Legtöbben nem gondolunk bele, hogy a nemi szerepeknek való megfelelés nem is olyan egyszerű, mint amennyire az első pillantásra tűnik. Noha erről kevesebbet hallunk, nemcsak a nők, a férfiak is sokat küzdenek, hogy az idealizált férfiképnek eleget tegyenek. Milyen kritériumoknak kell megfelelniük? Milyen problémák merülhetnek fel az örökös megfelelni vágyásnak köszönhetően? Cikkünkből kiderül.
A fiúk már egészen kiskoruktól kezdve szembesülnek a nemük által diktált elvárásokkal. Ezeket a szociális normákat „maszkulin ideológiákként" tartjuk számon.
A férfiasságról kialakult általános kép Mahalik, Good és Englar-Carlson (2003) kutatók szerint évtizedek óta az alábbiakat foglalják magukban:
- heteroszexualitás,
- fizikai erő, erőnlét,
- magas státusz és magabiztosság,
- családfőként a családról való gondoskodás,
- érzelmek és szituációk feletti kontroll,
- anti-femininitás
Mindezt a mesék, filmek és a szülők által kommunikált üzenetekből tanulhatják meg.
Wilson és munkatársai (2010) kutatásukban kimutatták, hogy a maszkulin ideológia melletti elköteleződés problémás lehet a homoszexuális és biszexuális serdülő fiúk esetében, akik folyamatosan küzdenek a saját szexuális identitásuk kialakításával és az idealizált férfiképnek való megfeleléssel.
A férfi vonások gyakran előforduló típusai
Mahalik, Good és Englar-Carlson (2003) pszichológusok tanulmányukban olyan közismert vonásokat és sémákat neveztek meg, melyek által a férfiak különböző viselkedéstípusai leginkább leírhatók:
- „Jégember”: E szerint a férfiak egyik legfőbb jellemzője az érzelmektől való mentesség. A férfi szerepnek sztoikus nyugalmukkal kívánnak megfelelni.
- „Macsó”: Közel áll a „jégember” típusú férfi forgatókönyvhöz. Amikor a férfiak megtanulják, hogy keménynek kell lenniük, gyakran elnyomják érzelmeiket, hiszen azok elárulnák sérülékenységüket. További jellemzői ennek a sémának az agresszió, a félelem hiánya és a sebezhetetlenség.
- „Rossz fiú”: Az erőszak a fiúk szocializációjának esszenciális részét képezi, annak érdekében, hogy a többiek számára is világossá váljon: belőlük nem lesz áldozat. Így megtanulják, hogy az erőszak bizonyos mértékig társadalmilag elfogadott eszköze a problémák megoldásának, és gyakran képtelenek különbséget tenni a sportolás közben megjelenő erőszak és az utcán elkövetett agresszió között.
- „Playboy”: A férfiak esetében előfordulhat, hogy tartós kapcsolat helyett az egyéjszakás kalandokat preferálják. A szexuális kapcsolataikban leginkább a szórakozást, nem az érzelmi kötődést keresik.
- „Homofób”: Hagyományos értelemben vett férfinek lenni egyenlő a femininitás és a homoszexualitás mély elítélésével. Így a homoszexualitással kapcsolatban álló tulajdonságokat, mint például az intim kapcsolat kialakítását más férfiakkal.
- „Versengő”: A nyugati kultúrában igazán fontos férfi forgatókönyvnek számít, hogy „légy versengő és sikeres”. Ez magában foglalja továbbá a türelmetlenséget, ellenségességet, a kontroll iránti szükségletet és önmaguk kifejezésére való képtelenséget.
A maszkulinitás idealizálásával kapcsolatos problémák
A férfiasság konnotációihoz való szigorú ragaszkodás a kutatások szerint negatív következményekkel járhat mind a fizikális, mind a mentális egészségre nézve.
Nézzünk néhány, a kutatók szerint esetlegesen megjelenő problémát:
- interperszonális kapcsolatok kialakításával kapcsolatos nehézségek
- nagyobb rizikó a depresszió és a szorongás megjelenésére
- szerhasználat
- agresszív viselkedés (szexuális bántalmazás, családon belüli erőszak)
- egészségügyi problémák megjelenése (magas vérnyomás)
- nagyobb fokú általános distressz
Úgy tűnik tehát, hogy az éremnek két oldala van. Nem mindig egyszerű a lehetséges forgatókönyvek közül a legmegfelelőbbet kiválasztani, és folyamatosan megfelelni a társadalom által támasztott elvárásoknak, habár legtöbbünk – mind a férfiak, mind a nők – törekszik rá.
A Mindset Pszichológia több mint érdekes cikkek halmaza. Nem egyszerűen egy szaklap. Ebből a rövid animációs videóból megtudhatod, miről is szól valójában ez a páratlan platform!
https://www.youtube.com/watch?v=z-htXgkYeeE