Az amerikaiakkal szemben is élhetnek bennünk sztereotípiák, melyek közül az egyik, miszerint ők kevésbé intelligensek. Vajon ők maguk mit gondolnak saját intellektusukról?
Egy USA-ban zajlott kutatás szerint az emberek többsége továbbra is abban a hitben él, hogy az átlagnál magasabb intellektussal rendelkezik – olvasható a Research Digest egy összefoglaló cikkében. A hiánypótló vizsgálatban arról kérdezték az amerikai állampolgárokat, hogy mit gondolnak saját intelligenciájukról, és bizony nem a szerénység dominált a 750 megkérdezett válaszában.
A vizsgálat résztvevőivel online és telefonos felméréseket végeztek, melynek keretében arra voltak kíváncsiak, hányan értenek egyet azzal az állítással, miszerint ők intelligensebbek egy átlagos embernél. Az eredmények tanúsága szerint a megkérdezettek 65 százaléka értett egyet ezzel az állítással. Nemek szerinti megoszlás tekintetében az volt látható, hogy
a férfiak 70, míg a nők 60 százaléka sorolta magát az átlag feletti tartományba,
és ebben nem volt kimutatható differencia sem az különböző életkorúak, sem pedig az etnikai csoportok között.
A jelen eredmények összhangban állnak azokkal a korábbi kutatások kapcsán levont következtetésekkel, melyek szerint
az átlag népességben dolgozik egyfajta túlzott magabiztosság, ami a saját képességeit illeti.
A mostani felmérés abban hozott többletet, hogy kiegyenlített, kontrollált és reprezentatív mintán tudta ugyanezt az eredmény produkálni, míg a régebbi tanulmányok sokszor csak egy adott populációt tettek vizsgálatuk tárgyává, például csak diákok képezték a mintát, mely nem reprezentatív szélesebb népességre vonatkozóan.
A felmérés vezetői szerint munkájuk a túlzott magabiztossággal kapcsolatos kutatások egy másik sarokkövét is validálta, nevezetesen, hogy inkább a kevésbé intelligens emberek azok, akik túlbecsülik képességeiket, miközben például
az egyetemi diplomával rendelkezők éppen arra hajlamosak, hogy alábecsüljék intelligenciájukat.
Ezt figyelembe véve a kutatócsoport némi kritikai éllel azt a megállapítást tette, miszerint az amerikai emberek önmaguk előtt tetszelgő elképzelései nem haltak ki az utóbbi évtizedekben sem, hanem továbbra is velünk élnek.
Felmerül persze a kérdés, hogy az itt olvasható megállapítások mennyire csak amerikai állampolgárokra jellemzők. Különösen annak tudatában érvényes ez a kérdés, hogy a szociálpszichológiából ismert önigazolás működésének lényege éppen az, hogy az egyén abban érdekelt, hogy értéket birtokoljon, és önmagát a társadalom által értékesnek tartott készségek és jellemvonások (mint például a magas intelligencia) szerint lássa. Önértékelésünk múlik azon, hol helyezzük el magunkat többek között az ész-esztelenség dimenzión, ezért az emberek természetes módon arra törekszenek, hogy magukat okosnak (is) lássák.
Felhasznált szakirodalom: Csepely, Gy. (2006). Szociálpszichológia. Budapest: Osiris Kiadó. Az eredeti cikkben hivatkozott felmérés itt található.