vannak, és a „Higgy magadban!” szlogen olykor már közhelyesnek és elhasználtnak is tűnhet.

Együtt könnyebb?

Az egészségpszichológusok azonban megpróbálták árnyalni a kérdést, amikor azt vizsgálták, hogy mennyiben növeli az önhatékonyság érzését és ezáltal a leszokás esélyét az, ha előttünk van példaként egy olyan személy, aki sikerrel vette vagy aktuálisan is veszi az akadályokat a leszokás folyamatában. A kérdésfelvetés mindenképp jó, már csak azért is, mert saját, mindennapi tapasztalatainkból is tudhatjuk, hogy mennyire hiteltelen tud lenni ennek a helyzetnek a fordítottja, vagyis az, amikor például dohányzó szülők próbálnak érvelni kamasz gyereküknek a dohányzás káros hatásai mellett.

Lisa Warner berlini kutató és munkatársai egészen konkrétan arra voltak kíváncsiak, hogy

milyen hatással van a leszokni vágyókra az, ha a párjuk is éppen ezzel küzd, és jól halad a leszokással.

A kutatás nem kifejezetten a várt eredményeket hozta, mindazonáltal hasznos információkkal szolgált arra nézve, hogyan tudják segíteni egymást a párok a változtatás érdekében.

Warner kutatócsoportja nyolcvanöt olyan párt vont be a vizsgálatba, akik úgy döntöttek, hogy együtt szeretnék letenni a cigarettát. A résztvevőknek naplóban kellett vezetniük, hogy az adott napokon dohányoztak-e, és az önhatékonyság-érzésükről is számot kellett adniuk olyan állítások mentén, mint például „Biztos vagyok benne, hogy holnap is meg tudom állni, hogy rágyújtsak, még akkor is, ha nehéz lesz.” Warnerék arra számítottak, hogy ha a pár egyik tagja képes önuralmat gyakorolni (kvázi megállni a dohányzást), akkor ez a másik fél önhatékonyság-érzésére is pozitív hatással lesz a következő napokban.

Nem az számít, hogy ki bírja tovább

Habár az eredmények nem teljesen azt tükrözték vissza, amire a kutatók számítottak, a pár jelenléte és résztvétele a vizsgálatban biztosan számított. Érdekes, hogy a vizsgálati személyek magabiztossága,

önhatékonyság-érzése nem annak függvényében nőtt, hogy a párjuk rágyújtott-e az előző nap,

hanem az volt meghatározó, hogy a másik fél hogy áll a saját magabiztossága terén: az egyik fél önhatékonysága akkor tudott nőni, ha a másik fél önhatékonyság-érzése is növekvő tendenciát mutatott. Ilyen értelemben az érzés ragályosnak mutatkozott a pár tagjai között, és ugyanez volt elmondható az önuralomról is: ha a pár egyik tagjai megállta a dohányzást adott napon, akkor a másik fél is nagyobb valószínűséggel volt képes megtenni ezt a következő napon, és fordítva, az egyik fél elcsábulása esetén nőtt a másik fél megtörése is. Ugyanakkor attól, hogy az egyikőjük nem gyújtott rá, a másik fél nem érezte magát magabiztosabbnak a saját dolgában másnap.

Ez tehát egy fontos tanulsággal szolgálhat azoknak a pároknak, akik úgy döntenek, hogy együtt próbálnak megszabadulni egy olyan káros szokástól, mint a dohányzás, mely körülbelül hatmillió ember halálát okozza évente. Ha legalább az egyik fél határozott és biztos a dolgában, akkor magával húzhatja magabiztosság és elszántság terén a párját is, legalábbis erős támogatást nyújthat neki abban, hogy megtalálja a dohányzásból való kiutat.

Látjuk, hogy a kielégítő párkapcsolat az élet sok területén táptalajként szolgálhat számunkra. Terápiás & Tanácsadó Központunkban lehetőség nyílik a párok számára olyan közös élményt szerezni, melynek emlékét haza is vihetik magukkal. A Romantikus pszicho-élményfestés során pszichológus és képzőművész segíti a pár tagjait abban, hogy minél jobban egymásra hangolódjanak, miközben az egyéniségüket is megőrzik. 

 

Forrás itt.