Életünk során rendkívül sokféle típusú és súlyosságú nehézséggel találjuk szembe magunkat, amelyek erősen igénybe veszik a megküzdési kapacitásunkat. Mégis sokan rendelkeznek olyan adottságokkal, amelyeknek köszönhetően a szélsőséges élethelyzetekben, erős stresszhatásoknak kitéve is helyt tudnak állni. Ilyen képesség – többek között – a rugalmasság, amely jelentős mértékben segíti az egyént a pszichés terhekkel való megküzdésben. Cikkünkben a rugalmasság főbb meghatározásait, és ezeken keresztül a megküzdéssel való kapcsolatát járjuk körbe szakirodalmi adatok alapján.
A rugalmasság, avagy reziliencia összetett, multidiszciplináris jelenség, amelynek a meghatározása, definiálása több hullámban és többféle megközelítésben zajlott. A reziliencia legáltalánosabb értelemben valamely rendszernek (egyén, szervezet, ökoszisztéma) azon képessége, amely által az erőteljes, meg-megújuló, vagy akár a sokkszerű külső hatások ellenére is sikeres alkalmazkodásra képes. A különböző kutatási és vizsgálati eredmények felhasználásával azonban számos további definíció született, amelyek közül néhányat mi is ismertetünk:
Werner és Smith (1982) meghatározása alapján a reziliencia olyan képesség, amely csökkenti a külső stresszorok hatását és mérsékli a belső sérülékenységet. Masten (1990) szerint a pszichés rugalmasság lehetővé teszi a sikeres alkalmazkodást a kihívást jelentő vagy fenyegető körülmények esetén egyaránt. Garmezy (1993) pedig olyan képességként írta le a rezilienciát, amely a sérülés, bántalmazás vagy trauma utáni felépülést és az adaptív viselkedés fenntartását teszi lehetővé.
Masten (2001) megfogalmazása szerint a reziliencia olyan személyiségjegy, amely szorosan összefügg az adaptációs képességekkel. A rezilienciával jellemezhető személy további jellemzői között szerepel például a belső kontroll, az empátia, az optimizmus, a pozitív énkép, a változások pozitív kezelése és az én-hatékony viselkedés.
Látható, hogy a definíciókban fellelhető közös vonások között szerepel a viszontagságos külső környezet és az azzal való hatékony megküzdés, az egyén bizonyos belső védelmi faktorainak megléte, megfelelő alkalmazkodás a nehéz helyzetekhez, illetve az ilyen élethelyzetekből való optimális kimenetel.
Rutter álláspontja szerint azonban a rezilienciát nem lehet egyértelműen személyiségvonásként értelmezni, hiszen előfordulhat, hogy valaki reziliens egy bizonyos kihívással szemben, míg egy másik nehéz helyzet vonatkozásában már korántsem bizonyul rugalmasnak. A rezilienciát eszerint inkább egy
dinamikus folyamatként érdemes értelmezni,
amely során a belső képességek mellett a környezettel való interakciókat is figyelembe kell venni. A reziliencia tehát egy olyan széles körű fogalom, amely magában foglalja a szélsőséges változások vagy fenyegetettség esetén is megvalósuló pozitív alkalmazkodás lehetőségét. Ez a „vészrugalmasság” dinamikus, amelynek azonban lehetnek speciális mintázatai, formái. Masten és Wright az alábbi négy, egymástól elhatárolható vészrugalmasság-mintát azonosította:
- Az ellenállás során észszerű, kiegyensúlyozott, adaptív viselkedés figyelhető meg, amelyet például azok a gyermekek mutatnak, akik hátrányos körülmények ellenére a korukra jellemző fejlődési feladataikat sikerrel megoldották.
- A kilábalás olyan viselkedésmintázat, amely folyamán az egyén adaptív viselkedésformája egy nagyobb trauma eredményeként átmenetileg megszűnik, majd az illető ismét visszatér a megfelelő szintre. Ezt a mintát figyelhetjük meg például a hirtelen bekövetkező katasztrófák esetén.
- Normalizáció zajlik akkor, ha például egy gyermek születésétől fogva ártalmas környezetben él, majd ebből kiszabadulva jobb feltételek közé kerül.
- Átalakulás során egy csapás bekövetkezte után, idővel az egyén adaptív funkciói javulnak, ez a folyamat figyelhető meg a poszttraumatikus növekedés során.
A reziliencia kapcsolata az egészségi állapottal
Az elmúlt évtizedekben számos longitudinális és keresztmetszeti vizsgálatot végeztek, amelyek a reziliencia jelenségének különböző aspektusait vizsgálták. A pszichológia tudományán belül főként az egészségpszichológia és a klinikai pszichológia kutatja a reziliencia jelenségét, illetve a különböző védőfaktorok egészségre és jóllétre gyakorolt hatásait. E kutatási eredmények szerint a reziliencia hatással van több krónikus betegségre, például a lupusra, a cukorbetegségre, a rheumatoid arthritisre, a rákra, a hepatitis C-re, a fiatalkori ízületi gyulladásra, bizonyos bőrbetegségekre, a depresszióra, a Parkinson-kórra és a krónikus vesebetegségre. A magas reziliencia védelmet jelent bizonyos pszichiátriai betegségekkel szemben, továbbá a téma kutatói összefüggést találtak a rugalmasság és a jobb életminőség, az egészséget védő magatartásformák és az önmegvalósítás között is.
Szondi Máté és Szabó-Bartha Anett az Elfogadás és Elköteleződés Terápia: emberkép, alapfogalmak, hatékonyság című tanulmányukban a pszichológiai rugalmasságot így határozzák meg: „A pszichológiai rugalmasság az arra való képességet jelenti, hogy nyitottan, tudatosan képesek vagyunk megélni a jelen pillanatot a maga teljességében (a nehéz élményekkel együtt) és közben képesek vagyunk a számunkra fontos értékek által vezérelt hatékony viselkedésre. Ennek növekedésével, fejlődésével tehát képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük a nehéz élményeket, érzéseket, gondolatokat és ezáltal javuljon az életminőségünk.”
A pszichológiai rugalmasság legfontosabb összetevői: kapcsolat a jelen pillanattal (tudatos jelenlét), a szemlélő én vagy megfigyelő én kialakítására való képesség, elfogadó viszonyulás a nehéz élményeinkre vonatkozóan is, a belső élményeinkkel (érzéseinkkel, gondolatainkkal, emlékeinkkel) való teljes azonosulás (fúzió) kerülése, az egyén számára fontos értékek megléte és ezen értékek által vezérelt, elkötelezett viselkedés tanúsítása. E főbb aspektusok egymásra kölcsönösen ható bonyolult összefüggésrendszert alkotnak, amelyek azonban szükség esetén terápiás keretek között sikeresen fejleszthetők.
Felhasznált irodalom: Békés Vera: A reziliencia-jelenség, avagy az ökologizálódó tudományok tanulságai egy ökologizált episztemológia számára. In: Forrai G., Margitay T.(szerk): Tudomány és történet.Tanulmánykötet Fehér Márta tiszteletére. Budapest, Typotex, 2002, 215-228. Dr. Urbán Nóra pszichológus alezredes, Dr. Kovács László ny. orvos ezredes, PhD (2016): A pszichológiai reziliencia, mint integrált alkalmazkodó rendszer Honvédorvos 68. 3-4. szám Kövesdi Andrea (2017): Reziliencia a serdülőkori anorexia nervosában Doktori (PhD) disszertáció Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológia Doktori Iskola Masten, A. S.: Resilience in developing systems: Progress and promise as the fourth wave rises. Development and Psychopathology. 2007, 12: 857-885. DOI: 10.1017/S0954579407000442 Masten, A. S., Wright, M. O’D.: Resilience over lifespan: Developmental perspectives on resistance, recovery, and transformation. In: Reich, J. W., Zautra, A. J., Hall, J. S. (Eds): Handbook of adult resilience. New York, Guilford Press, 2009, 213-237. Rutter, M.: Resilience, competence, and co ping. Child abuse and neglect, 2007, 31: 205-209. DOI: 10.1016/j.chiabu.2007.02.001 Szondi Máté és Szabó-Bartha Anett: Elfogadás és Elköteleződés Terápia: emberkép, alapfogalmak, hatékonyság in: Vizin Gabriella, Ajtai Gyöngyi, Simon Lajos (szerk.): Kihívások a kognitív viselkedésterápiában tanulmánykötet