Augusztus 2-án debütált a Netflixen az azonos című könyvön alapuló Jó kislányok kézikönyve gyilkossághoz sorozat. Ennek mentén pedig azt vizsgáljuk, miért vonzanak bennünket a bűnügyek, miért szeretünk krimi vagy éppen pszichológiai thriller műfajú műsorokat nézni, és hogyan hat mindez mentális egészségünkre.
Jó kislányok kézikönyve gyilkossághoz
Pip Fitz-Amobi, a briliáns gimnazista nem biztos benne, hogy iskolatársát, Andie Bellt öt évvel ezelőtt a barátja, Sal Singh ölte meg. Egyetemi felvételi projektjéül a bűntény felderítését választja. A nyomozását körbeszövi a közvetlen érintettek és családtagok néma elzárkózása és ellenkezése, az időről időre felbukkanó újabb és újabb titkok a múltból, és egy rejtélyes személy, aki üzenetekkel és tettekkel is igyekszik távol tartani a további kutakodástól.
A minisorozat 6, egyenként 45-50 perces részből áll. A nézőt viszi előre a történet, ezáltal könnyen fogyaszthatóvá válik. A kritikák szerint a sorozat elmarad a könyv nyújtotta élménytől, és számos – a könyvben egyébként megoldásra kerülő – elvarratlan szálat hagy maga után, ugyanakkor érdemes adni neki egy esélyt, különösképp, ha valaki a könyvet korábban még nem olvasta.
Cikkünkből kiderül:
- A bűnügyi műsorok segítenek kiszakadni a mindennapokból.
- Vágyunk arra, hogy a tettes megkapja méltó büntetését.
- A túl sok bűnügyi sorozat és film negatív hatást gyakorolhat mentális egészségünkre.
Bűntények vonzásában
A bűnügyeket feldolgozó műsorok általában kiemelt érdeklődésnek örvendenek. A továbbiakban megvizsgálunk 6 szempontot, melyek rámutatnak, miért vonzanak bennünket ennyire.
1) Elzárkózunk a mindennapoktól, és belemerülünk a történetbe
Egy jó krimi cselekménye teljesen leköti az elménket és a képzeletünket, miközben a kirakós darabkáinak összerakása közben elégedettséget is okoz. Gyakran a sorozat főszereplőjével oldhatjuk meg a rejtélyt anélkül, hogy mi magunk is rendőrré válnánk.
Minél jobban belemerülünk a film cselekményébe, annál izgalmasabbnak érezzük azt, és hatalmas elégedettséget érzünk, amikor megoldjuk/megoldódik a bűntény.
A rejtély kibontakozása közben kölcsönhatásba léphetünk a képzeletünkkel, és magával ragadó élményben lehet részünk a dráma szereplőivel. Mi lehetne jobb módja annak, hogy elmeneküljünk a mindennapok unalmából?
2) Hálásak leszünk az életünkért
A valós történeten alapuló krimik azokat a veszélyeket és félelmeket mutatják be, amelyekkel a legtöbb ember naponta szembesül, szerencsénkre, általában csak a hírekből. Egy valós bűnügyi film megtekintése emlékeztet a túlélésre, és arra, hogy mennyire hálásak lehetünk, amiért nem kellett átélnünk azokat a borzalmakat, amelyeket mások átéltek.
3) Rátekinthetünk az emberiség sötét oldalára
A gyilkosok, erőszaktevők és sorozatgyilkosok sötét karakere mélyebb szinten izgat minket. Az emberiségnek egy olyan oldalát láthatjuk, amiről nem tudnánk elképzelni, hogy valaha is magunkénak tudhatnánk. A bűnügyi filmek nézése lehetővé teszi, hogy felfedezzük a sötétebb oldalunkat, amely magában foglalja azokat a tolakodó gondolatokat, amelyeket álmunkban sem tennénk meg. De mégis mi késztet egyes embereket arra, hogy engedjenek a sötét oldaluknak?
4) Vágyunk az adrenalinra
Az adrenalinfüggők az extrém sportokra, a kalandokra, valamint a krimik és horrorfilmek nézésére támaszkodnak, hogy izgalmat élhessenek át.
Míg az extrém sportokra nem mindenki nyitott, addig a krimik könnyen elérhetők, és anélkül serkentik a bennünk rejlő félelemérzetet, hogy valódi veszélyt jelentenének.
5) Az igazságos világba vetett hitünket táplálja
A legtöbb emberi lényt az erkölcsiség iránti igény hajtja – a jó és a rossz közötti különbségtétel túlélésünk szempontjából létfontosságú. Ha olyan krimisorozatot nézünk, amely rávilágít a gyilkos vagy bűnöző szörnyű tetteire, hogy aztán elkapják és elítéljék aljas viselkedéséért, az kielégíti az igazság iránti igényünket, és az igazságos világba vetett hitünket táplálja.
6) Tökéletes egyvelege a várt és váratlan eseményeknek
Bár a krimik cselekménye és szereplői különböznek egymástól, általában tudjuk, hogy a történet milyen alapképletet követ. Bűncselekmény(ek) elkövetése, egy kíváncsi szereplő elkezdi a bűntény(ek) felderítését, és sok-sok kutatás és nyom felfedezése után kiderül az igazság. Ezen a vázlaton belül alakul ki a történet, és ez a várt és a váratlan események tökéletes keveréke, mivel tudjuk, hogy izgalomra és kihívásra számíthatunk, ugyanakkor várható a pozitív kimenetel.
Mire érdemes mégis odafigyelni?
Ahogy az élet legtöbb területén, úgy a bűnügyi sorozatok, különösképpen az igaz történeteken alapulók esetében fontos, hogy odafigyeljünk az egyensúlyra.
A kutatások ugyanis azt mutatják, hogy ha túl sok ilyen jellegű műsort nézünk, az negatívan befolyásolhatja mentális egészségünket.
A bűnügyi műsorok nézése kapcsán első körben pozitív változásokat figyelhetünk meg magunkon, például jobban odafigyelünk a környezetünkre, elővigyázatosabbakká válunk. Ha azonban folyamatosan ezek kötik le a figyelmünket, túlérzékennyé válhatunk, veszélyt láthatunk a teljesen hétköznapi dolgokban is, és úgy érezhetjük, hogy az egyébként viszonylag ritka bűnesetek lecsapni készülő bárdként lebegnek a fejünk felett, vagyis folyamatosan arra számíthatunk, hogy velünk is valami szörnyűség fog történni.
Ez akár odáig is vezethet, hogy egy idő után csak félelemmel vagy egyáltalán nem merjük elhagyni a házunkat, és előfordulhat az is, hogy már az otthonunkban sem érezzük biztonságban magunkat.
Emellett, ha folyamatosan olyan történeteket fogyasztunk, amelyek az emberiség legrosszabb oldalát tárják elénk, elkezdhetünk kételkedni a körülöttünk élő emberek megbízhatóságában. Kis adagokban ez jó dolog is lehet, egy bizonyos szinten megtaníthat a túlélési készségekre. De ha túl sok ilyen tartalmat fogyasztunk, az túlságosan gyanakvóvá tehet, egészen a paranoia határáig.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ha egyébként szeretjük a bűntényeket feldolgozó műsorokat, egyáltalán nem nézhetjük őket. A legfontosabb, hogy figyeljük az ezek által kiváltott reakcióinkat, és ha úgy érezzük, hogy mindennapjainkra is árnyékot vetnek, fontoljuk meg, hogy egy kis időre mellőzzük őket, és könnyedebb műsorokkal kössük le a figyelmünket.