Habár a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart – ismertebb nevén ADHD-t (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – általában inkább a gyermekekhez kötjük, fontos megemlíteni, hogy rengeteg felnőtt is küzd ezzel a nehézséggel. Az ADHD a felnőtteknél is számos kihívást jelent, ráadásul nem csak az érintett életét keserítheti meg: hatással lehet a személyes kapcsolataira is. Érinti a figyelmet, az impulzuskontrollt, de akár a szervezési készségeket is, ami konfliktusokat, érzelmi feszültséget okozhat a párkapcsolatokban. Cikkünkben ezen kihívásokra keresünk megoldást.
Manapság már jóval nagyobb számban diagnosztizálják a gyermekeket ADHD-val, mint néhány évtizeddel ezelőtt, kevésszer jut azonban eszünkbe, hogy sokan csak felnőtt korukban kapják meg a diagnózist. A legtöbb felnőttkorban diagnosztizált ADHD-s mégis úgy számol be erről a pontról, mint mikor egy kirakós darabkája a helyére kerül. A diagnózis segítségével végre megértik ugyanis, hogy miért voltak ők mindig is „mások”, mi okozta számukra a nehézségeket.
Cikkünkből kiderül:
- A párkapcsolatok mely területeire gyakorol hatást az ADHD?
- Melyek az ADHD pozitív járulékai?
- Mit tehetünk, hogy a kapcsolatunk mégis tartós és boldog legyen?
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar alapvetően jó prognózisú, a tünetek az életkor előrehaladtával csökkenhetnek vagy akár meg is szűnhetnek, az esetek többségében azonban a gyermekkori tünetek egy része vagy egésze felnőttkorban is megmarad.
Az ADHD és a párkapcsolatok
A felnőttkori ADHD sokféleképpen befolyásolhatja a kapcsolatokat.
Az impulzivitás, a figyelem könnyű elterelődése, a szervezési nehézségek, a koncentráció hiánya, a teendők halogatása, a fokozott érzelmi érzékenység alaposan felbolygathatja a pár dinamikáját, jelentős stresszt okozhat mindkét fél számára.
Megnehezítheti a kommunikációt, az intimitást, de akár a pénzügyek kezelését is.
Kulcs a sikeres kapcsolatokhoz
Habár felmerülhetnek az ADHD-ból fakadóan nehézségek, súlyos problémák is egy kapcsolatban, mégis létezik megoldás. Számos jó példát láthatunk működő, tartós és boldog párkapcsolatokra, amelyek egymás különbözőségeinek elfogadásán, sőt akár tiszteletén alapulnak. Az alábbiakban olyan stratégiákat vizsgálunk meg, amelyek segíthetnek az ilyen jellegű kapcsolatok kialakításában.
Nyílt és őszinte kommunikáció
A kommunikáció alapvető szerepet játszik minden kapcsolatunkban, de különösen fontos lehet, ha az egyik fél ADHD-val él.
A nyílt kommunikáció elengedhetetlen, ha azt akarjuk, hogy a felek láthatónak, meghallgatottnak és értékesnek érezzék magukat.
Az érzések őszinte megosztása, a nehézségek vállalása, a másik igényeinek megértése és mindezek gyakorlása segíthet elkerülni az esetleges félreértéseket, és ösztönözhet minket a türelemre – akár magunkkal, akár a másikkal szemben.
Tippek a hatékony kommunikációhoz
Akár mi, akár a párunk érintett az ADHD-ban, bátran alkalmazhatjuk az alábbi gyakorlatokat a közöttünk lévő kommunikáció fejlesztése céljából:
A hatékonyság érdekében érdemes világos, egyértelmű és tömör nyelvezetet használni. Gyakran segíthet – akár konfliktusok esetében is –, ha kerüljük a bonyolult és sallangos kifejezéseket és utalásokat, így könnyebben elkerülhetjük a félreértéseket.
Valóban figyeljünk oda a partnerünkre! Az aktív hallgatás minden kapcsolat minőségét javítja. Általa megmutathatjuk a másiknak, hogy érdeklődünk iránta és ott vagyunk neki, ha szüksége van ránk.
Ne féljünk kérdéseket feltenni! Ha valami nem világos, ha nem tudjuk, hogyan érez a másik, vagy épp miként segíthetünk, kérdezzünk rá! Mérjük fel, hogy a másik hogyan éli meg a helyzetet, derítsük ki, épp milyen állapotban van, milyen jellegű támogatásra van szüksége tőlünk.
Empátia és türelem
Az ADHD-s emberek számára gyakran akár a mindennapi feladatok elvégzése is nehézséget okozhat, ami frusztrációt szülhet a párkapcsolatokban is.
Fontos, hogy mindkét fél megértse a másik helyzetét, kihívásait, hogy bele tudják képzelni magukat egymás helyébe, és türelemmel kezeljék a párjuk – általuk talán nem is érthető – működésmódját.
Szervezés és közös rutin
A struktúra és a rutin kialakítása hozzájárulhat, hogy az ADHD-val élő személy átlássa a napjait, és könnyebben tudja elvégezni a különböző teendőit, ráadásul ez a – nála esetleg nagyobb kiszámíthatóságra törekvő – társának is biztonságot nyújthat. A közös tervezés és célok kitűzése, a napi rutin kialakítása csökkentheti a stresszt és a feszültségeket, motiválhat, erősítheti a párkapcsolatot, keretet adhat, ráadásul az ADHD-s személy életét is megkönnyítheti, ha nem egyedül kell az ilyen szervezési feladatok frusztrációját viselnie. A közös listák készítése – havi, heti vagy akár napi feladatokra lebontva –, a különböző emlékeztetők gyártása – ebben telefonos alkalmazások, de akár a színes post-itek is segíthetnek – segíthet, hogy a fontos események vagy épp határidők nyomon követhetőek legyenek.
Erősségek ünneplése
Az ADHD-val élő személyek kapcsán sokszor említjük a különböző nehézségeket, amelyekkel nekik vagy a környezetükben élőknek meg kell küzdeni, azonban ugyanilyen fontos a pozitívumokról is megemlékezni!
Jó kommunikációs készség, rugalmasság, bátorság, spontaneitás, kreativitás, vibráló energia – ez csak néhány olyan tulajdonság, amely gyakran jellemzi az ADHD-s személyeket.
Ünnepeljük tehát ezeket az erősségeket! Vegyük észre a párunk „szupererejét”, és jelezzük vissza! Egymás erősségeinek ünneplése támogatást és biztonságot nyújthat a felek számára, pozitív gondolkodásmódra sarkall, és erős alapot nyújt a kapcsolatnak.
Mindfulness gyakorlatok
A tudatos jelenlét megőrzése, a pillanat megélése mindkét fél számára előnyökkel járhat, elképzelhető tehát, hogy nem csak az ADHD-s félnek érdemes gyakorolnia. A különböző mindfulness technikák, az érzékszervi élményekre való összpontosítás vagy épp a légzőgyakorlatok segíthetnek a pár tagjait a „földön tartani”, csökkenthetik a zavaró tényezőket, és lehetőséget adnak, hogy beleéljék magukat a pillanatba, ezáltal is erősítve a kapcsolatukat.
Öngondoskodás
A párkapcsolatainkat nagyban meghatározza, hogy mi magunk hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Helyünkön vagyunk-e a világban? Kielégítő állapotban vagyunk-e fizikálisan vagy épp pszichológiailag? Ezek mind-mind hatást gyakorolnak a párunkkal való viszonyunkra is. Nem véletlenül hangoztatják sokan, hogy ha egyedül nem vagy boldog, mással sem leszel az, ha a saját jóllétedet nem tudod megteremteni, hogyan akarnád másét? Akár jelen van az életünkben az ADHD, akár nincs, fontos odafigyelnünk a fizikai és mentális egészségünkre.
A rendszeres mozgás, a különböző, stresszkezelést segítő tevékenységek, a meditáció, a légzőgyakorlatok vagy a kikapcsolódást jelentő hobbik elengedhetetlenek a mindennapjaink során.
Javítják a hangulatunkat, csökkentik a feszültséget, megnyugvást jelentenek, örömet okoznak, ezen pozitív hatások pedig a párkapcsolatainkban is tükröződnek majd.
Az ADHD életünk sok területén – így a kapcsolatainkban is – számos nehézséget okozhat, kezelése egy párkapcsolaton belül türelmet, empátiát és gyakorlati eszközöket igényel. Kellő tudatossággal, megfelelő stratégiákkal és kölcsönös támogatással azonban a párkapcsolataink erősödhetnek általa, a párok pedig mély és tartalmas köteléket alakíthatnak ki.
Shapiro, S. (n.d.). Adult ADHD and relationships. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-best-strategies-for-managing-adult-adhd/202410/adult-adhd-and-relationships
Wymbs, B. T., Canu, W. H., Sacchetti, G. M., & Ranson, L. M. (2021). Adult ADHD and romantic relationships: What we know and what we can do to help. Journal of Marital and Family Therapy, 47(3), 664-681.
Adler, L. A., Faraone, S. V., Spencer, T. J., Berglund, P., Alperin, S., & Kessler, R. C. (2017). The structure of adult ADHD. International journal of methods in psychiatric research, 26(1), e1555.