Öregedő társadalomban élünk, a világ demográfiai változás előtt áll. Az előrejelzések szerint 2020-ra először az emberiség történetében több 65 év feletti él majd a földön, mint 5 évesnél fiatalabb gyerek. Ennek nemcsak gazdasági de egészségügyi következményei is lehetnek. A demencia már most is súlyos népegészségügyi probléma. Becslések szerint 2050-re világviszonylatban több mint 100 millió demens beteggel számolhatunk. De mi is az a demencia, és mit tehetünk szellemi frissességünk megőrzése érdekében?  

A demencia kialakulásnak valószínűsége az életkor előrehaladtával nő. 60 éves korban minden tizedik, 90 éves korban minden harmadik embert érint. A latin kifejezés szó szerint

„ész, értelem nélküli állapotot” jelent.

A betegség a szellemi és kognitív képességek kóros hanyatlásával jár. Sajnos teljes mértékben nem zárhatjuk ki a lehetőséget, hogy minket is utolérjen. De sokat tehetünk azért, hogy ha meg is jelennek a tünetek, kevésbé legyenek súlyosak. Renee Gadwa egészségkutató pszichológus közel 10 éve foglalkozik a demenciával. A Michigan Alzheimer Disease Center munkatársaként, kutatási eredmények alapján összeszedte azt az öt apró viselkedési szokást, melyekkel sokat tehetünk agyunk egészségéért.

1. Figyelj oda, mit eszel!

Nemcsak az testi egészséggel mutat összefüggést a tudatos táplálkozás, hanem az egészséges öregedéssel is. Kutatások szerint az egészségtudatos étrend csökkenti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, ami hajlamosíthat a demenciára. Szinte már közhelynek számít, de úgy tűnik

a helyes étkezés a kulcs a boldogsághoz.

Mire kell odafigyelni? Fogyasszunk minél több zöldséget, halat, tojást, hüvelyeseket, magvakat és gyümölcsöket! Ha lehet használjunk olívaolajat és tartsunk mértéket a vörös hús, az alkohol és a cukor fogyasztásában! Nem meglepő módon érdemes kerülni a tartósítószerrel dúsított és a gyorsételeket. Bár a recept egyszerűnek tűnik, a betartása annál nehezebb a hétköznapokban. A szakértők az étkezési naplót ajánlják. Segítségével könnyedén figyelemmel kísérhetjük saját étkezésünket. Választhatunk papír-ceruza módszert, de akár telefonos alkalmazást vagy online felületet is.

henrique-felix-113546
A helyes étkezéssel nemcsak testünknek, de elménknek is kedvezünk.

2. Ne hagyd el a mozgást!

A rendszeres testmozgás jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni! Ahogy a mondás tartja: ép testben ép lélek. A kutatások szerint ezen kívül az ép emlékezés is gyakrabban társul az előbbi kettőhöz. A testmozgás oldja a szorongást, javítja a hangulatot, csökkenti a stressz és a depresszió kialakulásának esélyét, melyek negatívan hathatnak az agyi funkciókra. Természetesen nem kell versenyszerűen sportolni ahhoz, hogy megőrizzük az erőnlétünket. Egy hosszabb mozgásmentes időszak után érdemes kis lépésekben haladni. Kezdeti célként a napi 30 perc séta is megteszi heti öt alkalommal. Nemcsak a tested, hanem az elméd is meg fogja köszönni!

3. Barátkozz!

Az ember társas lény. Evolúciósan úgy vagyunk kialakítva, hogy igényeljük mások társaságát. A kutatási eredmények alapján azonban nemcsak a számunkra fontos személyek támogatása segítheti elő a szerencsés öregedést. Azok a személyek akik erős kapcsolati hálóval rendelkeznek, kevésbé hajlamosak a korai demenciára. Ezek szerint

az emberi kapcsolatok jót tesznek az agyműködésnek!

A másokkal való pozitív kapcsolatok stimulálják az agyat és segítenek gondolkodásunk frissességének megőrzésében. A kor előrehaladtával se veszítsük el érdeklődésünket a többi ember iránt! Ismerkedjünk, beszélgessünk, csatlakozzunk csoportokhoz!

4. Aludd ki magad!

Hajlamosak vagyunk alulértékelni az alvás fontosságát. Alvás közben az agyunk frissíti és tisztítja önmagát. Ebből kifolyólag a napi 7-8 óra alvás egyáltalán nem luxus, sőt! Szükséges az egészséges élethez.

sam-wheeler-95303
Őrizzük meg kíváncsiságunkat!

5. Keresd a szellemi kihívásokat!

Memóriánk és kognitív funkcióink egy jól működő gépezethez hasonlítanak abból a szempontból, hogy

szükségük van a folyamatos használatra.

Ha elhanyagoljuk a terhelést, könnyen „elrozsdásodhatnak”. Szerencsére számtalan lehetőség közül választhatunk frissességünk megőrzése érdekében! Az olvasás, a szellemi munka vagy az önkénteskedés folyamatos kihívások elé állítanak minket. De az olyan egyszerű játékok sem csak unaloműzésre alkalmasak, mint a sudoku vagy a keresztrejtvény! Jó szolgálatot tehetnek gondolkodásunk szinten tartásában. Ne féljünk idősebb fejjel sem belevágni egy új hangszer vagy nyelv tanulásába! Fontos, hogy maradjunk nyitottak az újdonságokra.