Milyen átszerveződés figyelhető meg a munkaerőpiacon? Hogyan érdemes motiválni a munkavállalókat? Hogyan valósítható meg a munkaerő-megtartás és a költségoptimalizálás törékeny egyensúlya? Milyen hatékony választ adhatunk az új kihívásokra? Többek között ezekre az izgalmas kérdésekre keresi a választ a Pénzcentrum és a Portfolio szervezésében megvalósuló HR (R)EVOLUTION 2024 konferencia november 13-án. A nívós munkaerőpiaci és HR-szakmai eseményen Partos Bence, a Mindset Pszichológia alapító tulajdonosa is szakmai meghívottként vesz részt.

Az utóbbi években a munkaerőpiac jelentős átrendeződésen ment keresztül, köszönhetően az új digitalizációs trendeknek és a mesterséges intelligencia beszivárgásának a vállalati kultúrába. A változások új lehetőségeket teremtettek (pl. új szakmák megjelenése), ugyanakkor átalakították a munkavégzéssel kapcsolatos elvárásokat is.

Új lehetőségek = új kihívások?

Az átrendeződés minden munkaerőpiaci szereplő számára kihívást jelent. A cégek fókuszába – iparágtól függetlenül – az került, hogyan tudják hatékonyabban megszervezni a működésüket. Ehhez szükségük lehet arra, hogy:

  1. a HR-trendeknek megfelelő, új toborzási módszereket fejlesszenek ki,
  2. sikeresen integrálják a modern digitális eszközöket a munkafolyamatokba,
  3. új alapokra helyezzék az employer brandinget (munkáltatói márkaépítés) és a márkakommunikációt,
  4. motiválják és megtartsák a tehetséges munkaerőt,
  5. megelőzzék a munkavállalók kiégését és a fluktuációt,
  6. optimalizálják a költségvetést,
  7. sokszínű és befogadó vállalati kultúrát alakítsanak ki,
  8. olyan vállalati környezetet hozzanak létre, ami átlátható folyamatokra épül, és megteremti a munkaerő hosszú távú elköteleződésének feltételeit.

Mi jelenthet kihívást a munkavállalói oldalon? A munkavállalók számára egyértelműen az új kompetenciák elsajátítása és a munkafolyamatokba begyűrűző technológiai újdonságok nyomán kialakuló új elvárások jelentik a legnagyobb kihívást.

A mai munkakörnyezet sajátosságai eltérő hozzáállást és sokkal nagyobb rugalmasságot igényelnek a cégektől és a munkavállalóktól egyaránt, mint korábban. Felértékelődött a reziliencia, a rugalmas alkalmazkodás és a gyors reagálás képessége, ami egyértelműen a fiatalabb generáció tagjait hozza előnyösebb helyzetbe. A problémát tetézi, hogy sok munkahelyen konfliktusokat szülnek a generációs különbségek mentén kirajzolódó eltérő attitűdök és munkamorál.

Nem egyszerű átlátni és kezelni ezt az összetett problémahalmazt, az azonban bizonyosan látszik, hogy

ebben a kihívásokkal teli környezetben azok maradnak talpon, akik képesek értelmezni a társadalmi és gazdasági folyamatokat, és hatékony válaszokat tudnak adni bármilyen vállalati környezetben.

A munkavállalók mentális jólléte lehet a kulcs

A gazdasági folyamatokhoz való alkalmazkodáson túl a HR (R)EVOLUTION 2024 konferencia másik fő témaköre a munkavállalók mentális egészsége, amire az utóbbi évek pszichológiai paradigmaváltásának köszönhetően szintén nagyobb hangsúly terelődött.

A számokból és tendenciákból egyértelműen kiolvasható, hogy az ország mentális egészségi állapota kritikus: Magyarország a mentálhigiénés katasztrófa küszöbén áll.

A munka és a magánélet nem válik el élesen egymástól: a dolgozó magánéleti problémáinak, érzelmi nehézségeinek, elakadásainak a munkavégzésben is érzékelhető nyomai vannak. A kiégés, a depresszió és a szorongás olyan szinten gátolja a munkavállalók teljesítményét, ami már konkrét számokban is tükröződik, tehát gazdasági visszaesést eredményez. Így válik a hatékony beavatkozás színterévé a munka világa, a munkáltatók és munkavállalók közös érdekévé pedig az, hogy megakadályozzák a gazdasági összeomlással fenyegető mentálhigiénés katasztrófát.

A HR (R)EVOLUTION 2024 – Powered by Prohuman & Pénzcentrum konferenciát záró panelbeszélgetésének szakmai meghívottjai, dr. Tóth Ágnes (vezérigazgató, Prohuman), Lendvai Viktor (alapító, HiSchool), Nagy-Józsa Dorka (CEO, Y2Y Ltd.), Partos Bence (alapító-tulajdonos, Mindset Pszichológia Terápiás és Tanácsadó Központ), valamint dr. Pintér Szabolcs (ügyvezető, UpScale) olyan átfogó hatékonysági útmutatót állítanak össze, amelynek fókusztémái a digitalizáció, a generációs konfliktusok és a motiváló munkakörnyezet.

„A konferencia célja, hogy segítséget nyújtson a vezetőknek és a különböző területekre szakosodott HR-specialistáknak a legfontosabb HR-folyamatok (újra)tervezéséhez” – áll a Pénzcentrum oldalán. A rendezvényen két önálló szekcióban összesen 5 – tematikáját tekintve széles spektrumon mozgó – előadás és 3 panelbeszélgetés nyújt eligazítást napjaink munkaerőpiacának legégetőbb kérdéseiben.

A HR (R)EVOLUTION 2024 – Powered by Prohuman & Pénzcentrum Magyarország egyik legnívósabb munkaerőpiaci és HR-szakmai konferenciája; a legismertebb hazai vállalatok HR-specialistáinak, közép- és felsővezetőinek találkozóhelye.

Ne maradj le az év egyik legfontosabb szakmai rendezvényéről, és tanulj a HR-szakma nagyágyúitól!

A részletes program megtekinthető itt.