Miért akarhat valaki hialuronsavat fecskendeztetni a G-pontjába? Többek között erre kaphattunk választ az idén 10 éves Magyar Szexuális Medicina Társaság interdiszciplináris konferenciáján. A legújabb plasztikai divatok mellett az urológia, az andrológia, a nőgyógyászat, a pszichiátria és a pszichológia szakemberei osztották meg tapasztalataikat, valamint felvetették a szakma megoldásra váró problémáit a szexualitás területén. Tudósításunkat olvashatjátok.
Az időskori szexualitástól kezdve, a transzszexuális kliensek kezelésén át többek között hallhattunk a merevedési zavar gyógyszeres és műtéti terápiájáról, a szexualitáshoz kötődő esztétikai beavatkozások gyakorlatáról, a meddőség szexualitásra gyakorolt hatásáról, valamint a 21. századi robottechnika és a szexuális viselkedés frigyéről.
A szexuális problémák kezelésének modern szemlélete biopszichoszociális megközelítést javasol a különböző tudományterületek képviselői számára. Ezzel a hozzáállással egyaránt figyelembe vesszük a szervi tényezőket, az egyén pszichés sajátosságait, történetét, valamint párkapcsolati kontextusát. A Magyar Szexuális Medicina társaság 10 éve működő hazai tudományos közösség kiváló példa a megközelítés gyakorlati működtetésére. Tevékenységében ugyanis olyan szakembereket fog össze, akik saját tudományterületük gyakorlatán túl szoros együttműködést folytatva a társterületekkel a szexuális problémák kutatásával és hatékony kezelésével foglalkoznak. A társaság ötödik tudományos konferenciája is e koncepció szellemében zajlott Visegrádon.
Intimplasztika az „ínyenceknek”
Az egyre divatosabb nemi szerveket érintő esztétikai műtétek kapcsán számos extremitással ismerkedett meg a hallgatóság dr. Erős Erika pszichiáter előadása során. Mivel a 21. századi kultúra fokozott jelentőséget tulajdonít a megjelenésnek, a tökéletes külsőnek, az ennek az elérése tett törekvések nem meglepő módon intim zónáinkat sem kerülik el. A férfiak esetében örök kérdés a méret, mind a hosszt, mind pedig a vastagságot illetően. Az ázsiaiaknál már a péniszfehérítés is megjelent. A nők esetében találkozhatunk olyan plasztikai műtétekkel, ahol a nagyajkakon túlnyúló kisajkak átalakítása a cél. Az úgy nevezett G-shot augmentáció esetében hialuronsavat fecskendeznek a hüvelyi G-pont területére, hogy az jobban kitüremkedhessen. A hoodectomy során pedig a csikló csuklyájából metszenek le. Az intimplasztikai beavatkozások esetében nagy kérdés, hogy az impozánsabbnak vélt látszat után mi marad a funkcióból. Erős azt is kihangsúlyozta, hogy
az ilyen igényekkel rendelkező kliensek esetében előfordulhat testdiszmorfiás zavar.
Ezek az emberek olyan testi deformitásokat látnak magukon, amelyek nem léteznek, vagy apró szépséghibákat képesek túlzottan felnagyítani. Kényszeresen foglalkoznak a testükkel, s ez komoly distresszt okoz számukra. A megoldást pedig gyakran plasztikai operációktól várják, amelyek megtörténte nem hoz hosszú távon megelégedettséget ezeknél a betegeknél. Nem tudni jelenleg olyan orvosi protokollról, mely előírná a kórkép szűrését plasztikai műtétek előtt.
Amikor nehezen jön a baba
Dr. Kopa Zsolt urológustól a meddőség lehangoló hazai statisztikáiról hallhattunk. A meddő kapcsolatok száma egyre növekszik. Fő okai között szerepel a férfiak nemzőképességének (spermakép romlása) csökkenése, valamint a kitolódott gyermekvállalás a nők oldaláról.
Ma hazánkban minden ötödik kapcsolat meddő.
Ha nem a húszas éveikben szülnek a nők, később jóval nehezebb lesz. „Az akarat maradhat a régi, a lehetőségek viszont csökkennek” – mondta Kopa. A meddő kapcsolatok jelentős százalékában nő a szexuális diszfunkciók megjelenése is. Ez általában vágyzavarban mutatkozik először.
Mi tud az avanafil és a péniszprotézis?
A merevedési zavarok kezelését több előadás is érintette. A gyógyszeres és műtéti beavatkozások lehetőségeiről hallhattunk dr. Fekete Ferenc és dr. Török Alexander urológusoktól. „Az erektilis diszfunkciók nyolcvan százaléka kezelhető műtétmentesen" – kezdte előadását Török. Ezekben az esetekben a zavar hátterétől és súlyosságától függően pszichoterápia, gyógyszeres terápia vagy ezek kombinációja sikerekhez vezetnek. A gyógyszeres beavatkozások esetén fontos, hogy
a kliens kizárólag orvos által felírt készítményt fogyasszon,
ugyanis az egyéb úton elérhető pirulák használata nem biztonságos. Az avanafil mint új generációs, merevedési zavarok kezelésére alkalmazott gyógyszer kevesebb mellékhatást (például fejfájás, kipirulás) okoz, hatását gyorsabban és hosszabban fejti ki, mint elődei. Amennyiben a megoldás csak műtéti úton biztosítható, a páciens döntésének megfelelően úgy nevezett péniszprotézis ültethető be. Fontos, hogy nem esztétikai műtétről van szó ezekben az esetekben, hanem az egyszerűbb kezelési módok sikertelenségéből fakadó további lehetőségről.
A transzszexuálisok támogatásának kihívásai
A transzszexualitás témakörét szintén több oldalról körbejárták az előadók. Dr. Nyirády Péter urológus megerősítette, hogy jelenleg hazánkban a kezelés szempontjából az egyik legnagyobb kihívást az okozza, hogy
nincs centralizált ellátás a transzszexuális páciensek számára.
Azaz nincs egy intézmény, ahol egy szakmai team kísérhetné végig a kliens útját a diagnózisalkotástól kezdve az esetleges helyreállító műtétekig. Továbbá a jogalkotás sem reagált még megfelelőképpen a jelenségre. A helyreállító műtéteket ma Magyarországon egyedül a Szegedi Tudományi Egyetemi Urológiai Klinikáján végzik. A hormonális és műtéti folyamatok megkezdéséhez szükséges egy urológus vagy nőgyógyász szakember, egy pszichiáter és egy klinikai szakpszichológus szakvéleménye. Dr. Szücs Nikolette endokrinológustól megtudhattuk, hogy a hormonális kezelés elindítása a névváltoztatás után veheti kezdetét a 18. életév betöltése után. „Az ezt követő egy év a hormonok okozta változásokkal kapcsolatos valós élettapasztalat szerzésére ad lehetőséget a kliens számára” – mondta a szakember. Ha ekkor meggondolja magát és nem szeretné a testi helyreállítást hormonális szempontból, a folyamat még visszafordítható.
A konferencián megjelenő szakmai diverzitás igazán inspiráló hangulatot kölcsönzött az eseménynek, és szexuális egészségünk megőrzésének, helyreállításának mindenkori fontosságát hangsúlyozta. Dr. Hevesi Krisztina pszichológus az egyik záró előadásban, amely a pornóhasználat, a robottechnika szexuális viselkedésünkre gyakorolt hatásáról szólt, kiválóan megfogalmazta az emberi szexualitás igazi értékét: „Emberekként nem csak szexuális kielégülésre van szükségünk, a szex az adni akarásról és a jobbá válásról is szól.”