Sokak számára ismerős felállás lehet, hogy egy pár női tagja reggel aktívabb, este viszont hamarabb elalszik, míg a férfi inkább sokáig fent marad, de a reggeli kávé előtt kevésbé jó beszélgetőpartner. Most a tudomány is magyarázatot adott erre a különbségre.
Egy új kutatás azt állapította meg, hogy a különböző hormonok hatása miatt biológiailag is eltér a férfiak és nők cirkadián ritmusa. A cirkadián ritmus az a finoman hangolt, belső óra, ami az alvás-ébrenlétet, és ezzel együtt az anyagcserénket is szabályozza. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói, Sean Anderson és Garret FitzGerald korábbi, alvást vizsgáló tanulmányokat elemezve figyelt fel arra, hogy ennek van egy nemi meghatározottsága is.
Ahogy a karantén alvásra gyakorolt hatását vizsgáló cikkünkben írtuk, a cirkadián ritmusunk egyénenként eltérhet, van, akinek hosszabb, másoknak rövidebb, mint 24 óra – ezt olyan esetekben lehet megfigyelni, amikor valaki tartósan napfény nélkül van, például látássérülteknél vagy űrutazóknál. Emellett az alvásritmusunk életkor szerint is változhat: serdülőknél később indulnak el az esti álmosságot kiváltó hormontermelő folyamatok, ezért ők jellemzően nem tudnak korán elaludni, reggel viszont nehézséget jelent nekik a korai kelés.
FitzGeraldék 35 ezer ember alvásmintázatát összevetve azt találták, hogy
a nemünk is befolyásolja a belső óránkat, méghozzá úgy, hogy a nőket inkább a korai felkelés, a férfiakat pedig a késői lefekvés irányba tolja el.
Ez gyerekkorban még nincs így, a gyerekekre nemtől függetlenül a reggeli aktivitás jellemző, a változás a serdülőkor után következik be. Később, a változókort elérve ismét közelít egymáshoz a két nem alvásritmusa, és egyre inkább a korai felkelés lesz jellemző. A serdülőkor és változókor között viszont jelentős különbségek vannak, ami a kutatók szerint összefüggésben állhat a gyerekneveléssel.
A férfiakra jellemzőbb, hogy éjszaka sokáig éberek, ellentétben a nőkkel, akik inkább nappal aktívak, este viszont korábban lefekszenek aludni. Emellett a két nem máshogy reagál arra is, ha valamiért felborul az alvásciklusuk: a nők jobban képesek ilyenkor alkalmazkodni, rugalmasabbak.
Abban is találtak különbséget, hogy mennyit és hogyan alszunk: a nők éjjel mélyebben és többet alszanak, és kevésbé ébrednek fel a zavaró ingerekre. A férfiak kevésbé alszanak éjszaka mélyen, ellenben gyakoribb náluk a délutáni alvás.
A kutatók szerint erre egy lehetséges magyarázat, hogy az anyák cirkadián ritmusa, akik a legtöbbször gyermek elsődleges gondozói a korai szakaszban, alkalmazkodott a gyerekekéhez, ezért az ő szervezetük jobban kezeli az alvás megszakítását, rendszertelenségét, és, a gyerekekhez hasonlóan, szintén reggel van a nagyobb éberség és aktivitás állapotába.
Felhasznált irodalom
Anderson, S., FitzGerald, G. (2020). Sexual dimorphism in body clocks. Science, Vol 369, Issue 6508, 2020. szeptember 4.
Laberge, L., Carrier, J., Lespérance, P., Lambert, C., Vitaro, F., Tremblay, R. E. & Montplaisir, J. (2000). Sleep and circadian phase characteristics of adolescent and young adult males in naturalistic summertime condition. Chronobiology International, 17:4, 489-501.o.
Monk, T. H., Buysse, D. J., Billy, B. D., Kennedy, K. S., & Willrich, L. M. (1998). Sleep and Circadian Rhythms in Four Orbiting Astronauts. Journal of Biological Rhythms, 13(3), 188–201.o.