Mindenki számára, aki teniszezett már, ismerős lehet az a jelenség, amikor egy gyengébb ellenféllel szemben küszködik a pályán. A különbség akár kicsi akár nagy, a jobb játékos folyamatosan a gyengébb szintjén játszik, ezzel pedig megnehezíti a saját dolgát. Hogyan lehet megállítani ezt a folyamatot? Milyen pszichológiai oka van annak, hogy az erős teniszezők sokszor képtelenek legyőzni gyengébb ellenfeleiket? Cikkünkből kiderül!
A teniszhez elkerülhetetlen, hogy a játékosok pszichésen felkészültek legyenek, hiszen az agy irányítja a testet.
A mentális különbség sorsdöntő lehet,
akár mérkőzések kimenetelét is eldöntheti. Ahhoz, hogy a teniszezők mindig kihozzák magukból a legjobbat, nagyon fontos, hogy higgyenek magukban és a képességeikben, akármilyen ellenféllel játszanak.
Mely tényezők vezethetnek vereséghez egy gyengébb ellenféllel szemben?
Az első számú hiba, amit a teniszezők egy gyengébb ellenféllel szemben elkövetnek, hogy alábecsülik őket. A legtöbb játékos már előre elképzeli, hogyan kellene kinéznie és teniszeznie egy méltó ellenfélnek. Amennyiben a vetélytársak nem felelnek meg ezeknek az elvárásoknak automatikusan, lekicsinylik a képességeit.
Még az olyan nagy játékosok is, mint Federer és Nadal, a legnagyobb tisztelettel bánnak az ellenfeleikkel. A fontos versenyek első fordulóiban lehet, hogy a ranglista végén szereplők ellen játszanak, mégis a meccs előtti interjúikban azt nyilatkozzák, hogy az ellenfeleik különböző adottságai miatt nagyon jó játéknak néznek elébe. Még az is előfordulhat, hogy szoros mérkőzéseket játszanak náluk sokkal gyengébb játékosokkal szemben is.
A legnagyobb pszichológiai hiba, amit a játékosok elkövethetnek egy gyengébb ellenféllel szemben, hogy az ő szintjükön játszanak. Az ellenfél miatt az ő ütéseik is gyengébbek, ezért sokat hibáznak. Ez idegeskedéshez vezet, ezáltal pedig több lesz a technikai hiba. Ha pedig a jobb játékos az ellenfele szintjén teniszezik,
azzal a gyengébb játékost segíti,
így neki lehetősége nyílik kényelmes és hosszú labdameneteket játszani, a másik hibái miatt nyerni. A jobb játékos ilyenkor kételkedni kezd magában, és rengeteg ki nem kényszerített hibát vét, miközben még idegesebbé válik.
Hogyan lehet megállítani ezt a folyamatot?
- Nem szabad túljátszani! Az erősebb játékos gyakran csak arra koncentrál egy labdamenet közben, hogy a labda épphogy belül legyen a vonalon és az ellenfél ne tudja visszaadni azt. Ez azonban sok hibához és felesleges agresszióhoz vezet, ami szintén az ellenfelet segíti.
- El kell fogadni a helyzetet! Ha egy gyengébb játékos vezet a mérkőzés során, az erősebb teniszezők gyakran idegesek, illetve dühösek lesznek, ezáltal pedig elvesztik a kontrollt az elméjük és a játékuk felett is. Ehelyett sokkal célravezetőbb, ha a játékos elfogadja az ellenfele előnyét, és csak a saját játékára koncentrál.
- A képességekhez mérten kell játszani! Bármennyire is gyenge az ellenfél, nem szabad az ő szintjén teniszezni. Az erősebb játékosnak mindig ki kell hoznia magából a legjobbat, így szinte biztos lesz a győzelem.
- Magabiztosan kell teniszezni! Amennyiben a játékosok meccs során meginognának, növelhetik az önbizalmukat a legutóbb aratott győzelmek felidézésével.
- Le kell küzdeni a negatív gondolatokat! A negatív gondolatok jobban hatnak a játékosokra, mint azt gondolnák. Ennek két típusát különböztetjük meg: amikor tudatában vannak ezeknek (ilyenkor feszültséget eredményez), illetve amikor nem. Mindkettő negatív érzéseket kelt és befolyásolja a játékos ítélőképességét. Ha a játékos egyre inkább óvatos abban, hogy mit gondol, képes lehet gondolatait pozitívvá és problémamegoldóvá változtatni. A gondolatok kontrollálása nagy kihívást jelent, de nagyon fontos része a sportnak.
Ha egy teniszező mégis veszítene egy gyengébb ellenféllel szemben, fontos az önbizalmának megtartása. Van, amikor egy vereségből többet tanulhatnak a sportolók, mint egy győzelemből. Ha céljaikat helyesen tűzik ki, akkor önbizalmukat tovább növekedhet a mérkőzés kimenetelétől függetlenül, ez pedig létfontosságú a sikerhez.