Az anyatej kétségtelenül a legmegfelelőbb táplálék a gyermekek számára. Mára már köztudott, hogy számos jótékony mentális és egészségügyi hatása is van, mint például a szülés utáni depresszió megelőzése, csökkentése vagy a méh regenerációja szülés után. De ezeken túl számos előnye van pszichológiai szempontból is az anya és a gyermek számára egyaránt.
Míg a szoptatás táplálkozási és egészségügyi előnyei jól ismertek, egyre több vizsgálat bizonyítja számos pozitív pszichológiai hatását. A következőkben néhány kutatás eredménye olvasható arról, hogy a laktáció a gyermekek agyi, kognitív és társadalmi-érzelmi fejlődését befolyásolja. Az anyáknál pedig olyan kihatások olvashatók, amelyek szerint a szoptatás hatással van a hangulatra, az affektusokra, a stresszre és az anyai gondoskodásra.
Az emberi anyatejben található, és a szoptatás során a szopás, az érintés és a melegség révén felszabaduló oxitocin elősegíti a csecsemő szocio-emocionális működését azáltal, hogy fokozza a pozitív tendenciákat (közeledés), és csökkenti a negatív tendenciákat (visszahúzódás és szorongás). Ez valószínűleg hozzájárul a jobb szociális fejlődéshez és az antiszociális és atipikus szociális viselkedés csökkenéséhez.
A kutatások azt mutatják, hogy a szoptatás pozitívan befolyásolja a gyermekek agyi és kognitív fejlődését. Például a hosszabb szoptatási időszak összefügg a magasabb intelligenciával, jobb oktatási eredményekkel és nagyobb jövedelemmel felnőttkorban.
A szoptatás kognitív fejlődésre gyakorolt hatásainak hátterében számos mechanizmus áll. Ez részben azért alakult így, mert számos értékes anyag, mely az anyatejben természetesen megtalálható, a mesterséges táplálékokban általában nem. Az egyik lehetséges mechanizmus bizonyos tápanyagokkal, például a hosszú láncú, többszörösen telítetlen zsírsavakkal (LC-PUFA) függhet össze. Ezek fontos építőelemek az idegrendszer fejlődésében, amelyek az emberi tejben jelen vannak, de a tápszerben általában hiányoznak.
A szoptatás nemcsak a gyermekekre hat pozitívan, hanem az anyák számára is számos előnnyel jár. A laktáció során felszabaduló oxitocin hormon segít csökkenteni a stresszt és javítja a hangulatot. Ez a hormon kulcsszerepet játszik az anya–gyermek kötődés erősítésében is.
Az igény szerinti szoptatás fogalma tulajdonképpen azt takarja, hogy a szoptatások ideje és időtartama a kisbaba szükségleteihez igazodik, nem valamiféle külső meghatározottsághoz. Vagyis a kisbaba minden jelzésre mellre kerülhet, függetlenül attól, hogy öt perce vagy öt órája szopott-e utoljára, és addig maradhat mellen, amíg ő szeretné.
A tejtermelés a kereslet-kínálat elvén alapul, azaz annyi tej termelődik, mint amennyi ürül. Emiatt a gyermek igénye határozza meg, hogy mennyi tejet termel a mell. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő mennyiségű tej álljon a csecsemő rendelkezésére, lehetőséget kell adni neki, hogy kifejezhesse igényét. Az egészséges csecsemő optimális táplálási módja a 6 hónapos korig tartó, a csecsemő igénye szerinti kizárólagos szoptatása. A kizárólagos szoptatás azt jelenti, hogy a gyermek az első hat hónapban csak anyatejjel táplálkozik.
„Azonban hazai kutatások alapján a 0-6 hónapos csecsemőjüket szoptató anyák 56%-a küzd / küzdött problémával a szoptatás során.” (Numil-Nestlé kutatás 2017.) Sok esetben adódhatnak problémák, mint például ha érzékeny vagy sebes a mellbimbó, begyullad a mell, előfordulhat gombás fertőzés vagy szájpenész, mellgyulladás. Ezek a jelenségek gyakran kialakulhatnak. Ilyenkor javasolt, hogy minden felmerülő probléma esetén kérjen tanácsot elsősorban a védőnőjétől, háziorvosától vagy más, szoptatásban jártas egészségügyi szakembertől, aki az ön speciális problémájának megfelelően tud tanácsot adni. A laktációs szaktanácsadó például olyan specialista, aki a szoptató anya és a szoptatott csecsemő különleges igényeit szem előtt tartva megelőzi, felismeri, illetve segít megoldani a laktációval, anyatejes táplálással kapcsolatos problémákat, és feladatköre kiterjed a gyermekvárás, csecsemőgondozás és családgondozás területére is.
Azonban néhány esetben nem megoldható az anyatejes táplálás. Ennek ellenére a társadalom negatív megítélése és a tápszerekkel kapcsolatos tévhitek miatt sok anyuka nem mer segítséget kérni, ha nem tud megfelelően szoptatni. Ugyan a szoptatott babák az anyatejjel élő immunanyagokat szívnak magukba, nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a tápszerek is tartalmaznak a baba szükségletének megfelelő mennyiségben ásványi anyagokat és vitaminokat, többek között D-vitamint is, mely hozzájárul immunrendszerük egészséges működéséhez.
Ha bármilyen okból nem biztosítható a baba számára a kellő mennyiségű anyatej, átmeneti ideig vagy hosszú távon mindenképpen kiegészítő módszert kell alkalmazni, különben a baba nem fog megfelelően fejlődni, és éhezni fog.
A korszerű és az életkori igényeknek megfelelően kifejlesztett tápszerek ugyan nem helyettesítik az anyatejet, de megfelelő alternatívát jelenthetnek, hiszen nagyon hasonló összetétellel rendelkeznek. A tehéntejjel ellentétben nem terhelik a baba szervezetét, és a hatályos rendeleteknek megfelelően mindent tartalmaznak, amely a kicsi fejlődéséhez szükséges.
Tápszeres táplálás mellett is megvalósulhat teljes mértékben az igény szerinti táplálás és válaszkész gondoskodás, biztosítva a kötődés megfelelő kialakulását. Tápszer adásával is lehet mentálisan egészséges és boldog gyermeket nevelni.
A szerző az MCC-Mindset Pszichológia Iskola hallgatója.
Krol, K. M., & Grossmann, T. (2018). Psychological effects of breastfeeding on children and mothers. Bundesgesundheitsblatt, Gesundheitsforschung, Gesundheitsschutz, 61(8), 977.
O’Brien, M., Buikstra, E., & Hegney, D. (2008). The influence of psychological factors on breastfeeding duration. Journal of advanced nursing, 63(4), 397-408.
Bircher, J. (2016). Szakmai beszámoló a Magyar Pre-és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság (MPPPOT) XIII. Országos Kongresszusáról. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 17(3), 291-296.
Ivanics-Tóth, J. Az anyatejes táplálás jellemzői.
Szoptatás portál : https://szoptatasportal.hu/fejezetek-a-laktacios-szaktanacsado-kepzes-torzsanyagahoz/igeny-szerinti-szoptatas/
Heim Pál Gyermekkórház : https://heimpalkorhaz.hu/anyatej/publikacioink/problemak-a-szoptatas-idoszakaban/
Semmelweis Egyetem: https://semmelweis.hu/mental/szakiranyu-kepzesek/laktacios-szaktanacsado/kik-a-laktacios-szaktanacsadok/
Numil-Nestlé nutrikutatas tanulmány: https://issuu.com/elso1000nap/docs/numil-nestle-nutrikutatas-tanulmany