Egy nehéz, stresszes nap vagy egy kimerítő edzés után mindenkinek jólesik egy kicsit leülni. Manapság azonban az életstílusunk jóval több ülést tartalmaz, mint mozgást. De valóban erre van beállítva a testünk? Murat Dalkilinç Ted-Ed leckéje segítségével feltérképezhetjük az ülés rejtett veszélyeit.

Legtöbbetek valószínűleg ülve olvassa ezt a cikket – és igen, én is egy íróasztalnál ülve írom. Pár perc erejéig ez rendben is van, de minél tovább maradunk ebben a helyzetben, annál feszültebbé válik a testünk – szinte számolja a perceket, amíg újra felállunk. Bármilyen nevetségesen is hangozhat ez, testünk nem az ülő életmód rajongója.

Épp ellenkezőleg! Struktúrája is ezt bizonyítja: az emberi testben 360 ízület és körülbelül 700 vázizom található, amik lehetővé teszik a könnyű, folyamatos mozgást. Testünk egyedülálló fizikai felépítése képessé tesz bennünket arra, hogy egyenesen álljunk a gravitáció húzása ellenére is. Vérünk megfelelő áramlása is a mozgáson múlik, de az idegsejtek is profitálnak belőle, sőt rugalmas bőrünk is mozgásunktól függően formálódik. Testünk minden porcikája készen áll és arra vár, hogy mozogjunk.

Mi történik, ha mégsem ezt tesszük?

Kezdjük a gerinccel: a gerincoszlop egy hosszú struktúra, ami csontokból és a köztük elhelyezkedő porclemezekből áll. Az ízületek, szalagok és izmok tartják őket össze, amik a csontokhoz kapcsolódnak.

Az ülés egy gyakori formája, amikor hátunk görnyedt, vállaink pedig roskadtak – egy olyan pozíció, ami egyenletlen nyomást helyez a gerincünkre. Ez idővel kopást és szakadást okoz a lemezekben,

túlterheli a szalagokat és ízületeket és megfeszíti az izmokat,

amik megnyúlnak annak érdekében, hogy a hát görbe helyzetéhez alkalmazkodjanak.

A görnyedt tartás a mellüregünket is besüllyeszti, melynek eredményeképp tüdőnknek kevesebb hely áll rendelkezésre, mikor légzés során kitágul. Ez azért probléma, mivel átmenetileg korlátozza az oxigén mennyiségét, ami megtölti tüdőnket és vérünkbe szűrődik át.

Csontvázunk körül izmok, idegek, artériák és vénák vannak, melyek a test puha szövetrétegét alkotják. Az ülés összepréseli, összetömöríti ezeket és túlnyomást létesít bennük, amit ezek a finom szövetek sínylenek meg. Tapasztaltatok már ülés közben zsibbadtságot és duzzanatot a combotokban? Azokon a területeken, melyek leginkább össze vannak nyomva, az idegek, artériák és vénák könnyen blokkolódhatnak, ami korlátozza az idegek jeltovábbítását, zsibbadást és csökkent véráramlást okozva.

A mozdulatlanság csökkenti a véráramlást és az abba bekerülő oxigén mennyiségét.

A hosszú ideig tartó ülés átmenetileg a lipoprotein lipázt – egy speciális enzimet a kapillárisok falában, ami lebontja a zsírt a vérben – is deaktiválja, így amikor ülünk, közel sem égetünk annyi zsírt, mint amikor mozgunk.

Mindez milyen hatással van agyunkra?

Legtöbbször általában azért ülünk le, hogy használjuk agyunkat: dolgozzunk, tanuljunk stb. Valójában azonban a hosszú idejű üléssel épp ellenkező hatást érhetünk el. A mozdulatlanság csökkenti a véráramlást és az abba bekerülő oxigén mennyiségét. Agyunknak viszont mindkettőre szüksége van ahhoz, hogy éber maradjon, így a koncentráció mértéke nagy valószínűséggel inkább csökkenni fog, ahogy az agyi aktivitás lassul.

Sajnos nemcsak rövidtávon léteznek a kellemetlen hatások. Friss kutatásokból az derül ki, hogy a hosszan tartó ülés  kapcsolatban van a szívbetegségekkel és a rákbetegség néhány típusával, és diabéteszhez, máj- és veseproblémákhoz járulhat hozzá. Sőt, a kutatók arra jutottak, hogy az inaktivitás világszerte az idő előtti halálesetek körülbelül 9 százalékát okozza – ez több, mint ötmillió ember.

Egy ártalmatlannak tűnő szokás tehát valójában képes megváltoztatni egészségünket, ám szerencsére rendelkezésünkre áll néhány egyszerű megoldás! Ha nincs más választásunk, mint hosszú ideig ülni, próbáljuk meg kiegyenesíteni gerincünket! Ha pedig nem vagyunk székünkhöz láncolva, igyekezzünk többet mozogni: például azáltal, hogy emlékeztetőt állítunk be, és félóránként megyünk egy kört.

A cikk elolvasása után épp itt az ideje, hogy felálljunk és megmozgassuk magunkat!

***

A Mindset Pszichológia több, mint érdekes cikkek halmaza. Nem egyszerűen egy szaklap. Ebből a rövid animációs videóból megtudhatod, miről is szól valójában ez a páratlan platform!

https://www.youtube.com/watch?v=z-htXgkYeeE&t=4s