Még ha békés volt is az elválás, akkor is számos kihívással nézhetünk szemben szülőként az ünnepek közeledtével: melyik nap kinél legyen a gyerek? Mindenki külön ajándékozzon vagy egyben, előre tervezve? Összezavarja-e a gyermeket, ha az ünnepet közösen töltjük? Vegyünk sorra tehát néhány jótanácsot, hogy a karácsony mindenki számára örömteli és békés maradhasson!
Tervezzünk előre!
Fontos, hogy a szülők előre tervezzék meg, hogyan szeretnék megülni az ünnepeket, ehhez pedig mindkét fél részéről szükség van kompromisszumokra és rugalmasságra. Ha sikerült megőrizni a jó kapcsolatot, akkor akár érdemes elgondolkodni a közös ünneplésen is – fontos azonban mindvégig őszintének maradni a gyermekekkel és a saját szintjükön kommunikálni feléjük, hogy az együtt töltött karácsony nem jelenti a szülők újraközeledését. Ha a közös karácsonyozás nem megoldható, teljesen rendben van az ünnepi időszak felosztása is.
A legfontosabb, hogy képesek legyünk olyan kompromisszumra jutni, ami azáltal, hogy békességet és örömöt nyújt mindenkinek, a gyermek érdekeit is szem előtt tartja. Ne erőltessünk magunkra olyan opciókat, amik bennünk feszültséget keltenek, csak azért, mert úgy gondoljuk, hogy a gyermek számára az a legjobb megoldás.
A gyermek annak örül a legjobban, ha a szüleit is boldognak látja!
Az előre tervezés pedig lehetőséget nyújt arra is, hogy bevonjuk a gyermeket a tervezésbe, kikérjük az ő véleményét is és számára is kedvező menetrendet alakítsunk ki.
Egyeztessük az ajándékokat is!
Az ajándékozás gyakran okoz konfliktust az elvált szülők között. Ne próbáljuk mindenáron túlajándékozni a másikat. Ez nem egy verseny! Érdemes lehet előre egyeztetni egy összeget, ami mentén ajándékoznak a szülők vagy akár közösen egy nagyobb ajándékot vásárolni. Elgondolkodhatunk akár azon is, hogy a másik szülőnek is vásároljunk ajándékot, amit a gyermek adhat át neki.
Itt az ideje új tradíciókat kialakítani!
Sok szülőnek jelenthet kihívást, hogy hogyan teheti a válás utáni karácsonyokat is igazán különlögessé a gyermeke számára.
Ahelyett, hogy a társadalmi elvárásoknak akarunk megfelelni vagy foggal-körömmel ragaszkodunk a korábbi hagyományainkhoz, teremtsünk inkább új tradíciókat!
Tegyük ezeket a tradíciókat igazán szórakoztatóvá! Azáltal pedig, hogy a gyermekeket is bevonjuk ezeknek az új szokásoknak a kialakításába, segíthetünk nekik, hogy ne arra gondoljanak, milyenek voltak a korábbi ünnepek, hanem arra, hogy milyen izgalmas, új lehetőségek tárultak eléjük!
Tiszteljük egymást!
Konfliktusos válás esetén nehezünkre eshet tisztelni volt partnerünket, barátságosan vagy akár szeretettel viszonyulni felé. Ugyanakkor az ünnepi időszak alatt igyekezzünk legalább a semlegességet megőrizni és kerülni a vitákat, hangosabb szóváltásokat. Kiemelten fontos, hogy a gyermek előtt soha ne mondjuk rosszat a másik szülőre, mivel ezzel nehéz terhet helyezünk a vállára, azt éreztetjük vele, hogy kötelessége valamelyikünk pártjára állni.
Hagyjuk meg őket a gyermek szerepében, aki mindkét szülőjét egyformán szereti!
Mit tehetünk, ha a másik szülő nem hajlandó együttműködni?
Természetesen minden igyekezetünk ellenére előfordulhat, hogy a másik fél nem hajlandó együttműködni, nem ért egyet velünk, teljesen más elképzelései vannak. Ezekben a helyzetekben érdemes, amennyire tudunk rugalmasan viszonyulni a másikhoz és a ránk eső részből kihozni a maximumot. Mindemellett pedig ne felejtsünk el figyelni a saját mentális egészségünkre is, megtalálni azt, amitől fel tudunk töltődni, amiből energiát tudunk gyűjteni az új évre. A gyermekek évek múlva sokkal inkább fognak arra emlékezni, hogyan érezték magukat, mint arra, hogy hány fogás került az asztalra vagy hány ajándékot találtak a fa alatt!