Minden (pálya)kezdet nehéz: amikor egy új munkahelyen először szembesülünk azzal, hogy a feladatok és a körülmények köszönőviszonyban sincsenek azzal, amit az egyetemen megtanultunk, könnyen pánikba eshetünk. Ha épp hasonló cipőben jársz, cikkünk neked szól!

Amikor elkezdtem dolgozni, az első munkanapom előtt rettenetesen izgultam: nem nagyon volt még tapasztalatom a tankönyveken kívül, és fogalmam sem volt, mi vár rám. A dolgokat még tetőzte, hogy mindezt irtó cikinek éreztem, és irreálisan magas elvárásokat támasztottam magammal szemben.

Sokak számára nagy stresszel jár a munkakezdés, különösen akkor, ha a tanulmányok utáni első munkahelyről van szó, pályaváltás esetén, illetve hosszabb munkanélküliség után. Nem ritka, hogy ez álmatlan éjszakákban, fogyásban, emésztési zavarokban vagy érzelmi instabilitásban, sírásban jön ki. Ezek a tünetek hozzá tartoznak az új helyzettel járó izgalomhoz, ám

vannak technikák, amelyekkel csökkenthetjük a szorongásunkat ebben a helyzetben.

Lazítsd el a tested!

Sokszor a szorongásélményünk a testi tünetekből fakad: azt érezzük, az izmaink megfeszülnek, nehezen vesszük a levegőt, és ez a fejünkben beindítja a riadót, hogy valami nincs rendben. Erre jók azok a relaxációs gyakorlatok, amelyek a test ellazítását célozzák. Az egyik legegyszerűbb és leghatásosabb a mély, hasi lélegzés, amit a rekeszizom segítségével végzünk. Ez már percek után kiváltja az izmainkból az ellazulást, és ezáltal segít megnyugodni, hiszen azt érezhetjük, urai vagyunk a testünknek. Kössük össze egy kellemes, rövid sétával a természetben, ha van rá lehetőségünk, és közben lélegezzünk mélyeket! Elalvási nehézségeknél is hasznos ez a technika.

Nevezd meg a félelmeidet!

Könnyebb megbirkóznunk a helyzettel, ha a szorongásunkból félelmet csinálunk: míg az előbbi egy azonosíthatatlan gyökerű rossz érzés, utóbbival már meg tudunk küzdeni, stratégiákat tudunk kidolgozni rá. Bár elsőre az is félelmetes lehet, hogy egyáltalán beszéljünk a félelmeinkről, ha ezt meg tudjuk tenni valakivel, aki közben az elfogadásával támogat, az hatalmas megkönnyebbülést jelenthet. Mondjuk el mindent, amitől félünk az új helyzettel kapcsolatban, legyen bármilyen abszurd is! Hogy nem fognak szeretni az új kollégák, hogy csalódnak majd a tudásunkban, hogy hatalmasat bakizunk és kárt okozunk a cégnek, hogy a próbaidő után kirúgnak… vegyük sorra az összeset, és beszéljünk arról is, mi lesz, ha ezek a forgatókönyvek bekövetkeznek! A gondolatmenetünk végén az a megnyugtató következtetés vár majd, hogy akkor sem ér véget a világ. Ugyanezt a gyakorlatot írásban is megtehetjük egy naplóba.

Gyűjt infókat!

Sokszor azért  egy új munkától, mert nem rendelkezünk róla elég információval. Ha ez a helyzet, akkor mi sem egyszerűbb, mint utánaolvasni a cégnek, feladatköröknek, beszélni tapasztaltabb kollégákkal. Az is hasznos, ha munkaadónkkal előre tisztázzuk az elvárásokat, leendő feladatokat, hogy célirányosan készülhessünk.

Gyakorold az ismerkedést!

A szociális félelmeket – beilleszkedés az új munkahelyre, ismerkedés a kollégákkal – is csökkenthetjük gyakorlással. Ha attól félsz, hogy nehezen nyitsz új emberek felé, és emiatt nem fogadnak majd barátságosan a kollégák, olvass utána szimpátianövelő technikáknak, vagy gyakorolj be csevegési paneleket, amiket bevehetsz az időjárás kitárgyalásán túl! Esetleg menj el egy olyan helyre, ahol előre, tét nélkül gyakorolhatod az új kapcsolatok kialakítását, ismerkedős estre vagy társasozni, és gyűjts pozitív tapasztalatokat!

Ne tedd túl magasra a lécet!

Fogadd el, hogy kezdő vagy, épp ezért senki nem vár tőled csodákat:

teljesen oké, hogy még nem tudsz mindent és nem mozogsz olyan magabiztosan a szakmádban, mint azok, akiknek már több éves tapasztalat van a hátuk mögött. Mindenki bénázik az első munkahelyén – kérdezd csak meg a barátaidat! Nem kell az első héten bebizonyítanod, hogy te vagy a legjobb, legkompetensebb és legmagabiztosabb munkaerő – hagyj időt magadnak, hogy ezek a dolgok kialakuljanak, mert a legtöbb esetben bizony nincsenek benne a nyitó csomagban, hanem a munka során kell kivívnod őket.

Van élet a munkán kívül is

Végül pedig: ne felejts el lazítani, ha lejárt a munkaidő!  Nem a munkád határozza meg, hogy ki vagy: ha az első pár héten kudarcot kudarcra halmozol, akkor sem kell elkeseredned. Fontos, hogy erre emlékeztesd magad, és a szabadidőd olyan dolgokkal töltsd, amik feltöltenek, ne a munkán rágódj még akkor is. Igen, lesznek rossz napjaid, elviselhetetlen kollégáid, fárasztó túlórák, unalmas feladatok, ezért fontos, hogy a munkán kívül is legyen, amiből töltekezni tudsz.