A kutyákról szinte azonnal az „ember leghűségesebb barátja” sallang jut eszünkbe, vagy egy nyáladzó négylábú szeleburdi jószág, míg a gazdájukról panelben élő öreg nénik és bácsik, vagy az éppen aktuális divatkutyára vágyó tizenévesek. Persze ezek csak általános sztereotípiáink a kutyatartókról és azok kedvenceiről. Azonban a napjainkra jellemző „tudatos szabadidő” elterjedésével egyre több gazdi nevez be kedvencével komoly kutyaversenyekre, amely mindkét fél számára kedvező: nemcsak a blökik egészségi állapota és fittsége javul, hanem a gazdák is sokkal jobb kondiba kerülnek. Mindezeken felül a cikkben bepillantást nyerünk, milyen fajtái is vannak a kutyasportnak.
Számos tanulmány foglalkozott a kutyatartók egészségi állapotával. Vizsgálták a kutyatartás előnyeit, az ebből származó fizikai aktivitásszintet, vagy éppen a kutyasétáltatás pszichológiai hatásait. Valamennyi kutatás kimutatta, hogy a házi kedvencek megléte segíti a gazdik stresszel való megküzdését, s nagyobb fizikai aktivitásra serkentik őket.
A kutyatulajdonosoknak szabadidejükben mondhatni kötelességük kedvencüket megsétáltatni. Két kutatás is összehasonlította a kutyatulajdonosokat a nem kutya tulajdonosokkal és egy házi állattal nem rendelkező csoporttal, s azt találták, hogy általában többet mozognak az első csoportba tartozók, mint a másik kettő. Persze a kutyagazdik nemcsak sétáltatni szokták a bolhazsákjaikat.
Edzések, kiállítások és világversenyek
Egyre több kutyatulajdonos van, aki kutyasétáltatás és a letört ágak eldobálása helyett sokkal tudatosabban és szervezettebben foglalkozik a kedvencével. A kutyákkal való időtöltésre egy komplett iparág épült, s ez nem is meglepő: évről-évre egyre több gazdi-kutyus páros a hétvégi labdadobálás helyett komoly edzésekkel, különböző sportversenyekre készül fel és vesz részt rajtuk. A kutyasportok olyan strukturált versenyek, amelyek lehetőséget nyújtanak arra, hogy versenyfeladatok elé állítsák az ebet és gazdájukat,
akik egy közös célért dolgoznak együtt
(Reimer és Thomas, 2005, IN Hulstein, 2015). Megszámlálhatatlan olyan klub és szervezet van, amelyek kutyasportok rendezésével foglalkozik, azonban a legkiemelkedőbbnek a Canadian Kennel Club (CKC), az American Kennel Club (AKC) és az International Federation of Cynological Sports (IFCS) egyesületeket tarthatjuk, amelyek nemzeti és nemzetközi kutyakiállításokat, versenyeket is rendeznek (AKC, 2012a; CKC, 2013; IFCS, 2002-2006, IN Hulstein, 2015). Természetesen a versenyek nem abból állnak, hogy a gazdik halálra simogatják kutyusaikat vagy éppen újságot hozatnak velük, miközben ők köntösben a kávéjukat szürcsölik a kanapéjukon.
Táncshowtól a távolugrásig
Bármilyen kutyasport előtt kötelező meggyőződni a kutya egészségi állapotáról. Ha a szakember megadja az engedélyt, akkor el is kezdődhet a felkészülés – amely ugyan sokkal inkább igénybe veszi a kutya mentális és fizikai képességeit, azonban még inkább erősíti a gazda és kedvence közti kapcsolatot.
- Agility
Az „Agility” egy kifejezetten versenysportág a kutyasporton belül, ahol az ebeknek egy akadályokkal nehezített pályán kell minél gyorsabban a célba érniük. A zónás- (palló, palánk, hinta), az ugró-, a szlalom-akadályoktól és a kúszóktól zsúfolt pályán természetesen a gazdi segíti át a kutyát.
Az „Agility” az egyik legdinamikusabb mind testileg, mind mentálisan a kutyák számára, így kiváló versenyszám az olyan energikus fajtáknak, mint a Border Collie vagy az ausztrál pásztorkutyák, de természetesen bármilyen kutya indulhat a versenyszámban. Mindenesetre az „Agility” sarokköve a tökéletes kommunikáció és csapatmunka az öleb és a gazdi között.
- Dog dancing
A „Dog dancing” egy zenés-táncos koreográfia bemutatása a kutyus és a gazdi részéről. A „táncot” természetesen nem (mindig) kell szó szerint érteni, a kutyák különböző mozdulatkombinációkat mutatnak be egymás után: fordulnak és gurulnak, a gazdi hátára ugranak, hátrafelé sétálnak vagy éppen két lábon haladnak előre – mindezt a gazdi utasításai szerint.
- Lure Coursing
A „Lure Coursing” egy kutyák közötti hajsza, ahol egy mezőn vagy más nagyobb területen egy mesterséges csalit követve minél gyorsabban kell túljutniuk a pályán, amely olykor akadályokkal van terhelve. A „Lure Coursing” ideális versenyszám a kutyák számára, hogy természetes, biztonságos és humánus környezetben éljék ki üldözési ösztöneiket.
- Dock Jumping
A „Dock Jumping” tulajdonképpen egy távolugró verseny, ahol egy dokkról kell elrugaszkodnia a kutyáknak, s végül a vízbe érkeznek. Persze a kutyusok maguktól nem ugranak túl messzire, azonban a gazdi valamilyen játékkal vagy frizbivel motiválja ölebét, amit a vízbe dobva a négylábú is követ.
- Tracking
Azt talán senkinek sem mond újat, hogy a kutyák szaglása sokkal precízebb és pontosabb, mint az emberé. Éppen ezért alakult ki a „Tracking”. A versenyszámban bizonyos illatnyomok alapján kell a blökiknek eljutni A pontból B pontba. Ezt a versenyszámot is élvezni szokták az állatok, hiszen a természetben barangolva igyekeznek megtalálni a célt, ami ez esetben az illatot kibocsátó tárgy.
Mint láthatjuk, a kutyákkal való időtöltést is lehet sportszerűen művelni, amely mindkét fél számára kedvező hatással bír. A kutyasportok egyenlőre még nincsenek annyira megbecsülve, mint más, állattal végzett sportok – gondoljunk a lovaglásra, amely olimpiai sportág –, azonban évről-évre egyre nagyobbra duzzad az a tábor, amely a kutyusokkal való sportot támogatja, műveli és értékeli.
Források:
Farrell, J. J. M., Hope, A. E., Hulstein, R., & Spaulding, S. J. (2015). Dog-sport competitors: What motivates people to participate with their dogs in sporting events?. Anthrozoös, 28(1), 61-71.
Gillespie, D., Leffler, A., & Lerner, E. (2002). If it weren‘t for my hobby, I'd have a life: Dog sports, serious leisure, and boundary negotiations. Leisure Studies, 21(3-4), 285-304.
Hulstein, R. (2015). Dog sports: a mixed methods exploration of motivation in agility participation (Doctoral dissertation).
https://www.psychologytoday.com/blog/decoding-your-pet/201610/canine-sports
https://www.thespruce.com/top-dog-sports-1118567
***
A Mindset Pszichológia több, mint érdekes cikkek halmaza. Nem egyszerűen egy szaklap. Ebből a rövid animációs videóból megtudhatod, miről is szól valójában ez a páratlan platform!
https://www.youtube.com/watch?v=z-htXgkYeeE&t=4s