Az utóbbi években számos platformon, így a mozivásznon is egyre nagyobb teret hódítanak a mesterséges intelligencia különböző formái. De valósággá válhatnak-e a sci-fik?
A számítógépek korszakának hajnalával párhuzamosan kezdődött el a neurális hálózatok kutatása. Ez teremtette meg a feltételeket a mesterséges intelligencia (AI – az angol Artificial Intelligence kifejezés nyomán) megalakulásához, amire úgy is tekinthetünk, mint a kognitív pszichológia és a robotika kézfogására, mely során megtanítottuk a gépeket tanulni.
Egy ennél jelentősen kiterjedtebb halmazt jelöl a megnevezés, mégis, mikor mesterséges intelligenciáról beszélünk, gyakran a sci-fik valamely ikonikus alakját idézzük fel. Egyértelmű különbség van a 2001: Űrodüsszeia HAL 9000-e, a Terminátor és a Westworld című sorozat humanoid robotjai között, ám lényegi jellemzőik során a mesterséges intelligenciák három fő típusa közül egyazon kategóriába tartoznak.
A mesterséges intelligenciák alapvetően 3 csoportba sorolhatók.
- Artificial Narrow Intelligence (ANI)
Az ANI, más néven gyenge-AI olyan, egyetlen területre specializálódott gép, ami egy meghatározott algoritmus mentén, automatikusan képes végezni a feladatát. Ezek jelen vannak a mindennapjainkban: személyre szabott online hirdetéseket kínálnak, spambe szortírozzák az e-mailjeinket, meghatározzák a repülőjegyünk árát és lefordítják az idegen nyelvű szövegeket. Nyilvánvaló azonban, hogy – a disztópiák mesterséges intelligenciáival ellentétben – Siri és a Google fordító sem holnap, sem a távoli jövőben nem fognak világuralomra törni. Ettől függetlenül nem lehet alábecsülni őket. Az ANI különböző fajtái a későbbi célorientált hasznosítás érdekében mérhetetlen mennyiségű információt halmoznak fel – rólunk is. Ennek köszönhető például, hogy a termék, amire rákeresünk egy webshopon, hetekig visszaköszön a különböző honlapok hirdetőfelületein. Újdonság lehet azonban, hogy a tanuló algoritmusok arra is képesek, hogy a közösségimédia-használatból következtetést vonjanak le az egyén pszichológiai állapotát, politikai és vallási nézeteit, intelligenciáját és szexuális orientációját illetően. Az ehhez hasonló privát információk észrevétlenül válhatnak manipulálásunk eszközévé. Mégpedig annak a kezében, aki a legtöbbet hajlandó fizetni ezekért az adatokért, hogy a használatukkal aztán célzottan küldjön hirdetéseket.
Habár az ANI a mesterséges intelligencia egyetlen nyilvánosan beteljesedett fajtája, a továbbiak megvalósulásának útja az ANI újításával van kikövezve.
A mélytanulás fejlesztésével új távlatok nyíltak meg.
A fejlett világban a munkavállalók 80 százalékának 4 kvalitásra van szüksége a feladata ellátásához: kétirányú kommunikációra írásban és szóban, megfigyelésre és tudásösszegzésre. Napjainkban az úgynevezett mélytanulásnak köszönhetően ezekre már mind képesek a gépek. Ez azt jelenti, hogy az ANI bizonyos fajtái többek között képesek rákos szöveteket diagnosztizálni – az ember által felállítható kórkép időigényének töredéke alatt. Ez már nem tudományos fantasztikum.
Jeremy Howard mélytanulással foglalkozó kutató szerint csak idő kérdése, hogy a többség munkáját mesterséges intelligenciák lássák el, s ez egy olyan lépésváltás lesz a gazdaság és a társadalom számára, amire jobb volna minél hamarabb felkészülni. Az adattudós abban látja a különbséget a jelenlegi és a korábbi technológiai fordulópontok – például az ipari forradalom – között, hogy jelen esetben nem egyetlen ugrásszerű változásról beszélünk, hanem exponenciális fejlődésről, amihez folyamatosan alkalmazkodnunk kell társadalmilag és gazdaságilag egyaránt.
- Artificial General Intelligence (AGI)
Az erős, általános, vagy más néven emberi mesterséges intelligencia kifejezést azokra a gépekre használjuk, amik minden ember által végzett intellektuális gyakorlatot képesek elvégezni. Ide tartozik többek között a tapasztalati tanulás, az indoklás, a problémamegoldás, a tervezés és az absztrakt gondolkodás. Ennek a lépcsőfoknak a megugrásában
az az igazán nehéz, hogy megtanítsuk a gépeknek azt, amihez nem kell gondolkodni.
Ha találnak megoldást arra, hogy miképp lehet megtanítani a gépeket olyasmire, amihez nem gondolkozni kell, azzal sikerül egy gépet az emberi intelligencia szerteágazó területeit illetően felzárkóztatni. Ettől fogva a következő szinthez, a szuperintelligenciához vezető exponenciális fejlődés garantált, hiszen az AGI mentes lesz az emberre jellemző limitációktól – úgy mint sebesség, méret, tárhely, fejleszthetőség.
- Artificial Superintelligence (ASI)
A mesterséges szuperintelligenciát Nick Bostorm oxfordi filozófus úgy definiálja, mint egy olyan intellektust, ami minden területen felülmúlja az embert – beleértve a tudományos kreativitást, a bölcsességet és a szociális készségeket. Ez a meghatározás nem tér ki arra, hogy a szuperintelligenciának szükséges-e, hogy legyen öntudata vagy szubjektív tapasztalatai – pedig ezek beprogramozása volna az igazán nagy próbatétel.
Gondolkodás, érzékelés, érzés, intuíció
Carl Jung szerint a tudatnak 4 funkciója van: érzékelés, gondolkodás, érzés és intuíció. Az érzékelés aspektusában előztek meg minket először a gépek. Gondoljunk csak a hanglokátor feltalálására! Aztán 1997-ben mérföldkőhöz érkezett a mesterséges intelligenciák történelme: Garry Kasparov világelső sakkozó vereséget szenvedett a Deep Blue nevű sakkozógép ellen. A gondolkodást illetően ekkorra datáljuk az emberiség alulmaradását az általa alkotott géppel szemben. Mindezek mellett az érzés és intuíció terén egyelőre meg sem közelítenek minket a mesterséges intelligenciák.
Érezhetnek-e a robotok?
Az 1990-es években érdekes felfedezést tettek: egyes idegsejtek nem csupán akkor aktiválódnak, ha az ember végrehajt egy bizonyos cselekvést, hanem akkor is, ha megfigyeli, ahogyan valaki más végzi ugyanazt. Tükörneuron névvel illették ezeket az idegsejteket. A kutatók egy része feltételezi, hogy a tükörneuronok állhatnak a tanulás, a nyelv elsajátítása és az empátia, sőt bizonyos kognitív rendellenességek (például autizmus) kialakulásának hátterében.
Valószínű, hogy mesterséges tükörneuronok beépítésével elérhető, hogy a neurális hálózatok alapján megalkotott mesterséges intelligenciák képesek legyenek megfigyeléssel és utánzással válaszreakciókat, például fájdalmat tanulni. Egy érzés viszont nem csak annyi, amit a külső szemlélő megnyilvánulni lát belőle, nem csupán viselkedéses válasz. Hanem egy funkció, amivel egyelőre nem rendelkezik semmilyen ember alkotta entitás.
A tudás hatalom
A hétköznapiságuk mellett a mesterséges intelligenciák egyben szupertitkos katonai fejlesztési projektek is. Nemzetek közti versenyek, melybe sosem fogunk betekintést nyerni. Kizárólag azt tudjuk az újításokról, amit tudni engednek. A tudományterület fő alakjait hajtják a kompetitív erők, ugyanakkor mégiscsak az ő feladatuk korlátokat szabni a mesterséges intelligenciák fejlődésének, mielőtt kikerülnek az ember kontrollja alól, és megindul egy olyan spirális folyamat, mely során az egyre intelligensebb entitások egyre kevesebb idő alatt hozzák létre a maguknál intelligensebb szuperintelligenciát.
Az emberiség uralkodása a Földön önmagában igazol egy állítást: a tudás hatalom. De vajon mire használná ezt az AI?
Felhasznált források: A cikk Matyi Csongor pszichoedukátor előadása nyomán íródott. https://nickbostrom.com/superintelligence.html https://www.ted.com/talks/zeynep_tufekci_we_re_building_a_dystopia_just_to_make_people_click_on_ads?referrer=playlist-what_are_we_really_teaching_ai#t-332633 https://www.ted.com/talks/jeremy_howard_the_wonderful_and_terrifying_implications_of_computers_that_can_learn?referrer=playlist-what_are_we_really_teaching_ai#t-1173288 gif: https://www.motherjones.com/media/2013/05/robots-artificial-intelligence-jobs-automation/