Rosszindulatú embereket mind ismerünk, azonban a machiavellisták egészen magas szinten művelik az ármánykodást és mások kihasználását. Bravúros cselszövéseken keresztül törnek hatalomra, és különleges képességeiknek köszönhetően gyakran kerülnek a ranglétra csúcsára. Milyen tulajdonságaik lehetnek a machiavellistáknak? Jó vezetők a machiavellisták? Lehetséges túljárni egy machiavellista eszén? Cikkünkben összegyűjtöttünk 7 kérdést és 7 választ a sötét triád oszlopos tagjáról, a machiavellizmusról.

Niccolo Machiavelli reneszánsz író Fejedelem c. könyvében az erkölcsösséget és lelkiismeretességet nélkülözve fejtegeti tanácsait a hatalom megszerzéséről és megtartásáról. Az ő nevéből származtatjuk a machiavellista személyiség elnevezését, amelyet a pszichológiában a sötét személyiségjegyek – nárcizmus és pszichopátia – oszlopos tagjaként ismernek. 

Cikkünkből kiderül:

  1. Milyen standardizált, megbízható mód van egy egyén machiavellista mivoltának megállapítására?
  2. Milyen tulajdonságai vannak egy machiavellistának?
  3. Hogyan kezeljük érzéseinket egy machiavellistával kapcsolatban?

Mi az a machiavellizmus?

Egy személyiségjegy. Genetikai és környezeti hatások elegyéből fejlődik ki. A kutatások azt találták, hogy ez a tulajdonság gyakran örökölhető, és jelentős átfedést találtak a pszichopátiát befolyásoló génekkel. A nárcisztikus személyiségzavarral és a pszichopátiával ellentétben a machiavellizmust nem tekintik mentális zavarnak, sokkal inkább egy spektrumnak, amelyen a társadalom egyes tagjai elhelyezkednek. Azokat, akik a machiavellizmust mérő kérdőíven magas pontszámot érnek el, magas-Machoknak tekintik a pszichológusok.

Ugyanakkor bizonyos tulajdonságai a machiavellistáknak megegyeznek a nárcisztikusok és pszichopaták tulajdonságaival, mint pl. az empátia hiánya vagy a csalásra való hajlam.

Milyen tulajdonságai lehetnek a machiavellistáknak?

A machiavellisták sajátos világképpel rendelkeznek. Személyiségük központi mozgatóeleme a hatalom megszerzése és megtartása fondorlatok, cselszövés és ármánykodás által. Az alábbi lista foglalja össze a machiavellizmus ismertetőjegyeit.

  1. Csak a saját céljaikra és érdekeikre összpontosítanak.
  2. A sikert, a hatalmat, a pénzt és a hírnevet mindenek elé helyezik.
  3. Nem tántorodnak vissza mások manipulálásától vagy kihasználásától, ha ez saját érdeküket szolgálja.
  4. Szemrebbenés nélkül hazudnak másoknak.
  5. Elbűvölőnek mutatkoznak, és a hízelgést előnyükre használják.
  6. Mély meggyőződésük, hogy a „cél szentesíti az eszközt”.
  7. Cinikus látásmódjuk van az emberi természetről.
  8. Negatív hozzáállással bírnak szinte minden irányába.
  9. Felsőbbrendűnek tartják magukat másoknál.
  10. Nélkülözik az együttérzés képességét.
  11. Nem bíznak senkiben.
  12. Saját érzelmeiktől távolságot tartanak.
  13. Küzdenek az érzéseik azonosításával és kifejezésével.
  14. Pár lépés távolságot tartanak másoktól, és hiányzik az igazi melegség a társas interakcióikból.
  15. Kerülik a másokkal való érzelmi kötődést.
  16. Képesek mélyrehatóan és pontosan olvasni az emberekben, és holisztikusan átlátják a társas helyzeteket, amit előnyükre fordítanak.
  17. Nem vesznek el a részletekben a tervük megvalósításakor.
  18. Érzelmeiket és viselkedésüket magas szinten szabályozzák.

Hogyan állapítható meg a machiavellizmus?

A Mach-IV tesztet kutatók kifejezetten abból a célból fejlesztették ki, hogy felmérje a machiavellizmus mértékét egy adott egyénnél. Ez a mérőeszköz megbízhatóan és érvényesen mutatja meg a kitöltő machiavellista személyiségjegyeit. A kérdőívben szereplő tételek a névadó Niccolo Machiavelli tollából származnak (A legjobban úgy lehet az emberekkel bánni, ha azt mondjuk nekik, amit hallani akarnak"). A kérdőív – csakúgy, mint a legtöbb pszichológiai dimenziót mérő kérdőív – olyan állításokat tartalmaz, amelyek esetén a kitöltő megállapíthatja, hogy egy 1-től 7-ig terjedő skálán mennyire érzi magára vonatkoztatva igaznak azokat. A magas pontszámot elérők (magas-Machok) személyiségében jelen van a machiavellizmus, míg az alacsony pontszámot elérők körében kevésbé hangsúlyos ez a vonás.

Hogyan ismerhető fel egy machiavellista személyiség a mindennapokban?

Mivel a machiavellisták kevésbé hajlamosak a grandiozitásra vagy akár az impulzivitásra, így nehezebben ismerhetjük fel a sötét tetrád többi tagjához képest. A kutatások azonban azt sugallják, hogy vannak olyan nyomravezető viselkedési mintázatok, amelyek elárulhatják őket – ideértve a hajlamot az érdekeiket szolgáló aprócska hazugságokra, a vágyat, hogy közel kerüljenek a magas társadalmi státuszú emberekhez, és egy negatív, cinikus szemléletet, amely azt feltételezi, hogy mindenki hazudik, csal vagy lop abból a célból, hogy előrébb jusson.

Jó vezetők a machiavellisták?

A machiavellisták rendelkeznek olyan sajátos karakterisztikákkal, amelyek hasznukra válhatnak vezető szerepben. Miután magasan szabályozzák érzelmeiket, így képesek hidegvérrel, indulatmentesen, tisztán logikai alapon érvelni, és ezáltal sokkal meggyőzőbb benyomást keltenek, mint azok, akiket az érvelés folyamán elragad a vita heve, dadognak vagy hadarnak. Mindemellett rendkívül rugalmasak is, folyton az éppen aktuális helyzethez igazítják legmegfelelőbb stratégiájukat.

Nem vesznek el az apró részletekben, ehelyett képesek rendszerszinten átlátni a helyzeteket.

Megtalálják a módját, hogy jó benyomást keltsenek különféle társas szituációkban, hogy később manipulációs taktikáikat bevetve befolyást gyakoroljanak másokra.

Lehetséges túljárni egy machiavellista eszén?

Lehetséges, azonban nem biztos, hogy megéri a fáradságot – egyrészt azért, mert egy erősen machiavellista egyén felismerheti a kísérletet, és megkétszerezheti a manipulálásra irányuló erőfeszítéseit. Másrészt azért, mert ha beszállunk a játszmáiba, annak nagy valószínűséggel meglesznek a kapcsolati és érzelmi következményei.

Ehelyett iparkodjunk a lehető leghatározottabban meghúzni határainkat vele szemben!

Igyekezzünk limitálni a kapcsolatot vele. Habár egyeseknek lenyűgöző lehet egy machiavellista fondorlatos elméje, tartsuk szem előtt, hogy az egészséges felnőtt kapcsolatok nem a játszmákon alapulnak!

Hogyan kezeljük, ha van egy machiavellista személyiség a közvetlen környezetünkben?

Ha azt gyanítjuk, hogy egy machiavellista jegyeket erősen mutató egyénnel van dolgunk, fontos, hogy edukáljuk magunkat erről a személyiségjegyről. Olvassunk utána, hogy minél pontosabb megértést szerezhessünk a személyiségének működéséről. A velük való kapcsolat gyakran intenzív érzelmekkel járhat, ahol a kizsákmányoltság érzése és az elkápráztatottság között sok minden megfér. Azonban érdemes tudatosítani magunkban, hogy a személy viselkedése nem nekünk szól, hanem róla szól.

Viselkedése a saját világképének tükröződése.

Habár egy erősen Machnak nincs sok együttérzése irántunk – mi empatizálhatunk saját magunkkal! Gyakoroljunk önegyüttérzést, és tudatosítsuk, hogy validak a velük kapcsolatos nehéz érzéseink. Osszuk meg érzéseinket egy támogató baráttal vagy családtaggal, és ha úgy érezzük, mélyebb segítségre van szükségünk, bátran vegyük igénybe egy pszichológus szakember támogatását!

Czibor, A., Vincze, O., & Bereczkei, T. (2014). Feelings and motives underlying Machiavellian behavioural strategies; narrative reports in a social dilemma situation. International Journal of Psychology, 49(6), 519–524. https://doi.org/10.1002/ijop.12077


Gupta, S. (2023, April 24). Machiavellian personality traits. Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/machiavellianism-origins-signs-scale-and-coping-7377514


Machiavellianism. (2024, June 24). Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/basics/machiavellianism