Élet & Pszichológia

Lehet az ember túl idős a változáshoz?

Bizonyára sokaknak ismerős az az állítás, hogy idősebb korban nehezebb változni és új szokásokat kialakítani. Ha ebből indulunk ki, akkor terápiába járni sem annyira célszerű előrehaladottabb korban. De ez valóban így van?

Élet & Pszichológia

Hogyan váljunk ezüsthajú tündérekké? – Lépések az időskori kiteljesedés felé

Hogyan őrizhetjük meg a kor előrehaladtával is a bennünk lakó gyermeki szemléletet, az életre való folytonos rácsodálkozás képességét? S milyen módszerek segítenek az időskori kiteljesedésben?

Élet & Pszichológia

Apró teendőkből nyomasztó feladatok – miért halogatjuk a néhány perces teendőinket?

Kicsi feladatok, melyeket elhalasztunk egyik napról a másikra. Majd hirtelen ezekből az apró teendőkből egyszer csak hatalmas, nyomasztó elemek válnak a feladatlistánkon. Ismerős ugye?

Miként változik empátiakészségünk az élet előrehaladtával?

A kutatások szerint életkorunkkal változik, milyen módon tudunk empatizálni másokkal. Azonban az empátiának is több összetevője van. De mi a helyzet az időskorúak együttérző képességével?

Vallás & pszichológia

Gyermekeink és a veszteségek – Mit tehetünk szülőként, pedagógusként, és hogyan segíthet a hit gyermekek gyászfolyamatában?

Minden ember vágyik a kiszámíthatóságra, biztonságra. Ezzel szemben azt szokták mondani, hogy általában egyetlen dolog állandó: a változás. Minden változó élethelyzet kihívással jár és megterhelő, ilyen a gyász folyamata is.

Élet & Pszichológia

Reziliencia: milyen erőforrásokra támaszkodhatunk nehéz helyzetekben?

Van, amikor úgy érezzük, mintha kihúzták volna a lábunk alól a talajt, mert olyan kihívással nézünk szembe, amilyennel korábban még nem kellett megküzdenünk, máskor pedig pont, hogy a tartós küzdelemben merülünk ki, és nem tudjuk, mit lehetne még mozgósítani ahhoz, hogy kitartsunk.

„A lelki egészségmegőrzésnek ugyanakkora prioritást kellene kapnia, mint a fizikai egészségünknek” - interjú Németh Zsófia pszichológussal

Mindenkinek vannak olyan problémái, amik olykor meghaladják a képességeit, és ez egyáltalán nem szégyellnivaló dolog. Németh Zsófiával beszélgettünk szakmai hitvallásról, lelki egészségről és az írás megtartó erejéről.

Élet & Pszichológia

Létezhet-e legszomorúbb nap az évben? – A kék hétfő teóriájának nyomában

Mitől lesz szürke helyett kék, az év harmadik hétfőjének színezete? Van-e létjogosultsága a teóriának? Cikkünkből kiderül.

Élet & Pszichológia

4 szokás a hálás gondolkodásért

A hála rendszeres gyakorlása számos előnnyel jár számunkra: fokozza a jóllétünket, javítja a kapcsolatainkat, erősíti a pszichológiai immunrendszerünket, és segít a jó dolgok, örömök észrevételére szoktatni az agyunkat.