Helytállni a munkahelyen nem mindig könnyű, pláne, ha párhuzamosan gyereket is nevelünk. Gyakran tűnhet úgy: 24 óra egész egyszerűen nem elég ahhoz, hogy a napi teendőinket ellássuk. A karrier és a család együttes menedzselése, valamint az ezzel járó nehézségek és mélypontok sok szülőben ébresztenek bűntudatot. „Ha másoknak olyan könnyen megy, én miért vallok kudarcot?” Másoknak tényleg olyan könnyen megy? Mit csinálnak másképp a munkahelyükön és ezzel párhuzamosan otthon is sikeres anyukák vagy apukák? Melyek azok az áldozatok, amelyeket meg kell hozni szülőként, ha harmóniára vágyunk? Cikkünkből kiderül.

Valószínűleg mindenkiben úgy véli, áldozatot hozni rossz dolog, és azt is valószínűnek tartjuk, hogy senki sem merülne el szívesen egy olyan cikkben, amiben a karrierért cserébe szükségszerűen feladott boldog családi pillanatokat listázzák. Jó hír, hogy tippjeink egy más szemszögből közelítik meg a kérdést. Igen, az idejükkel jól bánó, kiegyensúlyozott szülők áldozatokra kényszerülnek, ezek az áldozatok azonban elsősorban saját, életünket mérgező hiedelmeinket jelentik. Hozzánk tartoznak, sokszor belénk égtek, de jobb, ha minél hamarabb megszabadulunk tőlük, nélkülük mindenkinek jobb lesz.

Az 5 dolog, amit minden, karrierjében sikeres szülőnek fel kell adnia:

1, A büszkeséget, ami miatt nem mer segítséget kérni

Nyugodtan feloldozhatjuk magunkat az alól az elképzelés alól, hogy segítséget kérni a gyengeség jele. Nem az.

Segítséget kérni és elfogadni a siker egyik kulcsa.

Ez pedig az egyedülálló szülőkre fokozottan érvényes. Persze ez nem azt jelenti, hogy a munkahelyükön sikeres szülők másoktól függnek a gyereknevelésben, viszont nem félnek szívességet kérni, ha épp szükség van rá. Jó kezekben tudni a gyerekeinket egyben nagyobb produktivitást és kiegyensúlyozottabb munkahelyi perceket jelent.

2, Azt az elképzelést, hogy létezik tökéletes munka-magánélet egyensúly

Nem létezik. Olyan értelemben legalábbis egészen biztosan nem, ahogyan azt a legtöbben elképzelik. Nem lehet percre, de még órára pontosan sem kétfelé osztanunk az időnket. Nem is érdemes. A professzionális- és a magánéletünk is hozzánk tartozik, ne szigeteljük el e kettőt egymástól. A kulcs a rugalmasságban rejlik. A sikeres szülők megértik, hogy lesznek olyan időszakok, amikor a család, de olyanok is, amikor épp a munka igénylik a nagyobb fókuszt, és ez rendben is van így.

3, A feltételezést, miszerint egy jó szülőnek nem jut ideje magára

Nem véletlen, hogy a repülőgépeken a felszállás előtt felhívják figyelmünket arra, hogy egy esetleges repülőgép-baleset során a saját oxigénmaszkunkat kell először feltennünk és csak aztán ajánlatos másoknak segítenünk. Mindezt az életünkkel párhuzamosan is értelmezhetjük. Ha magunkkal nem törődünk, idővel már másoknak sem tudunk majd mit adni.

Érdemes „én-időket” beiktatnunk a mindennapjainkba.

Ezekre pedig paradox módon pont akkor van a legnagyobb szükségünk, amikor úgy érezzük, összecsapnak felettünk a hullámok, és egyetlen percünk sincs önmagunkra.

A saját magunkkal való törődés a hatékonyság és a munkahelyi produktivitás egyik erős előrejelzője. Minőségi alvás, relaxáció és testmozgás – ez a hármas csodákra képes. Meg kell próbálnunk mindezt az életünk részévé tenni, még akkor is, ha elsőre nehéznek tűnhet.

4, A vágyat, hogy a gyerekeit folyamatosan boldoggá tegye

El kell tudnunk fogadni, hogy a folyton boldog gyerek képe csupán egy utópisztikus elképzelés. Nem kell buborékban tartanunk gyerekeinket ahhoz, hogy jó szülők legyünk, sőt. Szakértők szerint, ha engedjük gyermekeinknek, hogy megtapasztalják határaikat és megtanítjuk őket felelősséget vállalni a tetteikért, önállóbb és felelősségteljesebb felnőtteket nevelhetünk belőlük. Hagynunk kell őket néha csalódni majd felállni és továbblépni – másképp nagy meglepetések érhetik őket a „való életben”.

Egy sikeres szülő nem szégyell segítséget kérni gyerekeitől a házimunkában. Kiabálás és fenyegetés nélkül tanít felelősségre, és példát mutat abban, mit jelent a munka.

5, A munka miatti bűntudatot

Sok szülő nem akar teljes állásban dolgozni a gyereknevelés mellett. Ezzel természetesen semmi gond nincsen, ha a döntés jó érzéssel tölt el minket. Azonban ha vágyunk a munkára, mert élvezzük, amit csinálunk, akkor ezért nem szabad bűntudatot éreznünk. A bűntudat rengeteget vesz el belőlünk, így ehelyett inkább azt tanácsoljuk, tervezzünk. Megoldható a rugalmas munkaidő? Ha nem, hogyan tudnánk jól működni anyaként/apaként egy teljes állás mellett? A korábbi pontokat figyelembe véve talán könnyebb lesz a tervezés.

A valóságban a legtöbb szülőnek dolgoznia kell a gyereknevelés mellett, hogy fizetni tudja a számlákat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a dolgozó szülők ne lehetnének minőségi szülők is egyben. A sikeres szülők egyik titka, hogy amikor dolgoznak, akkor tudatosan jelen vannak a feladataikban, fókuszáltan végzik a munkájukat, nem gyötri őket a lelkiismeret furdalás. Ugyanakkor pedig a gyerekeikkel eltöltött időt sem fertőzik meg a munkahelyi gondolatokkal, vagy azzal, hogy azon keseregnek: miért kell másnap dolgozniuk.

Mivel legtöbbünknek nincsenek szuperképességeink, merjünk gyengék és fáradtak lenni, a segítségkérés pedig nem bántsa a büszkeségüket! Ha a felsorolt hat pontból csak párat is feladunk, azzal mi magunk és a gyerekeink is sokat nyerhetnek.

***

A Mindset Pszichológia több, mint érdekes cikkek halmaza. Nem egyszerűen egy szaklap. Ebből a rövid animációs videóból megtudhatod, miről is szól valójában ez a páratlan platform!

https://www.youtube.com/watch?v=z-htXgkYeeE&t=4s