Az MCC Feszt Sportszínpadán, egy hatalmas ledfal előtt kapott helyet a korunk egyik legnagyobb tabujának számító kérdéskör megbeszélése. A kerekasztal-formációban, a képen jobbról balra: Dr. Sáfár Sándor, a Testnevelési Egyetem docense, a Nemzeti Sportügynökség igazgatója, Fülöp Ákos sportszakpszichológus, az MCC-Mindset Pszichológia Iskola Sport és teljesítménypszichológia műhelyvezetője és F. Takács István pszichológus, egyetemi oktató, a Magyar Antidopping Csoport Doppingellenőre, IDCO foglaltak helyet.
A beszélgetés célja volt kötetlen, érthető, de szakmailag releváns módon a hallgatósághoz közel hozni a mára népegészségügyi problémának számító illegális teljesítménynövelő szerekkel történő visszaélések élettani, sportélettani, pszichológiai aspektusait.
A kezdő kérdés, hogy „Miért fontos a doppingról beszélnünk 2024-ben?” volt. Azon túl, hogy a napokban zajlott a világ legnagyobb multisport eseménye, F. Takács István doppingellenőr aspektusból világította meg a kérdést, és a fair play szellemiségéből kiindulva, a tapasztalható egészségügyi kockázatokra is kiterjedően vázolta véleményét. Az érvelést folytatva Dr. Sáfár Sándor történelmi tényekre alapozva a teljesítmény növelésének emberi motivációját emelte ki. Majd Fülöp Ákos az elmúlt évtizedek nemzetközi felméréseire hivatkozva hívta fel a figyelmet az élsporton kívül megjelenő, jelen kultúránk által támogatott test- és teljesítményideál motiválta jelenségekre.
A bemelegítés után definiálni próbálták a kérdést a szakemberek, majd jött a mélyvíz, és az antidopping-tevékenység gyakorlati aspektusain keresztül a sportélettani és a biológiai kérdésekben merültek el.
Dr. Sáfár Sándor az elmúlt évekből hozott mindenki számára jól ismert példákat a sokszor bonyolult biológiai összefüggéseket tartalmazó összefoglalói illusztrálásához. Felmerült a géndopping kérdésköre, az elmúlt évtizedek trendváltozásai, és a „legnépszerűbb” vagy „legismertebb” doppingszerek hatásmechanizmusaira is volt idő röviden kitérni.
F. Takács István nagyon közérthetően mutatta be a doppingellenőri és antidopping-tevékenység hazai és nemzetközi gyakorlatát és legfőbb kérdéseit. International Doping Control Officerként megosztotta a sportolókat, edzőket és egyéb csapattagokat érintő legfontosabb alapelveket, amelyekkel biztonságosan, tudatosan és sikeresen vehetnek részt a nemzetközi megmérettetéseken.
Fülöp Ákos a kulturális távlatoktól az egyéni pszichológiai jellegzetességekig próbálta felgöngyölíteni a miérteket. Elhangzott Dr. Harrison Pope, a Harvardi Egyetem pszichiáter professzorának neve és évtizedes kutatásainak tanulságai. Illetve Paternoster elrettentéselmélete, ahol a jogkövető magatartás megsértése a racionális választás viselkedéses aspektusaiban gyökerezik. Az elmélet szerint az egyének viselkedése egy tudatos és gondos költség–haszon elemzésen alapul.
Az egy órás beszélgetés végeztével az időközben csaknem ötvenfősre bővült hallgatóságtól érkeztek kérdések. Az utolsó szó jogán pedig mindhárom előadó személyes élménnyel búcsúzott a jelenlévőktől.