A válás hazánkban gyakori jelenség, évente több ezer családot érint, és a vele járó feszültségek, negatív érzelmek mindenkit megviselnek. A stressz, a szorongás és a harag sokszor annyira eluralkodhat a szülőkön, hogy nem veszik észre, hogy a gyerek érzelmei és szükségletei háttérbe szorulnak. Cikkünkben körüljárjuk, miként lehet a válást úgy kezelni, hogy a gyerek érzelmi jólléte a legkevésbé sérüljön, valamint milyen alternatív megoldások léteznek, ha a válófelek nem tudnak együttműködni.
A válás egy megterhelő folyamat, gyakran több tényező is hozzájárul a döntéshez pl.: kommunikációs problémák, pénzügyi nehézségek, hűtlenség, eltérő értékek és célok, vagy akár személyiségbeli különbségek. Magyarországon a válások aránya az elmúlt öt évben viszonylag stabil maradt. A KSH adatai szerint 2023-ban 50139 házasságkötésre 16791 válás jutott. A hatások egyénenként eltérőek lehetnek, de amennyiben gyerek is érintett, különösen fontos odafigyelni az ő érzelmi életére is, hiszen sérülhet.
Cikkünkből kiderül:
-
A közös szülőség – más néven co-parenting – minősége közvetlen hatással van a gyerek jóllétére.
-
A gyerekközpontú válás célja, hogy a gyerek a kialakult helyzet ellenére is biztonságban érezhesse magát.
-
Igényelhetjük szakember segítségét, hogy a válás lefolyása a lehető legzökkenőmentesebb legyen.
A hivatalos papírok aláírása gyors folyamat, de a válás sokkal komplexebb, különösen akkor, ha a házasságból gyerek is született. Ilyenkor a párkapcsolati alrendszer megszűnik, de a szülői szerepek megmaradnak, és a fontos döntéseket továbbra is közösen kell meghozni a gyerekkel kapcsolatban. A válás természetes velejárója a konfliktus, a gyakori és heves viták érzelmileg instabil környezetet teremtenek, ami negatívan hat az érintettek mentális jóllétére, ezzel terhet róva a gyerekre.
Még a legodaadóbb szülők is beleeshetnek abba a hibába, hogy a jövőtől való félelem és szorongás közepette csak a saját szükségleteikre koncentrálnak.
A fókusz pedig gyakran a megoldás helyett a másik fél legyőzésére helyeződik. Pontosan emiatt a gyerekközpontú válás lényege, hogy a szülők a konfliktusok ellenére is együttműködjenek, és a gyerek érdekeit helyezzék előtérbe. A cél, hogy fenntartsák a biztonságérzetet, miközben igyekeznek elkerülni az érzelmi sérüléseket a változások közepette is.
Mert van, ami minden gyereket megillet a válás során
A válás során a gyerek úgy érezheti, hogy kimarad a történésekből, a családi rutinok felborulhatnak, és az eddig biztonságot nyújtó közeg veszélybe kerülhet. A gyermek a család szerves része, ezért joga van ahhoz, hogy a válás számára is kedvező és pozitív kimenetelű legyen.
A gyereknek joga van ahhoz, hogy:
- Mindkét szülővel tartós és kiegyensúlyozott kapcsolatot tarthasson fenn.
- A szülők a válást követően is működjenek együtt az ő érdekében.
- A szülők kerüljék a vitákat a jelenlétében, ne kényszerítsék arra, hogy választania kelljen, vagy állást kelljen foglalnia a vitában.
- Elmondhassa a saját véleményét az őt érintő ügyekben (lakóhely, kapcsolattartás), és azt a felnőttek tiszteletben tartsák.
- Ne várják el tőle, hogy üzenetközvetítője, támogatója legyen szüleinek, és ne kényszerítsék titoktartásra a másik szülővel szemben.
A válás középpontjában a gyerek
A szülői szerepek milyensége hat a gyerek mentális állapotára és a későbbi szülő–gyermek kapcsolat minőségére. Válás során talán még inkább szükséges érzékeltetni, hogy a család továbbra is megmarad. Ehhez ajánlunk négy lépést, amely hozzásegíthet a gyerekközpontú váláshoz:
- Fókuszban az igények: Fontos biztosítani a stabilitást és a szeretetet. Sok esetben a gyerek önmagát okolja, vagy attól fél, hogy elhagyják, ezért kerülendők a veszekedések, amelyeknek szem- és fültanújává válhat.
- Kommunikáció: Empatikusan, de őszintén és következetesen érdemes kommunikálni a gyerekkel. A napi rutinok fenntartása segíthet az új helyzethez való alkalmazkodásban, valamint fontos, hogy meghallgassuk a gyereket, és segítsünk neki az érzelmek kifejezésében. Ugyanakkor a szülők részéről is lényeges a tiszteletteljes kommunikáció egymással szemben.
- Kapcsolat fenntartása: Érdemes fenntartani a szülők közötti jó viszonyt és támogatni egymás tekintélyét. Emellett egy jól kidolgozott nevelési terv nemcsak a stabilitást növeli, de segít megelőzni a későbbi vitákat is.
- Lezárás: Megkönnyítve minden érintett továbblépését, a válást minél előbb zárjuk le. A gyerek bevonása a jogi folyamatba későbbi ellenségeskedéshez vezethet. Törekedjünk arra, hogy ebben a viszonylag instabil és feszült helyzetben is biztonságban érezze magát mindkét szülő mellett.
A gyerekközpontú válási folyamat jelentheti a megfelelő co-parenting alapját, ahol a szülők közösen, együttműködve nevelik a gyereket.
Amikor a szakember segít
Válás esetén érdemes olyan szakemberhez fordulni, aki a gyerekek érdekeit helyezi előtérbe, és arra törekszik, hogy a lehető legkevésbé sérüljenek a procedúra során. Több módszer és eszköz is segítheti a gyermekközpontú válás folyamatát, ezek közül a mediáció a gyakorlati megoldásokra, míg a válásterápia a válás érzelmi kezelésére fókuszál.
Ilyen megoldás lehet a mediáció, amely egy alternatív vitarendezési módszer: egy mediátor biztonságos keretek között segíti a kommunikációt és a konfliktusok rendezését. Felméri az igényeket, szükségleteket és
a múltbéli sérelmek helyett a jövőbeli megoldásokra koncentrál,
így a „Hogyan jutottunk ide?” kérdés helyett a „Hogyan tudunk együttműködni a gyerek érdekében?” -t hangsúlyozza. A fő szempont, hogy mindkét fél számára kedvező kimenetel legyen, a gyerek jóllétét és szükségleteit figyelembe véve.
A szülők gyakran megrekednek a krízisben, érzelmileg elakadnak és egymást vagy önmagukat hibáztatják, ami akadályozza a co-parenting kialakítását. Ezért fontos, hogy érzelmi támogatást kapjanak a racionális döntésekhez. Lebow családpszichológus, pár- és családterapeuta egy válásterápiát fejlesztett ki, amely az érzelmi leválást és konfliktuskezelést segíti.
A gyerekközpontú válás lehetővé teszi, hogy a családban bekövetkezett változásokat ne csak a szülők, hanem a gyerek is könnyebben dolgozza fel. Ehhez elengedhetetlen, hogy a szülők elkötelezettek és motiváltak legyenek az együttműködésre a gyerek érdekében.
Pilinszki, Attila. (2022). Gyermekközpontú válás -kihívások és lehetőségek. Máltai tanulmányok, 3, 47-59.
Szilvia, G. (2016). Rám is gondoljatok: A gyerekközpontú válás lépései. Bookline.
How to Have a Child-Centered Divorce | Psychology Today
Becher, E. H., Kim, H., Cronin, S. E., Deenanath, V., McGuire, J. K., McCann, E. M., & Powell, S. (2019). Positive Parenting and Parental conflict: Contributions to resilient coparenting during divorce. Family Relations, 68(1), 150–164.
Lebow, J. (2008). Separation and divorce issues in couple therapy. Clinical handbook of couple therapy, 4, 459-477.