Tudjuk, csekély vigasz, de az anyós-após problémáknak nagy valószínűséggel kevés vagy semmi közük nincs hozzád. A tetteik a legtöbb esetben azt tükrözik, amilyenek mindig is voltak: a saját személyiségjegyeiket, a saját mérgező hiedelmeiket. Éppen ezért előfordulhat, hogy egyáltalán nincsenek tudatában annak, milyen negatív hatással is vannak rád/rátok. Ez azonban nem mentesíti őket a felelősség alól, neked pedig jogod van tenni a romboló cselekedeteik ellen!
Eddig talán azért nem álltál ki önmagadért, mert nem érezted magad egyenlő félnek velük szemben. Esetleg az erős nyomás miatt, hiszen
„az idősebb generációt mind a kultúránk, mind a társadalmunk előjogokkal és tisztelettel ruházza fel, akár megérdemlik, akár nem.”
Cikksorozatunk első részében részletesen bemutattuk a mérgező anyósokat és apósokat (vö. Forward, 2016). Most konkrét viselkedési stratégiákat és technikákat ismerhetsz meg, amelyek képessé tehetnek arra, hogy felszámold a romboló hatású cselekedeteik nagy részét, valamint hogy létrehozd – és fenntartsd – a lehetőségekhez mért legjobb kapcsolatot a párod szüleivel. Mindenekelőtt: bármennyire is nehéz, kerüld a konfrontációt, amíg érzelmi viharok dúlnak benned!
- Élj az alapvető jogaiddal!
- „Randevú” önmagaddal
A munka/tanulás, a párod és esetlegesen a gyerekek mellett nagyon nehéz feladatnak tűnhet időt szánni önmagadra, ez azonban elengedhetetlen. Sokat segíthet, ha előre tervezel: a „találkozókat” jegyezd fel a naptáradba vagy a határidőnaplódba.
- Önvizsgálat – légy bátor és őszinte!
Képzeld el, hogy egy kihallgatóteremben nézed, ahogyan az anyósodék eljátsszák a szokásos stresszkeltő jeleneteiket. Ezúttal azonban irányítsd önmagadra a vallatólámpa sugarát: figyeld meg, te mivel járulsz hozzá a helyzet fenntartásához.
- Áldozatszerep – önértékelési problémák és a kritikára való túlzott érzékenység
Az alacsony önértékelésű embereknek kevesebb eszköz áll a rendelkezésükre ahhoz, hogy ki tudjanak állni önmagunkért. Mutatunk néhány hiedelmet és gondolatot, amelyek a vihar közepén állva teljesen valóságosnak tűnnek, azonban csak ártanak. Ezeket fogjuk most ténylegesen működő meggyőződésekre cserélni:
„Ez most nagyon fájt, leírhatatlanul dühös vagyok!”
Bagatellnek tűnhet, de nagyszerű módja annak, hogy megnyisd a csatornát az elfojtott érzelmeid és a tudatod között. 4. Önmagaddal szembeni irreális elvárások – emberfeletti erő és sebezhetetlenség Ostorozod önmagad, mert nem vagy képes megfelelni a saját irreális elvárásaidnak? Hidd el, hogy az a reális, ha megbántódsz, amikor megsértenek; megharagszol, amikor rád támadnak; és beismered, ha valami fáj. 5. Irreális elvárások a pároddal szemben Valószínűleg azt vártad/várod, hogy amint összeköltöztök, a párod maga mögött hagyja a szülei önkényuralmát, és egy új, erős egységgé váltok. A realitás talaján mozogva azonban kicsit más a helyzet:
- „Hogy lehettem ilyen gyenge/vak/gyáva…?”
Az önhibáztatás egy bizonyos szinten természetes emberi reakció, azonban a legtöbben hajlamosak vagyunk átesni a ló túloldalára. A „kellett volna”, a „lehetett volna” és a „bárcsak” típusú gondolatok egyszerűen lélekölőek.
Eddig azt tetted, amit a rendelkezésedre álló érzelmi eszközök birtokában a legjobbnak gondoltál.
Most itt vagy, tanultál a múltból, és teszel magadért. Csak ez számít!
- Kommunikációs készségeid fejlesztése
Léteznek olyan nem támadó kommunikációs stratégiák, amelyek segíthetnek kifejezni a jogaidat anélkül, hogy bántanál másokat. Az egyik leghatékonyabb az úgynevezett nem védekező válaszok technikája. A legtöbb konfliktus a támadás és védekezés forgatókönyvét követi, a nem védekező válaszokkal azonban megtörheted ezt a körforgást. Ha nyugodt tudsz maradni, képes leszel megtartani a kontrollt, hiszen ha nem védekezel, nem hagysz támadási felületet sem. Valós helyzetekben nehéz átgondoltan reagálni, ezért elsőnek érzelmileg kevésbé telített szituációkban (pl.: barátokkal, kollégákkal) próbálj meg minél gyakrabban olyan kifejezéseket alkalmazni, melyek segíthetnek kivédened a konfliktusok elfajulását. Majd próbáld ki ezt az anyósodékkal való beszélgetések során is. Következő cikkünkben megmutatjuk, hogyan teheted szövetségeseddé a párodat; illetve azt, hogy milyen módon konfrontálódhattok az anyósoddal és az apósoddal.
Felhasznált irodalom: Forward, S. (2014): Mérgező szülők – Hogyan szabaduljunk meg fájdalmas örökségüktől és nyerjük vissza életünket? Háttér Kiadó, Budapest. Forward, S. (2016): Mérgező anyósok és apósok – Hogyan védjük meg párkapcsolatunkat romboló hatásuktól? Háttér Kiadó, Budapest.