Vajon hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt egy felgyorsult világban? A PSZITA VIII. konferenciája a ritmus jelensége köré épült: az előadások témái a segítő szakma kihívásaitól a kiégésen, a menopauzán és az öngondoskodáson át egészen a mesterséges intelligenciáig terjedtek. Az esemény új nézőpontokat kínált mind a szakmai, mind a személyes egyensúly kereséséhez.

November 16-án megrendezték a PSZITA VIII. konferenciáját: Lassú, lassú, gyors, gyors, lassú… Ki diktálja az ütemet? címmel. Az esemény az ELTE PPK és az MPT Tanácsadás Pszichológia Szekció szervezésében jött létre. A konferencia nemcsak a szakmai közönség számára nyújtott inspirációt, hanem személyes fejlődésre is lehetőséget kínált, hiszen a résztvevők praktikus eszközöket kaphattak ahhoz, hogy megtalálják és fenntartsák saját természetes ritmusukat.

A cikkből megtudhatod:

  1. Miért fontos a saját ritmusunk követése és megtalálása?
  2. Hogyan kapcsolódik a mesterséges intelligencia a tanácsadáshoz és a pszichológiához?
  3. Milyen pillérekre épül egy stabil párkapcsolat, és hogyan erősíthetjük meg azokat?

Egy látványos tangóbemutató (Petró Viktória és Dr. Punczman Ádám közreműködésével) és az előadások sorozata ráirányította a figyelmet arra, milyen fontos követnünk saját természetes tempónkat. Ez a belső ritmus – akárcsak a természet ciklusai, például a nappal és éjszaka vagy az évszakok váltakozása – folyamatosan jelen van bennünk, és alapvető hatással van testi és lelki egészségünkre. A konferencia különböző nézőpontokból mutatta be, hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a bennünk zajló folyamatok és a külső ritmusok között.

Kissné Dr. Viszket Mónika MPT Tanácsadás Pszichológia Szekció elnök beszédéből kiindulva elmondható, hogyha túl gyors tempót diktálunk magunknak, akkor az leginkább abban fog tükröződni, hogy valamilyen szükségletünk kielégületlen marad, állandóan készenléti helyzetben vagyunk, esetleg kiégünk. Ha a tempónk lassú, az pedig könnyen vezethet motivációhiányhoz, depresszióhoz, tanult tehetetlenséghez, unalomhoz vagy akár izolációhoz.

Mogyorósy-Révész Zsuzsanna Krízisben a segítő előadása felhívta a figyelmet arra, hogy szakemberként mennyire fontos a saját ritmusunk megtalálása. Ugyanis az empátia folyamatos gyakorlása során átvesszük a másik ember érzelmeit – azaz a másik személy érzelmi állapotát szimuláljuk –, amelyben leképezzük a szemben ülő belső világát. Ennek tartós terhe kimerítő és elárasztó lehet. Az előadó rámutatott, hogy a látványos sikerek hiánya, a hosszú munkaidő és a szakma bizonytalan megbecsültsége tovább gyengítheti a segítők biztonságérzetét és belső egyensúlyát. Ritmusunk ideális kialakításának része az érzelmi regeneráció, az öngondoskodás gyakorlása, a rendszeres továbbképzés, valamint a támogató szakmai és személyes kapcsolatok ápolása. Ezenfelül különösen izgalmas volt az előadó Stockdale-paradoxon példája. Ez a paradoxon James Stockdale admirális nevét viseli, aki vietnámi hadifogolyként rendkívüli megpróbáltatásokat élt túl, és később megfogalmazta a túlélés egyik kulcsát:

Ez nem is a túlzott negativizmus vagy optimizmus, hanem az a képesség, hogy az ember egyszerre őrzi meg a realitását és a jövőbe vetett hitét (realista optimizmus).

Tehát egy krízis idején fontos, hogy a hurráoptimizmus és lesújtó negativizmus helyett inkább próbáljuk elfogadni a valóságot, miközben megőrizzük a hitet abban, hogy a dolgok jobbra fordulhatnak.

Teuer Tamás és Sebő Tamás előadása rávilágított a mesterséges intelligencia által kínált új lehetőségekre, amelyek átformálhatják a pszichológia elméletét és gyakorlati alkalmazásait. Az előadók kiemelték, hogy az online jelenlét nem csupán a tartalmak megosztását és befogadását forradalmasítja, hanem a személyes identitás alakításában és a társas kapcsolatok formálásában is fontos szerepet játszik. Az előadás betekintést nyújtott abba is, hogyan formálhatja a mesterséges intelligencia a tanácsadást. Elmondható, hogy a mesterséges intelligencia számos olyan előnnyel bírhat, amelyek idővel vonzóbbá tehetik a vele folytatott beszélgetést, mint egy pszichológiai konzultációt. Hiszen anonim, visszakereshető és nagyobb adatbázissal áll kapcsolatban, mint mi. Azonban a mesterséges intelligencia nem tudja pótolni a humán jellegű jelenlétet és kapcsolatot.

Sebő Tamás hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia nem csupán alternatíva lehet a pszichológiai munkában, hanem egyfajta híd is.

Lehetőséget teremthet arra, hogy az emberek, akik nem mernek rögtön pszichológushoz fordulni, első lépésként kipróbálják a mesterséges intelligencia nyújtotta támogatást, amely majd csökkentheti a szorongást a humán jellegű segítségnyújtás felé.

Ezt követően Bogár Zsuzsa előadásában a párkapcsolati stabilitás feltérképezésének egy izgalmas modelljéről hallhattunk: a négylábú asztal modellről. Az előadó sok hasznos és izgalmas gondolatot osztott meg arról, hogy a párkapcsolatok egyensúlya és tartóssága hogyan hasonlítható egy stabil, négylábú asztalhoz. A bútor lábai a kapcsolat alapvető pilléreit szimbolizálják, amelyek közé tartozik a munkatársi, a szülőtársi, a lelkitársi és intimitá(r)si szerepünk.

Ugyanis a „mi” egy olyan külön entitás, ami két egyénből áll, de együtt alkot egy harmadik, közös egységet, amelyet ápolni és erősíteni kell.

Ha valamelyik „láb” meggyengül, az asztal – és ezzel együtt a kapcsolat – ingataggá válhat, ezért fontos mindegyik területre egyenlő figyelmet fordítani. Az előadás rávilágított arra, hogy a stabil kapcsolatokhoz folyamatos munka és tudatosság szükséges, valamint arra, hogy a felek nyitottsága és együttműködése hogyan erősítheti a kapcsolat működését.

E három izgalmas előadást követően egy interaktív Amikor kiesünk a ritmusból című beszélgetésen vehettünk részt, amelyet Csurgai Dorottya és Punczmann Marita vezetett. Itt saját élményeinket és bevett eszközeinket oszthattuk meg egymással. Ezután pedig szekcióelőadásokra és workshopokra ülhettünk be. Többek között előadott Lisznyai Sándor és Lengyel Fanni, Berán Eszter és Koday Zsuzsa is. Előadásaikon kisebb létszámban, családiasabb légkörben volt lehetőségünk elmélyedni olyan témákban, amelyek a mindennapi életünkre és szakmai fejlődésünkre egyaránt hatással lehetnek. A workshopok során a résztvevők közvetlenebb módon kérdezhettek, hozzászólhattak, és gyakorlati tapasztalatokat is szerezhettek.

A szekciók széles spektrumot öleltek fel: a karrierkrízisektől a szexualitáson, menopauzán át egészen a kiégésig. Az előadók személyes példákkal, kutatási eredményekkel és praktikus tanácsokkal tették élményszerűvé és tanulságossá az előadásokat. A nap végére mindenki hasznos eszközökkel és gondolatokkal gazdagodott, amelyek segítenek a mentális egészségünket megőrizni és tisztelni a saját ritmusunkat.