Az ősz beköszöntével a meleg, fényes, hosszú nyári napoknak vége szakad, és sokak számára egy nehezebb időszak következik. Az őszi hónapok ugyanis befolyásolhatják a saját lelki és testi történéseinket. Azonban van rá mód, hogy a felerősödő érzelmi, testi nehézségeket feloldjuki, és áramlásba hozzuk a személyiségünk belső erőforrásait és öngyógyító mechanizmusait.
A nyári időjárás és fényviszonyok következtében az emberek többsége intenzívebb társasági életet folytat, és könnyebben előtérbe kerül a kellemes élmények szerzése és az élet apró pillanatainak élvezete. Bár vannak olyan személyiségtípusok, akik számára pont a nyári pezsgés jelenti a nehézséget, sokakat az ősszel létrejövő természeti változások fizikailag vagy érzelmileg nehezebben érintenek. Gondoljunk csak a „balatoni kapuzárási pánikra”, amikor az utolsó meleg napokat szeretnénk kihasználni, és az autópályán kígyóznak a dugóban álló autók, vagy amikor az első esős időszak után hirtelen felnőttek, iskolások egyaránt egyszerre megbetegszenek. A nyár elbúcsúztatása és az őszre átállás sokak számára megterhelő lehet. De miért van az, hogy sokaknál az ősz beálltával a testi tünetek és a lelki nehézségek felszaporodhatnak, másoknak pedig mintha semmi gondja nem lenne? Az őszi hűvösebb, esősebb, változékonyabb időjárás intenzíven hat az ember figyelmi folyamataira. Míg a külső ingerekben gazdag nyár a kifelé fordulás reakcióját kelti, addig az őszi természeti változások a befelé fordulást katalizálják. A befelé irányulás viszont aktivizálhatja a deprimált hangulatot, a motivációhiányt és a pszichoszomatikus testi betegségeket is.
Párhuzamosan a külső társasági élet és aktivitások csökkenésével a belső lelki élet intenzívebbé válik,
mely kritikus lehet a feldolgozatlan traumákkal, kapcsolati sebekkel, kötődési és hangulati nehézségekkel rendelkező vagy szorongásra hajlamos személyek számára. Nyárból a tél felé tartva a nappalok egyre csak rövidülnek. A külső fény elkezd fogyni, ezért a bennünk élő lelki fényhez való kapcsolódás válik szükségessé. A gond sokszor onnan is eredhet, hogy a negatív, fekete gondolatok és érzések között elveszünk. Emiatt nem vesszük észre saját belső fényünket, lelki tartalékainkat, nem kapcsolódunk hozzájuk és nem használjuk ki őket. Gyakran személyekre, tevékenységekre, szerekre próbálunk támaszkodni, kívülről várjuk a megoldást, holott az mindvégig ott van bennünk. Ősszel meghal a természet, s ettől elakadás keletkezhet bennünk akkor, amikor a tudattalan folyamatok beindulását pszichés rendszerünk nehezen vagy egyáltalán nem tudja harmonizálni. A szeptemberi, októberi, novemberi természeti történéseknek mind megvan a saját lelki életünkre vonatkozó üzenete, szimbolikus tartalma.
A természet halála elménkben egyfelől egyetemes, a kollektív tudattalanhoz kapcsolódó érzéseket és archetípusokat mozgósít, másfelől a személyes tudattalan komplexusait is működésbe hozhatja.
A november körüli időszakot például az elengedés, lezárás, elbúcsúzás hónapjának tartjuk. Az ősz ezért kifejezetten érzékenyen érintheti a feldolgozatlan veszteségekkel, szakítással, válással vagy gyásszal élőket.
A régitől meg kell válnunk ahhoz, hogy fejlődni tudjunk és kibontakozhasson bennünk valami új.
Ezért érdemes az alábbi kérdéseken elgondolkozni, sőt gondolatainkat írásba foglalni. Mitől nem tudunk lélekben elbúcsúzni? Mit nem tudunk elengedni? Egy vágyott céltól? Egy személytől? Ideális önmagam bennem élő képétől? Egy már elmúlt életszakasztól? Egy érzéstől, amit szeretek átélni? Megannyi dolog eszünkbe juthat, amelyet már érdemes lenne falevél módjára szélnek eresztünk, hogy ezáltal helyet csinálhassunk a változásnak, valami újnak. Az őszi hónapok magukban hordozzák a megrekedést, a problémákba bonyolódás és megragadás veszélyét. Amennyiben aktivizálódó lelki nehézségeinkkel a belső fejlődésünket elősegítő módon foglalkozunk, az őszi hónapok új lehetőséget teremtenek a lelki érésre és érzelmi nehézségeink meghaladására. A Katarzisz Komplex Művészetterápia (KKM) módszere kifejezetten erre a célra lett kidolgozva.
A relaxációs technikák elvezethetnek bennünket egy olyan mély ellazulásba, ahol kapcsolódni tudunk tudattalanunkból jövő képzeleti képekhez,
a bennünk rejlő erőforrásainkhoz, személyes komplexusainkhoz, melyek az imaginatív és képzőművészeti alkotói munka által elkezdenek mozgásba kerülni, átváltozni, átalakulni. A foglalkozások végén az alkotások megbeszélése speciális keretrendszer mentén történik. A keretrendszer elősegíti a csoportos foglalkozáson a védettség, biztonság érzését. Ez a rendszer segíti az ítélkezésmentes kommunikáció és az empátiás készség fejlődését, valamint intenzíven fejleszti azt a képességünket is, hogy fontos érzéseinket, gondolatainak mások számára megfelelően tudjuk kifejezni. Sokunk tapasztalta már, hogy kedvesnek, megbízhatónak gondolt valakit, majd idővel csalódni kényszerült. Ez a rendszer segíthet abban is, hogy megtanuljuk megkülönböztetni, hogy mi az, amit mi látunk, képzelünk bele egy személybe, helyzetbe, de valójában nem, vagy nem olyan módon létezik, ahogy elgondoltuk. A KKM módszere így komplex módon segíti a belső érzelmi világunk rendeződését, harmonizálását és a külvilághoz, embertársainkhoz való kapcsolódást egyaránt. Jó szívvel javaslom mindenkinek a kipróbálását.
Felhasznált irodalom: Antalfai Márta (2016) Alkotás és kibontakozás - A Katarzisz Komplex Művészetterápia elmélete és gyakorlata, Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány