Mindnyájan találkoztunk már olyan emberrel, aki azonnal levett minket a lábunkról a személyiségével vagy elbűvölt bennünket megjelenésével, szinte mágnesként vonzva tekintetünket. Az ilyen embernek különleges kisugárzása van. Ha belép egy terembe, azonnal érdekessé válik a számunkra, „megérkezik”, függetlenül attól, hogy férfi vagy nő, fiatal vagy idős. Vajon mi van a karizmatikusság hátterében? Milyen előnyöket élveznek azok az emberek, akik alapvetően erős pozitív karizmával lettek megáldva, és tehetünk-e valamit azért, hogy mi is azzá váljunk?
A karizmatikusságnak számtalan formája van, megnyilvánul(hat) az élet bármely területén. Például a politikában, vállalati szférában, sportban, művészetekben, vagy akár csak a mindennapi életünkben. Maga a karizmatikusság ölthet negatív formát is, cikkünkben azonban a pozitív oldaláról közelítjük meg.
Gondoljunk csak Marilyn Monroe-ra, Steve Jobsra vagy Oprah Winfreyre. Mindhármuk lehengerlő személyiség, de egész más szempontból. Egy dolog azonban mindnyájukról elmondható:
van bennük valami, ami kiemeli őket a tömegből. Vitathatatlanul egyéniségek, egyedi látásmóddal rendelkeznek, és erős belső kisugárzásuk van.
A szociológusok között megoszlik a vélemény a tekintetben, hogy a karizmatikusság velünk született adottság, vagy egy képesség, ami tanulható és fejleszthető. Max Weber szociológus úgy ír a karizmáról, mint egy „természetfeletti” minőségről (tulajdonságról, entitásról), amelyet csak néhány szerencsés kiválasztott ember birtokolhat. John Antonakis a Lausanne-i Egyetemen töltött több évtizedes kutatása során ezzel szemben arra a megdöbbentő következtetésre jutott, hogy
a karizma igenis tanulható és fejleszthető képesség. Léteznek módszerek, amelyek segítségével növelhetjük a karizmaszintünket.
Ezek a trükkök az úgynevezett „karizmatikus vezetői taktikák“ (CLT – Charismatic Leadership Taktics), melyek bizonyítottan hatékonyak, nemcsak a kutatólaboratóriumokban, hanem a hétköznapi élet számos területén is.
A karizmánk fejlesztésével azért érdemes foglalkozni, mert az emberek a döntéseiket leginkább pillanatnyi érzéseik, benyomásaik alapján hozzák, amiket aztán racionálisan megmagyaráznak. Bármiről is legyen szó az életben, társas, baráti vagy üzleti kapcsolatról, a végén mindig egy ember áll szemben egy másik (vagy több) emberrel. Az ember az, aki kivívja a bizalmat vagy épp elveszíti, akibe beleszeretnek vagy épp elmennek mellette, aki meggyőz, inspirál vagy akitől elfordulnak. Magánéleti szempontból a karizmatikus emberek előnye, hogy komolyan veszik őket és adnak a véleményükre. Könnyen alakítanak ki társas és baráti kapcsolatokat egyaránt, melyekben tisztelettel és szeretettel bánnak velük.
A karrierépítés szempontjából különböző kutatások bizonyítják, hogy
a karizmatikus munkáltatók és munkavállalók alapvetően magasabb teljesítményértéket érnek el, és hatékonyabbnak tartják őket a vezetők és a beosztottak körében is.
A karizmatikus vezető alapvető tulajdonságai közé tartozik, hogy képes meggyőzni, lelkesíteni, teljesítményre sarkallni a beosztottjait, esetenként kiutat találni a zsákutcákból. E képessége versenyelőnyt biztosít a legtehetségesebb munkatársak bevonzásában és megtartásában. Eredménye, hogy az emberek vágynak arra, hogy a karizmával megáldott vezető csapatában dolgozzanak, együttműködhessenek vele. Tudják, hogy nyerő ember. A karizmatikus munkavállaló pedig nagyobb bizalmat élvezhet, ötleteit díjazzák, és hamarabb kapja meg az előléptetés lehetőségét. Összefoglalva a fentieket, a karizmatikus személyiség olyan, aki birtokában van egy megfoghatatlan képességnek, amellyel magához vonzza az embereket, szimpátiát kelt, és hatni tud másokra.
Ezek után lássuk a karizmatikus emberek főbb jellemzőit!
- Mindig a jelenben élnek. Tevékenységeik során a jelen pillanatra koncentrálnak, nem ragadnak a múltba, és nem aggódnak a jövő miatt.
- Magabiztosak és céltudatosak. Tisztában vannak önmagukkal, a képességeikkel, értékeikkel. Pontosan tudják, kik ők és hova tartanak.
- Elfogadják és szeretik külső és belső adottságaikat egyaránt. Elégedettek, fizikai, szellemi és lelki értelemben egyaránt.
- Empatikusak és kedvesek. Képesek értő figyelemmel hallgatni társaikat, és kérdeznek. Nemcsak azért érdeklődnek mások felől, hogy udvariasságot mutassanak, hanem valóban kíváncsiak és lelkesek. Nyíltan a szemünkbe néznek, és őszinték a gesztusaik.
- Tudják, hogy sorsuk a saját kezükben van. Kemény erőfeszítéseket tesznek a siker érdekében, és ennek általában meg is van a gyümölcse. Ha valami mégsem a terveik szerint alakul vagy hibáznak, nem másokat okolnak, a körülményeket vagy a helyzetet, hanem vállalják a felelősséget.
- Elhivatottak és szenvedélyesek. A világot optimista szemszögből nézik. A megoldásfókuszú gondolkodásmódot részesítik előnyben.
- Kommunikációjuk és testbeszédük kifejező, a helyzetnek megfelelő. Kiváló szónokok, a szavak mesterei. Kommunikációjuk óriási lelkesítő erővel bír, amivel képesek formálni a hallgatóság érzelmi állapotát. Művészien használják a „story telling“ történetmesélés eszközét. A humor számukra az élet fűszere. Testbeszédük kifejező, egyértelmű, és őszinte.
Végül lássunk néhány egyszerű lépést a karizmánk növeléséhez!
- Mindig legyenek céljaink. A célok kitűzése és az oda vezető út előre visz, fejlődésre sarkall, és mozgósítja az energiáinkat. Ez ugyan belül történik, ám egy erős pozitív kisugárzást eredményez.
- Éljünk magabiztosan. Elsősorban önmagunknak akarjunk megfelelni. Vállaljuk fel személyiségünket, véleményünket, és nem utolsósorban a külső adottságainkat. Ha valamivel nem vagyunk elégedettek, merjünk változtatni.
- Legyünk egyensúlyban önmagunkkal, szerepeinkkel és a környezetünkkel egyaránt. Ne próbáljunk mások lenni, mint akik vagyunk, adjuk önmagunkat, mert a valódi vonzerő ebben rejlik.
- Folyamatosan fejlődjünk. Tanuljunk önismeretet, törekedjünk személyiségünk folyamatos fejlesztésére, ezáltal nagyobb magabiztosságra teszünk szert. Sajátítsuk el a kommunikáció művészetét, mert ez az együttműködés eszköze, ezzel tudunk elsősorban hatni másokra. Vegyük elő humorérzékünket és használjuk bátran!
- Törődjünk a külső megjelenésünkkel. A karizmatikusság szempontjából nagyon fontos az első benyomás. Ezzel közvetítünk magunkról információt a külvilágnak. Járjunk emelt fejjel, húzzuk ki magunkat. Alakítsuk ki saját stílusunkat. Ha szükséges, kérjünk segítséget a környezetünktől, szakemberektől, hogy ki tudjuk hozni magunkból a maximumot.
Jim Rohn ezekkel a tanácsokkal látja el a karizmatikusságra törekvőket: „Bármennyi időt és áldozatot megér azoknak az embereknek a tanulmányozása, akik jól boldogulnak az életben. Gyűjtsd össze a sikerrel kapcsolatos gondolatokat és információkat minden rendelkezésre álló forrásból! Olvass könyveket! Végy részt szemináriumokon! Szánj időt azoknak az ismereteknek az összegyűjtésére, amelyeket a siker megkövetel! Tanulmányozd azoknak a szokásait, nyelvhasználatát, öltözködési stílusát és irányelveit, akik kivívták a sikert!”
Végezetül pedig ne feledjük, hogy a karizmatikusság egyik fő eleme a hihetőség, hitelesség. Nem lehet megjátszani vagy utánozni. Nekünk kell először bíznunk magunkban és a saját vonzerőnkben, s ha így teszünk, mások is hinni fognak benne.
Felhasznált irodalom:
Antonakis, J. (2017). Charisma and the "New Leadership". In J. Antonakis & D. V. Day (Eds.), The nature of leadership(3rd ed., pp. 56-81). Thousand Oaks: Sage Publications.
Pogosian, M. (2019). Is Charisma a Gift or Can It be Trained? In Psychology today, Between Cultures https://www.psychologytoday.com/us/blog/between-cultures/201902/is-charisma-gift-or-can-it-be-trained
Nemko, M. (2019). Developing a Winning Personality. In Psychology Today https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-do-life/201903/developing-winning-personality
Seppala, E. (2016). 6 Surefire Ways to Increase Your Charisma https://www.psychologytoday.com/us/blog/feeling-it/201601/6-surefire-ways-increase-your-charisma
Békési, B. (2018). Wow hatás. Fedezd fel a valódi vonzerőd.