Ki ne hallott volna már Artúr királyról, és az őt övező gazdag, sokszínű legendáriumról: Merlinről, a Tó Úrnőjéről, az Excalibulról, a Kerekasztalról és annak lovagjairól? Thomas Wheeler könyvében (illetve az abból készült Netflix-sorozatban) ismét találkozhatunk a jól ismert történetekkel és szereplőkkel – még ha nem is mindegyikkel és nem is pontosan abban a formában, ahogyan azt eddig megszokhattuk.

A történet főszereplője Nimue, a fiatal tündelány, aki már gyerekkora óta tisztában van különcségével. Nem mindenkinek adatik ugyanis meg az, hogy a benne lakozó ún. rejtőzködők emberfeletti mágikus erővel ruházzák fel. Kiemelkedő adottságai azonban nem szembesülnek komolyabb megpróbáltatással, mígnem egy napon a Vörös Paladinok, élükön vezérükkel, Carden atyával lemészárolják Nimue lakóhelyét, egy egész falvat, köztük a lány családját is.

Itt kezdődik tehát a fordulatos, csatákban és helyszínekben gazdag történet, melynek során Nimue felfedezi, majd idővel fel is vállalja különleges mivoltát, a szerepet, mely egyesek szemében megmentővé és királynővé, mások szemében pedig a rettegett és megvetett „farkasvérű boszorkánnyá” emeli. Oldalán a fiatal harcos Arthurral, annak nővérével, Morgannel, majd később az excentrikus mágussal, Merlinnel, valamint a többiekkel (bizony, nem véletlenül ismerősek a nevek!) is találkozhatunk.

Nimue felemelkedik, lányból nővé érik, és bevégzi sorsát

– de hogy mi is ez pontosan, azt azok számára, akik még nem olvasták (vagy látták) a Cursed-öt, nem áruljuk el. Néhány fordulatot, történetszálat pedig azok sem tudnak feltétlenül kikövetkeztetni, akik avatott ismerői az Artúr-mondakörnek. Az ókori kelta világ egyébként sem jelenik meg mindig a maga realizmusában – tündék és varázslatok színesítik a földöntúli elemekkel már amúgy is bőséggel átszőtt legendáriumot.

Méltó elődök nyomdokain

Főhősünk kalandja tehát egyfajta felnövéstörténetnek is tekinthető. A fantasy világban különben is bevált toposz a magára hagyott, fiatal főhős, aki csak magára, néhány barátjára, és a magában korábban fel nem ismert hatalmas (testi, lelki, mágikus) erejére támaszkodhat. A kalandok során az efféle főhősök gyakran elvesztik mentorukat, szülőfiguráikat és a küldetés elvégeztével – melyet alapvetően nem is ők, hanem sokkal inkább a sors szabott ki rájuk – már nem az a felhőtlen, gyermeki lelkületű, naiv fiatal tekint vissza ránk, akit a történet elején megismerhettünk. Hogy csak a legkommerszebb, legnépszerűbb opuszokat említsük, Harry Potter, Zsákos Frodó vagy Luke Skywalker története is kísértetiesen hasonló irányokat vesz, a nyilvánvaló történet- és világbeli különbségeken túl.

A Tó Úrnőjének legendája kiemelt fontosságot kap a regény során

Nimue esetének mintázata is hasonló, melyekbe mindannyian beleláthatjuk saját felnövéstörténetünket is - még úgy is, hogy remélhetőleg minket nem értek a főszereplőhöz hasonló, végzetesen traumatikus események. Önnönmagunk kiválasztottság-tudata, kiemelkedő képességeink, melyek megkülönböztetnek másoktól: ha az efféle motívumokat egy mese képes szimbolikusan megfeleltetni a maga világában, majd ezeket a problémákat nem söpri a szőnyeg alá, hanem igyekszik kezdeni vele valamit, felvállalja, és megoldásokat keres rá, rendkívül pozitív hatást tud gyakorolni a pszichés jóllétünkre. Ugyanígy működik a mesében, a mondákban vagy a fantasy-ben számos más nagy emberi kérdés is: a bátorság, az elhagyatottság, a haláltól való félelem, a bizalom, önmagunk határainak feszegetése, az áldozathozatal... és a sor valószínűleg a végtelenségig folytatható.

Kerekasztalnál ülve is bátran fogyasztható

Visszatérve a Cursed-re: nem elsődleges szempont tehát, hogy az olvasó tisztában legyen az Artúr-mondakörrel vagy a kelta hiedelemvilággal. Nimue története ugyanolyan jól értelmezhető a saját lelki fejlődésünk kontextusában is, nem feltétlenül kell mellé történelmi párhuzamokat is vonnunk. Aki azonban még ezt is szívesen melléteszi, annak egy

kifejezetten komplex, rétegezett, és mégis érdekfeszítő olvasmányélményben lesz része

Thomas Wheeler regényével, melyet a 300-zal és a Sin City-vel méltán világhírű Frank Miller grafikái tesznek még átélhetőbbé. Körülbelül 12 éves kor felett mindenkinek bátran ajánlható, aki szívesen tenne egy kimerítő utazást a régmúlt legendák és modern fantasyk egyedien összekevert, színes világában.


Felhasznált irodalom:

Wheeler, T & Miller, F. (2020): Cursed - Átkozott. Budapest, Libri Kiadó.