A sportpszichológia folyamatosan fejlődő tudományág, amely egyre inkább interdiszciplináris megközelítést alkalmaz a sportolók holisztikus fejlesztésében, mentális és érzelmi támogatásában. Az olyan témák, mint a mentális egészség védelme, a versenyhelyzetek pszichológiai kezelése, valamint a sportolói életút fenntarthatósága, egyre nagyobb szerepet kapnak mind a hazai, mind a globális sportpszichológiai diskurzusban. A cikknek épp ezért elsődleges fókusza a spanyol példán keresztül bemutatni a külföldön alkalmazott interdiszciplináris megközelítést, annak érdekében, hogy a hazai sportpszichológus szakma még hatékonyabban szolgálja a sportolók igényeit, miközben elősegíti a tudományos közösségen belüli nemzetközi együttműködéseket is.
Az Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) kutatóintézetében végzett munka rávilágít arra, hogy a modern sportpszichológia milyen elméleti és gyakorlati szempontokat helyez előtérbe a teljesítményoptimalizálás és a mentális egészség támogatása érdekében. Az elmélet és gyakorlati munka összekapcsolása magától értetődő, ennek ellenére sportpszichológiai kutatások és a gyakorlati alkalmazás közötti eltérés természetes módon növekszik, mivel a két terület eltérő fókuszú megközelítést alkalmaz. Míg a tudományos kutatások elsősorban a pszichológiai jelenségek mélyebb megértésére és új elméleti modellek kidolgozására összpontosítanak, ezt szisztematikus módszertannal és kontrollált körülmények között végzik. Ezzel szemben a gyakorlati munka közvetlen, azonnali megoldásokat keres a sportolók teljesítményének támogatására és mentális egészségének megőrzésére. A két terület közötti szakadék áthidalása érdekében kulcsfontosságú a kutatási eredmények gyakorlati integrációja, hogy a tudományos ismeretek ne csupán elméleti síkon maradjanak, hanem valódi támogatást nyújtsanak a sportolók mindennapi kihívásaiban.
A sportpszichológiai kutatások interdiszciplináris megközelítése
Az Institut de Recerca de l'Esport UAB kutatásai jól tükrözik a sporttudomány interdiszciplináris megközelítését. Ahogy az élsportolókat támogató szakmai csapatokban is különböző területek képviselői (sportorvos, dietetikus, masszőr, sportpszichológus) együttműködve dolgoznak, a kutatási elvek kijelölésénél is célszerű olyan megközelítést előtérbe helyezni, ami lehetőséget ad a szakterületek közti szinergiák megteremtésére. A sportpszichológia így nem csupán a sokszor csak a (tünethordozó) sportoló egyéni teljesítményére, hanem a szociokulturális kontextust is figyelembe véve a rendszer egészének kihívásaira igyekszik reagálni. Az Institut de Recerca de l'Esport UAB épp ezért kiemelt figyelmet szentel, hogy az égisze alatt megvalósuló kutatási területek megnevezése lehetővé tegye a szakterületek integrálását.
A kiemelt kutatási területek között szerepel például:
- Fizikai aktivitás, étrend és egészséges életmód
- Kommunikáció és sport
- Sport és sportintézmények gazdaságtana és menedzsmentje
- Sportértékek oktatása
- Sport és fenntarthatóság
Az intézet igazgatója, Emilio Fernández Peña kiemelte az olimpiai eszme és szimbólumok fontosságát, valamint ezek pszichológiai vonatkozásait, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a sportolói identitás és motiváció kialakulására. Ez a fajta hozzáállás felhívja a figyelmet annak a jelentőségére, hogy sem a tudományos kutatást, sem a szakmai gyakorlatot nem lehet elválasztani az emberi és kulturális sajátosságoktól,
hiszen végső soron nem csupán mérési módszereket vagy mérési adatokat vizsgálunk, hanem ezzel egyidőben embereket és közösségeket formálunk.
Alkalmazott kutatás a sportpszichológiában
A Grup d’Estudis de Psicologia de l’Esport (GEPE) szakembereik bevonásával különböző kutatásokat valósít meg a sportolói duál karrier, karrier átmenet, valamint a teljesítmény és a mentális egészség kapcsolata között.
A GEPE munkája során nagy hangsúlyt helyez a kutatás, edukáció, valamint a tanácsadói munka integrálására. Az így megvalósuló akciókutatások ehhez mérten az együttműködő sportszervezetek bevonásával ciklikus folyamat mentén zajlanak. Ennek első lépése a sportszervezet részéről megfogalmazott igény beérkezése és ehhez kapcsolódó szakirodalmi források összegyűjtése. Ezután következik a szükségletelemzés, ahol a megfogalmazott igény specifikus részleteit dolgozzák ki. Harmadik lépésként valósul meg az intervenció, ami a tudományos bizonyítékok és az igények összekapcsolása a legjobb megoldás megvalósulása érdekében. Negyedik lépésként az értékelés célja mérhetővé tenni, hogy a kiválasztott beavatkozás milyen hatással volt a felmerülő kihívás megoldására. Végül az utánkövetés lehetővé teszi a megvalósuló változások tartósságának felmérését az idő múlásával.
A GEPE kutatócsoport mentális egészséghez való hozzáállása holisztikus, megelőzés- és emberközpontú szemléletet tükröz. Publikált kutatásaik fontos tanúsága szerint nem csupán a mentális problémák kezelésére, hanem azok felismerésére és megelőzésére helyezik a hangsúlyt – különösen olyan kritikus időszakokban, mint az utánpótlássportból felnőtt sportba történő átmenet vagy a külső krízishelyzetek (pl. pandémia). A mentális egészséget nem elválasztják a sportteljesítménytől, hanem annak szerves részeként kezelik, kiemelve, hogy
a jóllét nem csupán a tünetek hiányát, hanem a sportolói önazonosság, érzelmi egyensúly és társas kapcsolatok egyidejű működését is jelenti.
Külföldi kutatási paradigma hazai adaptációja
Az UAB és a GEPE intézményi gyakorlata iránymutatásként szolgálhat a hazai sportpszichológiai szakma számára, mivel alkalmazható irányelveket és modelleket is kínál. A kutatás, edukáció és tanácsadás integrált megközelítése, valamint az interdiszciplináris szemlélet segítheti a magyar sportpszichológusokat a kutatási és alkalmazott munka közelítésében. Az akciókutatások ciklikus modellje – ahol a szükségletelemzéstől a beavatkozáson át az utánkövetésig minden lépés aktív együttműködésen alapul – pedig felhívja a figyelmet arra, hogy a tudományos sportpszichológiai kutatások akkor a leghatékonyabbak, ha nem elszigetelt, egyszeri megoldásokként jelennek meg, hanem a sportszervezetekkel való folyamatos párbeszédre és a sportolók valós igényeire épülnek. Ez a megközelítés lehetőséget teremt a tudományos tudás élővé tételére, a szakmai reflexióra, és egy olyan támogató rendszer kialakítására, amely hosszú távon képes hozzájárulni a sportolók mentális jóllétéhez és teljesítményük fenntarthatóságához.
Conde, E., Martínez-Aranda, L. M., Sanz, G., López de Subijana, C., Sánchez-Pato, A., Díaz-Aroca, Á., ... & Torregrossa, M. (2021). Effects of the COVID-19 health crisis on sports practice, life quality, and emotional status in Spanish high-performance athletes. Frontiers in psychology, 12, 736499.
Jordana, A., Ramis, Y., Chamorro, J. L., Pons, J., Borrueco, M., De Brandt, K., & Torregrossa, M. (2023). Ready for failure? Irrational beliefs, perfectionism and mental health in male soccer academy players. Journal of Rational-Emotive & Cognitive-Behavior Therapy, 41(2), 454-477.
Pons, J., Ramis, Y., Alcaraz, S., Jordana, A., Borrueco, M., & Torregrossa, M. (2020). Where did all the sport go? Negative impact of COVID-19 lockdown on life-spheres and mental health of Spanish young athletes. Frontiers in psychology, 11, 611872.
IOC. (2019). Mental health in elite athletes: International Olympic Committee consensus statement (2019). International Olympic Committee. https://stillmed.olympics.com/media/Documents/Athletes/Medical-Scientific/Consensus-Statements/2019_Mental-health-in-elite-athletes.pdf
IOC. (2021). New IOC Mental Health Action Plan to further focus on well-being of athletes and promoting psychologically safe environments. International Olympic Committee. https://olympics.com/ioc/news/new-ioc-mental-health-action-plan-to-further-focus-on-well-being-of-athletes-and-promoting-psychologically-safe-environments
MOB. (2024a). Számos párizsra készülő sportolót is segít a MOB kettőskarrier programja. Magyar Olimpiai Bizottság. https://olimpia.hu/hirek/szamos-parizsra-keszulo-sportolot-is-segit-a-mob-kettoskarrier-programja
MOB. (2024b). Legfeljebb kétperces tartalmakat tölthetnek fel a sportolók az oldalaikra a párizsi olimpia idején. Magyar Olimpiai Bizottság. https://olimpia.hu/hirek/legfeljebb-ketperces-tartalmakat-tolthetnek-fel-a-sportolok-az-oldalaikra-a-parizsi-olimpia-idejen