Ha valaki állandóan hamis ígéretekkel kecsegtet a vágyott jövőnkről, de következetesen nem tartja be ezeket, könnyen lehet, hogy a jövőhamisítás manipulációs stratégiáját alkalmazza velünk szemben. Mit jelent ez, és miért a nárcisztikusok közkedvelt befolyásolási technikája a jövőhamisítás?
A nárcisztikus jövőhamisítás a manipuláció egy formája, amely során valaki a közös jövő kapcsán túlzó ígéretekkel kecsegtet anélkül, hogy szándékában állna őszintén betartani őket. Célja a hamis fogadalmakkal, hogy hamis érzelmi biztonságérzetet teremtsen, és erős érzelmi köteléket építsen fel a másik őiránta. A másik érzelmeit a saját céljai elérésére használja.
Cikkünkből kiderül:
- Milyen jelei vannak a jövőhamisításnak?
- Miért a nárcisztikusok közkedvelt manipulációs technikája a jövőhamisítás?
- Hogyan kezeljük, ha valaki ezt a befolyásolási taktikát alkalmazza velünk szemben?
A jövőhamisítás gyakran fordul elő romantikus, akár szeretői kapcsolatokban. Azonban legyünk résen, hiszen ezt a manipulációs technikát bárki használhatja velünk szemben, függetlenül a kapcsolat jellegétől. Például előfordulhat, hogy a főnökünk egy előléptetéssel vagy fizetésemeléssel kecsegtet, hogy rávegyen bennünket teljesítményünk maximalizálására, miközben végig tudja, hogy nem áll valós szándékában szavának betartása. „Ha ezt a projektet sikeresen lezárod, előléptetlek!” – majd amikor eredményesen végigvisszük a projektet, jön a következő akadály: „Még várnunk kell, mert most nincs rá keret.”
A jövőhamisítás súlyos érzelmi károkat okoz az érintettekben, mert ilyenkor nemcsak a manipulatív személy iránt vagyunk elkötelezettek érzelmileg, hanem az általa hamisan lefestett jövőkép iránt is. Fantáziálunk a vágyott, ígért jövőről, mesélünk róla szeretteinknek. Az is lehet, hogy konkrét lépéseket teszünk azért, hogy felkészüljünk rá. Például a párunk régóta hiteget azzal, hogy az elkövetkező nyáron megkéri a kezünket. Mi pedig esküvői ruhákat próbálunk fel, és keressük az ideális helyszínt, fejben már tervezgetjük a ceremóniát. Azonban amikor eljön a lánykérés ideje, a jövőhamisító előáll egy újabb kifogással: „Most még nem alkalmas az idő.” Amint a várva várt jövőkép ripityára törik, csalódottság és düh válhat úrrá rajtunk.
Ugyanis ilyenkor nemcsak az fájdalmas, hogy kénytelenek vagyunk belátni: a másik végig átvert minket, hanem el kell gyászolnunk a vágyott, belengetett jövőt és azt az időt is, amit egészen eddig azzal töltöttünk, hogy tápláltuk magunkban a reményt.
Lehet, hogy téged is ködösítenek?
Ahhoz, hogy meg tudjuk védeni magunkat ettől a manipulációs technikától, első lépésként fontos, hogy felismerjük, amikor jövőhamisítással van dolgunk. Az első és talán legbeszédesebb jel, hogy az illető nem tesz valódi lépéseket, hogy eleget tegyen az ígéreteinek. Lehet, hogy azzal hiteget, hogy vesz nekünk egy nyaralót, de nem kezd el félretenni a beruházásra.
A jövőhamisítók viselkedése nincs összhangban a szavaikkal.
Elképzelhető, hogy szavát adja rá, hogy bemutat a szüleinek, de aztán valahogy mindig késlelteti a nagy találkozót. Amikor arról a közös, ideális jövőről kérdezősködünk, amit felfestett nekünk, mindig kerüli a részletek megtárgyalását. Előfordulhat, hogy megkérdezzük a főnökünket, aki az előléptetéssel áltat bennünket, hol lesz az új irodánk, vagy mennyivel emelkedik a fizetésünk, azonban valahogy sosincs ideje beszélni a részletekről. Az is elképzelhető, hogy mérgessé válik, amiért kérdezősködünk, és úgy tesz, mintha velünk lenne a baj, hogy egyáltalán megkérdeztük.
Ha továbbra sem vagyunk biztosak abban, hogy jövőhamisítóval van-e dolgunk, tegyük fel magunknak a kérdést: visszatérően az a megélésünk, hogy csalódnunk kell a másikban? A jövőhamisítás ugyanis ciklusokban történik. A ciklus kezdeti szakaszában a személy hatalmas reményeket kelt, ezt követően azonban nem tesz semmit ígért viselkedésének betartása érdekében. Ez bennünk csalódottságot ébreszt, és úgy érezzük, cserben hagynak bennünket. Távolodni akarunk a másiktól, és kilépni a körforgásból, ám az annak érdekében, hogy ne veszítsen el bennünket, újabb ígéretekbe kezd, és megnehezíti, hogy megszakítsuk a mérgező dinamikát.
Az ígérgetés fázisában romantikus randevúkkal, utazással ámíthatnak. Fotó: Unsplash
Vészjósló jelek, amik jövőhamisításra utalnak
- Sietteti a testiséget, illetve azt, hogy anyagi vagy más erőforrásainkat a rendelkezésére bocsássuk.
- Jelenlétében különlegesnek érezhetjük magunkat, mintha egy tündérmesében léteznénk.
- Ígéretei szinte túl szépek ahhoz, hogy igazak legyenek.
- Viselkedése sosincs összhangban szavaival.
- Sosem tartja be ígéreteit.
- Hárítja a felelősséget, ha szembesítjük őt üres ámításaival.
Miért a nárcisztikusok közkedvelt manipulációs technikája a jövőhamisítás?
A nárcisztikus személyiségzavarban érintettek általában nem úgy tekintenek a jövőhamisításra mint szándékos hazugságokra. Az ő nézőpontjukból inkább arról van szó, hogy a grandiózus ígéreteik tételekor nagyon lelkesek, mindent rózsásnak látnak, és nem feltétlenül gondolnak bele a megvalósítás konkrét lépéseibe. Amikor elmúlik a lelkesedésük, könnyen racionalizálják a saját gondolkodásmódjukban bekövetkezett változásokat. „Amikor kimondtam, akkor úgy is gondoltam…, de aztán nem működött közöttünk.”
Máskor azonban a nárcisztikus személyek tudatosan használhatják a jövőhamisítás technikáját arra, hogy elcsábítsák a másikat, és saját hasznukra fordítsák érzelmeit.
Egy harmadik lehetséges ok a jövőhamisításra, hogy a nárcisztikus személyiségek olykor szegényes kommunikációs készségekkel rendelkeznek, és hajlamosak olyan történeteket vagy stratégiákat kidolgozni, amelyekről úgy gondolják, hogy jó fényben mutatják meg őket. A jövőhamisítás számukra lehet a valódi beszélgetés alternatívája. A rózsaszín fátyolos ámításaikkal elkerülhetik, hogy őszintén megmutassák magukat a másik előtt, hiszen ez számukra nem komfortos élmény.
Hogyan védjük meg magunkat a jövőhamisítással szemben?
Ha benne vagyunk egy ilyen mérgező mintázatú kapcsolatban, ahol a remény és a csalódottság állandó váltakozásban vannak, könnyen azt gondolhatjuk, velünk van a baj. Csökkenhet az önbizalmunk, és kétségek gyötörhetnek bennünket saját magunk szerethetősége felől. „Lehet, hogy nem vagyok elég jó? Nem vagyok elég szerethető?” Azonban mindez valójában a nárcisztikus jövőhamisítás érzelmi lenyomata, és ennek felismerése az első és talán legfontosabb lépés annak kapcsán, hogy kitörjünk az ördögi körből.
Húzzuk meg és tartsuk tiszteletben saját határainkat
A legtöbbünk számára – függetlenül attól, hogy romantikus viszonyról, munkahelyi kapcsolatról vagy családi kötelékről van-e szó – fontos, hogy a kapcsolat alapját a tisztelet, biztonság és következetesség képezze. Mindemellett más, személyesen választott értékek és kapcsolati szükségletek is megjelenhetnek, amik egyénenként eltérőek. Legyünk tisztában azzal, számunkra mi igazán fontos az adott kapcsolatban. Ne tűrjük szótlanul az olyan viselkedést, valamint ne vegyünk részt olyan játszmákban, amelyek során arra kényszerülünk, hogy félresöpörjük kapcsolati szükségleteinket és értékeinket a jelenben, függetlenül attól, mi várható a jövőben.
Figyeljünk testi érzeteinkre
Amikor a szóban forgó manipulációs forma a mindennapjaink részévé vált, valamint a remény és a csalódottság állandó váltakozása szövi át mindennapjainkat, egyre nehezebb felismerni, mi a valóság, és mi az, ami csak ámítás. Ilyenkor sokat segíthetnek az olyan tudatos jelenlét alapú technikák, amelyek lehorgonyoznak minket a valóságba. Lehet, hogy egy részünk borzasztóan vágyik arra, hogy higgyen a másiknak, ha azonban figyelmünket tudatosan testi érzeteinkre irányítjuk, lehet, hogy képessé válunk tisztábban látni a helyzetünket. Amikor ismét kiderül, hogy a másik nem tartotta be a szavát, milyen érzésünk van a gyomrunk, mellkasunk tájékán? Mit üzen a testünk számunkra?
Legyünk résen a következetesség tekintetében
A személy általában betartja az ígéreteit? Fontos, hogy nem az egyszeri eseteket tekintjük jövőhamisításnak, hanem azt, amikor valaki következetesen üres ígéretekkel manipulálja a másikat, hogy maga mellett tartsa őt, és nem áll valós szándékában betartani a szavát. Figyeljük meg, hogy az adott személy mindennapi társas helyzetekben mennyire viselkedik velünk és másokkal szemben következetesen!
Adjunk időt magunknak és a másiknak
Ha romantikus kapcsolatról van szó, nem érdemes már mindjárt az elején életre szóló döntésekkel elköteleződni. Ehelyett adjunk időt a kapcsolatnak, hogy megismerhessük a másikat, és azt, hogyan érezzük magunkat a vele való viszonyban. Két találkozás között hagyjunk időt a másiknak, hogy legyen lehetősége betartani ígéreteit.
Greenberg, E., PhD. (2021, March 17). The real reason those fantasies of a wonderful future together never came true. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/understanding-narcissism/202103/how-narcissists-use-faking-lure-partners
Kati Morton. (2025, January 6). What is Future Faking & why do Narcissists do it? [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=4ro7lNVYJsk
Pmp, K. C. M. B. (2023, September 26). How narcissists use future faking to manipulate you into a relationship. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/how-to-spot-future-faking-in-narcissistic-relationships-7968853