Idén júniusban Görögország egy hétre a fiatal sportpszichológus szakemberek európai központjává vált, hiszen itt rendezték meg a 20. ENYSSP (European Network of Young Specialists in Sport Psychology) konferenciát. A jubileumi esemény nemcsak a szakmai előrelépésről, hanem az emberi kapcsolódásokról és a sportpszichológus közösség fejlődésről is szólt. A cikk célja képet adni a konferencia egészéről és annak kiemelt eseményeiről.

Az idei ENYSSP konferencia különleges helyszínen, Görögországban – az olimpia bölcsőjében – valósult meg, ahol már az ókorban is a test és lélek harmonikus fejlesztése állt a nevelés középpontjában. A sportpszichológia ma is ezt az elválaszthatatlan kapcsolatot kutatja: hogyan fejlődhetünk emberként és hozhatjuk ki magunkból a legjobb teljesítményt úgy, hogy közben mentálisan is viszonylagos egyensúlyban maradjunk. Akárcsak az ember ősi mozgáskultúrája – például a futás –, amely a túlélés és a fejlődés eszközeként jelent meg, a modern sport is lehetőséget teremt arra, hogy jobban megértsük testünk, elménk működését és a kettő közötti finom összefüggéseket. A konferencia ebbe a komplex folyamatba adott betekintést: hogyan támogathatjuk a sportolókat személyes fejlődésükben és eredményességben egyaránt.

A sport fejlődése alapú szellemiségére építve az idei ENYSSP konferencia kiemelt célkitűzése, hogy a külföldről érkező szakemberek között egy olyan platform jöhessen létre, ahol a kérdezés nem bizonytalanság, hanem bátorság jele; ahol a háttér és tapasztalatok közötti különbségek nem szétválasztanak, hanem összekötnek. Mindez méltó ünnepe volt az ENYSSP 20. jubileumának, és egyben hiteles folytatása annak az olimpiai hagyománynak is, amely szerint a mozgás nemcsak testi, hanem mentális fejlődésünk útja is – különösen akkor, ha közösségben tesszük meg.

Nyitónap

A konferenciát Prof. Xavier Sanchez, az ENYSSP sportpszichológiai közösség egyik meghatározó alakja nyitotta meg. „Sportpszichológusi karrier építése Európában: egy európai perspektíva”” című előadásában három évtizedes szakmai és emberi tapasztalatait osztotta meg – őszintén beszélve a kihívásokról, költözésekről, döntésekről, és arról, milyen árat kell néha fizetni a fejlődésért. Az egyik legemlékezetesebb gondolata így szólt: „Minden döntés egyben áldozat is. A kérdés nem az, hogy mit nyerünk – hanem mit vagyunk hajlandóak feladni.” Ez a gondolatvonal tökéletesen összefoglalta az előadás alaptémáját: a szakmai karrier nem lineáris, hanem döntések, alkalmazkodás és folyamatos önreflexió sorozata.

Mentális egészség a sportpszichológia fókuszában

Az elmúlt években a mentális egészség világszerte a társadalmi és szakmai diskurzus középpontjába került – ez pedig a sport világát sem hagyta érintetlenül. Carolina Lundqvist előadása és gyakorlatorientált workshopja az elit sportolók mentális jóllétére fókuszált, hangsúlyozva, hogy ez nem csupán egyéni, hanem rendszerszintű felelősség is. 

Az előadó támpontokat nyújtott abban, hogyan lehet felismerni a sporttal járó természetes mentális terhelés és a valódi mentális problémák közötti különbséget. Ez pedig különösen fontos lehet egy olyan közegben, ahol a fokozott nyomás és a határok folyamatos feszegetése kultúrán belül “normalizált” módon történik, amely könnyen elfedheti a valódi pszichés nehézségeket. A különbségtételhez az alábbi példák segítenek eligazodni:

Normál mentális terheléssel járó tünetek:

  1. Stressz vagy idegesség érzése egy fontos verseny előtt
  2. Lehangoltság sérülés után / Lehangoltság, ha nem sikerült teljesen felépülni
  3. Szomorúság, egy szerencsétlen esemény bekövetkezése után

Mentális problémákat jelző tünetek:

  1. Az érdeklődés elvesztése a külvilág iránt, a környezet eseményeinek figyelmen kívül hagyása, visszahúzódás
  2. Visszatérő gondolatok a halálról, vagy az életben maradás értelmetlenségéről
  3. Tartós levertség vagy fáradtságérzet 
  4. Ismétlődő dühkitörések, a kiváltó ok tudta nélkül
  5. Napi szinten jelentkező, intenzív és bénító szorongás
  6. Az életet teljesen kitöltik az étkezéssel és a testtel kapcsolatos gondolatok

A mentális egészséggel kapcsolatos gondolkodás másik fontos mérföldkövét jelentette Wojciech Waleriańczyk “Mentális egészség diagnosztikai lehetőségeire vonatkozó előadása. Az előadó bemutatta milyen lehetőségeket és kihívásokat jelentett több mint 1000 legyel élsportoló felmérése. Az előadás felhívta a figyelmet a mentális egészség mérésének preventív jellegére. Mivel a kinyert adatokkal megvalósuló korai felismerés lehetőséget ad arra, hogy a sportolók időben hozzáférjenek a megfelelő támogatáshoz.

A mérés a lengyel nyelvre adaptált SMHAT-1 illetve ezt kiegészítő klinikai interjúkkal történt, ami megmutatja mennyire fontos a sportolók mentális egészségének komplex, kulturális és sport specifikus sajátosságokra reflektáló feltérképezése. Végül az előadás fontos üzenete volt megmutatni, hogy egy ilyen léptékű mérés és erre épülő mentálhigiénés ellátás kivitelezésében mennyire fontos a szakértői csapat (sportpszichológusok, klinikusok, pszichiáterek,orvosok) integrált rendszerben megvalósuló együttműködése. 

Az év workshopja díj

A konferencia hagyományaihoz hűen idén is kihirdették a „Legjobb workshop” díját, amelyet ez alkalommal Scott Gunning érdemelt ki a megoldásközpontú sportpszichológiai ülésre fókuszáló workshopjával. Ennek keretében egy innovatív megközelítést mutatott be a sport- és teljesítménypszichológia területén alkalmazható megoldásközpontú (brief) terápia (SFBT) használatáról. A műhelymunka során a résztvevők megismerkedhettek az SFBT alapelveivel, ami az kliens erőforrásaira építve, általa meghatározott célok mentén, a változás beindításának gyors megvalósítására fókuszál. A workshop különlegessége az volt, hogy a megoldásközpontú szemléletet az intake (első találkozó) folyamatába integrálva mutatta be, megvilágítva a módszer lehetőségeit az egyéni és csapatszintű sportpszichológiai munkában.

A workshop témaválasztása jól tükrözi az ENYSSP konferencia alapvető küldetését: melynek fényében az itt jelenlévőknek nem kizárólagosan az elméleti tudás bővítése a cél, hanem olyan eszközök bemutatása és átadása, amelyek közvetlenül beépíthetők a mindennapi gyakorlati munkába – ezáltal pedig kézzelfogható változást hozhatnak a sportolók támogatásában.

Záró napon

A konferencia zárónapján Alexander T. Latinjak keynote előadása és azt követő workshopja méltó lezárása volt az eseménynek – nemcsak témájában, hanem szemléletformáló erejében is. A workshop és előadás keretében Alexander a PsychMapping modellt mutatta be, amely egy integratív elméleti és gyakorlati keretet kínál az egyéni pszichológiai működés, viselkedés és teljesítmény mögött álló tényezők mélyebb pszichológiai megértéséhez.” A modell célja, hogy a sport- és teljesítményszituációkban egyre bővülő tudományos ismereteket egy alkalmazható struktúrába rendezze, és ezzel egyidőben alkalmazható eszközt nyújtson a sportolók önszabályozásának fejlesztésére.

Összefoglalásképp, majd jövőbe tekintve

A három nap során 3 plenáris előadás,15 workshop és kutatási eredményeket bemutató rövid diszkussziók mellett sportprogramok és esti közösségépítő vacsorán vehettek részt az érdeklődők. Mindez szakmailag, a nemzetközi trendek közé illeszkedve, prioritásként kezelve a mentális egészség kérdéskörét.

Ahogy a képek mutatják, több mint százan vettünk részt Görögország közepén a 20. jubileumi összejövetelen.

Külön öröm, hogy évről évre népesebb magyar küldöttség vesz részt, nem csupán hallgatóságként, hanem előadóként is a rendezvényen. Mindennek eredményeként a hazai tagszervezet felfrissíti működését. Kövessétek a közelgő eseményeket, amelynek egyik központi célja lesz a nemzetközi tudás hazai adaptációja.

2026-ban, a 21. ENYSSP konferencia házigazdája Orléans, Franciaország.