A gyereknevelés nem könnyű feladat, és komoly kihívás elé állítja a szülőket. A szülői szerepkör sokárnyalatú érzelmi jelenlétet és éber helyzetfelismerő képességet követel. A szülők feladata egyrészt, hogy a gyerek életét szabályozó, biztonságos kereteket meghatározzák, másrészt figyelniük kell a csemeték kiegyensúlyozott érzelmi fejlődésére is. A túlzott rendszabályozás viszont könnyen átvezet a kritizálás csapdájába, ami veszélyezteti a gyerek érzelmi épségét. Cikkünkben feltérképezzük, milyen jelek utalhatnak arra, hogy valakit túlzottan sokat kritizáltak gyerekkorában. 

A szülőkkel való kapcsolódás minőségének mély és hosszú távú következményei vannak, amelyek a gyerek érzelmi fejlődésének minden aspektusára kihatnak: az énkép kialakulására, az érzelemszabályozó képességre és a szocializációra. A fegyelmezés lényeges és szükséges része a nevelésnek, azonban a túlzott szülői kritikának számos árnyoldala van.  

Az a gyerek, aki állandó kritikák kereszttüzében nő fel, nem vértezi fel magát kellő önbizalommal, ami az élet kihívásaival szembeni küzdelemben segíthetné; énképe pedig gyakran negatív, ami a mentális jóllétére is rányomhatja bélyegét. A szülői elégedetlenség könnyen belső hanggá válhat, ami érzelmi és viselkedési problémákat okozhat, és végigkísérheti az egész életét. 

A következő jelek utalhatnak arra, hogy túlzott mértékben kritizáltak gyerekkorodban: 

1. Alacsony önbizalom 

Ha olyan környezetben nevelkedtél, ahol állandóan kritizáltak, könnyen kialakulhat benned az érzés, hogy nem bízhatsz a saját döntéseidben, képességeidben és értékítéletedben. Hajlamos vagy folyamatosan megkérdőjelezni magad, és gyakran gyötörnek kétségek önmagaddal kapcsolatban.  

2. Félsz a kihívásoktól, nem vállalsz kockázatot 

Az alacsony önbizalomból következik, hogy hajlamosabb vagy a megszokott utat választani ahelyett, hogy valami újba belevágnál, és kockáztatnád a hibázás lehetőségét. Ha ez néhányszor előfordul, az nem gond, de ha rendszeresen megrettensz a kihívásoktól, és lebeszéled magad az új lehetőségekről, érdemes utánajárni, hogy milyen félelmek kavarognak valójában benned. 

3. Perfekcionizmus 

Ha olyan érzelmi környezetben nőttél fel, ahol az erősségeid hangsúlyozása helyett a hibáidra koncentráltak, kialakulhatott benned a hibázástól való félelem. A perfekcionizmus jellemzője, hogy bár mindent megteszel a tökéletes eredményért, mégis sokszor vagy elégedetlen. Az erőfeszítéseid hajtómotorja nem az énerő és belső biztonság, hanem a félelem, hogy hibázol, és kiderül, mennyire inkompetens vagy. 

4. Kritikus vagy másokkal 

A szülői kritika nemcsak ismerős hangként épül be az egyén belső monológjába, hanem viselkedési mintaként is rögzül a szocializációjában. Előfordulhat, hogy könnyen kritizálsz másokat annak ellenére, hogy te magad is szenvedsz a kritikák negatív hatásaitól. Ez lehet a saját, önkritikus hajlamod környezetedre való kiterjesztése, de az alacsony önbecsülésedből következő védekezési mechanizmus is. 

5. Túlgondolás 

Bár a túlgondolás csapdájába sokan beleesünk, ha állandóan megkérdőjelezed magad, gyakran rágódsz a múlton, és hajlamos vagy gondolatban visszatérni régi helyzetekhez, hogy újra és újra kielemezd, vajon mit tehettél volna másképp, az biztosan nem tesz jót a mentális egészségednek. Az sem jelent jót, ha annyi időt töltesz már a fejedben, hogy részlegesen vagy teljesen elszakadsz a jelentől. 

6. Depresszióra való hajlam 

A túlgondolás, a negatív énbeszéd és az inkompetencia érzése veszélyes triumvirátusként taszíthat érzelmi mélyrepülésbe, egyre kilátástalanabb és reményvesztettebb lelkiállapotba. Ez akár depresszióhoz is vezethet, ami újabb ok lehet önmagad hibáztatására, és elindíthatja a rossz hangulat és öngyűlölet körforgását, amiből nem könnyű kiszabadulni. 

7. Védekező viselkedés 

Ha azt tanultad meg gyerekkorodban, hogy bármikor negatív visszajelzés érkezhet a viselkedésedre, tetteidre vagy személyiségedre vonatkozóan, folyamatosan felkészültségi állapotban leszel. Ez olyan állandó szorongáshoz vezethet, ami tartósan rányomja bélyegét a hangulatodra, az ebből fakadó defenzív reakcióid pedig egy idő után elidegeníthetik tőled az embereket, mert úgy tűnhet, hogy mindent támadásként értelmezel. 

8. Szociális szorongás 

A korábbi tapasztalatokból adódóan nehéz jó szándékot és pozitív hozzáállást feltételezni másokról. Ha gyakran gondolkozol azon, mi lehet mások véleménye rólad, félsz a megszégyenüléstől, vagy attól, hogy furának tartanak, és társas helyzetekben képtelen vagy felszabadulni, akkor valószínűleg maga alá gyűrt a szociális szorongás.  

9. Nem fogadod el a dicséretet 

Nehezen engeded be az elismerő szavakat. Úgy érezheted, nem érdemled meg az elismerést, így, ha valaki kifejezi azt, általában találsz módot arra, hogy jól irányzott, önkritikus mondatokkal („Csinálhattam volna jobban”, „Nem is voltam annyira jó”) semlegesítsd a pozitívumokat. A negatív énképpel rendelkezők hajlamosak a bókok őszinteségét megkérdőjelezni, és mögöttes szándékot feltételezni. 

10. Megfelelési kényszer 

Mindannyian szeretnénk, hogy elégedettek legyenek velünk, de a megfelelési kényszer ezt egy egészen új szintre emeli. Amikor mások igényeit folyamatosan a sajátod elé helyezed, és mások jóváhagyására vársz, amikor már a rosszkedvű recepciós láttán is az jut eszedbe, hogy vajon mit rontottál el, az arra utal, hogy túl gyakran hallhattad gyerekként, hogy veled van a baj.

Az említett lelki és viselkedésbeli aspektusok nem mindenkire jellemzőek, akit kritizáltak gyerekkorában, és ha néhány közülük jellemző rád, nem feltétlenül jelenti azt, hogy túl kritikus szülők mellett nevelkedtél. Ha viszont a többségük illik rád, és érzelmi háttértörténeted igazolja ezt, akkor tekintheted őket útjelzőknek, amelyek mentén feltérképezheted azokat a tévesen rögzült gondolkodásmintákat és érzelmi elakadásokat, amelyek nem szolgálják a mentális jóllétedet. Kezdd el az önismereti munkát, és válassz segítőt a Mindset Terápiás és Tanácsadó Központ pszichológusai közül! 

https://parade.com/living/traits-of-people-who-were-constantly-criticized-as-children-according-to-psychologists  

https://hackspirit.com/signs-you-were-overly-criticized-as-a-child/  

https://www.psychologytoday.com/us/blog/think-act-be/202212/16-signs-of-being-raised-by-a-highly-critical-parent  

https://psych2go.net/5-signs-that-you-were-an-overly-criticized-child/