A mai napig rengeteg minden van, amit nem tudunk a szervezetünkről. Így lehet az, hogy testünkben valójában számos olyan összeköttetés van, amelyekről nem is gondolnánk, hogy léteznek. Ilyenek lehetnek például a fizikai aktivitás során jelentkező változások a látókéregben. Mik ezek a változások? Számít-e a mozgás intenzitása? Mi állhat a háttérben? Cikkünkből kiderül.
Egy organizmus aktuális viselkedéses állapota minden esetben befolyásolja az agy aktivitását, működését, valamint a környezet észlelését. Ez vonatkozik arra is, ha mozgunk. Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint a kevésbé intenzív testmozgásnak olyan pozitív agyi kimenetelei vannak, amelyek eddig még nem kerültek reflektorfénybe.
Barry Giesbrecht és Tom Bullock, a US Santa Barbara egyetemén végzett kutatásában 18 önkéntes vett részt. A vizsgálat során a kísérleti személyek egy biciklit tekertek álló helyzetben, miközben agyi aktivitásukat EEG segítségével figyelték meg. Mindeközben a résztvevőknek vizuális feladványokat kellett megoldaniuk, összesen három feltétel mellett: pihenés, alacsony intenzitású, illetve intenzív tekerés közben.
Az eredmények alapján a kísérleti személyek a vizuális feladványokat illetően
kiemelkedően jobban teljesítettek alacsony intenzitású mozgás alatt,
mint a másik két esetben. Korábbi kutatások már kimutatták a kapcsolatot a mozgás és a látókéreg stimulációja között, sőt, léteznek eredmények arra vonatkozóan is, hogy ez a jelenség nem humánspecifikus, tehát egyes állatfajoknál is megjelent.
Azonban Giesbrecht és Bullock vizsgálták elsőként a mozgás intenzitását mint lehetséges befolyásoló tényezőt. Az egyik szerző, Barry Giesbrecht – mint sokszor a pszichológiában –
az evolúciós folyamatokat hozta magyarázatként,
amellyel érhetőbb kontextusba kerül az is, miért nem csak az emberekre jellemző a jelenség. Ennek értelmében az alacsony intenzitású mozgás során a vizuális feldolgozásban jelentkező változások evolúciós előnyként szolgálhatnak – bár pontosan még nem tudjuk, miként.
***
A Mindset Pszichológia több, mint érdekes cikkek halmaza. Nem egyszerűen egy szaklap. Ebből a rövid animációs videóból megtudhatod, miről is szól valójában ez a páratlan platform!
https://www.youtube.com/watch?v=z-htXgkYeeE&t=4s