A nyár sokak számára a pihenés és a feltöltődés időszaka, a legtöbben ilyenkor mennek hosszabb szabadságra, hogy a meleg hónapokban kikapcsolódjanak. Míg vannak, akiknek nehezen megy az évszakváltás különösen a nyaralás után, mások új kezdetként tekintenek az ősz beköszöntére. Cikkünkben körüljárjuk, hogy milyen negatív érzésekkel járhat a nyaralásból való hazatérés, és miként hangolódhatunk az őszi hónapokra.

A nyaralás során, legyen az aktív vagy passzív pihenés, közérzetünk javul, hála a felszabaduló dopaminnak és szerotoninnak. Hazatérést követően azonban a pozitív hangulatunk gyakran visszaesik, és nyomasztó érzések keríthetnek hatalmukba. A munkába való visszatérés emiatt sokak számára kihívást jelent. A mindennapi élet szürkének és unalmasnak tűnhet a nyári izgalmakhoz képest. Ezt a rövid ideig tartó levertséget nyaralás utáni depressziónak vagy post-vacation bluesnak nevezzük, amely gyakori jelenség, főbb tünetei közé tartozik a szomorúság, a levertség, a fáradtság és a szorongás. A jó hír az, hogy ez teljesen normális reakció, és szerencsére számos módszerrel enyhíthetők a tünetei.

Cikkünkből kiderül:

  • Hogyan tehetjük kevésbé fájdalmassá a nyári vakáció végét?
  • Miért érdemes megújulni?
  • Hogyan készülhetünk fel mentálisan és fizikailag is az őszre?

Minél rövidebb a szabadság, annál könnyebb visszaállni a megszokott rutinra. A legtöbb esetben a szabadság utáni levertség idővel elmúlik. Általában néhány napig tart, de szélsőséges esetben akár hetekig is elhúzódhat. Így tehetünk a hirtelen ránk törő levertség ellen igen egyszerűen:

  • Fő a fokozatosság: Amikor visszatérünk a munkába, érdemes az egyszerű teendőkkel kezdeni és lassan visszatérni a normál munkatempóhoz. Így felkészülhetünk az előttünk álló nehezebb feladatokra.

  • Tervezd meg a következő nyaralást: Hazaérkezést követően elkezdhetjük tervezni a következő utazást. Ez nemcsak elvonja a figyelmünket, hanem ad egy új célt, amire izgatottan várhatunk. Fontos emlékeznünk arra, hogy az év többi hónapjában is érdemes időt szánni a kikapcsolódásra, hiszen a feltöltődés nem csak a nyári hónapokra korlátozódhat.

  • Élmények megosztása: Ha még nem vagy kész visszatérni a hétköznapokhoz, meghosszabbíthatod a nyaralás élményét. Mesélj róla a barátaidnak, válogasd ki a képeket, és tölts fel néhányat a közösségimédia-felületekre. Ez segít felidézni a pozitív pillanatokat, és megkönnyítheti a visszarázódást a hétköznapokba. 

Őszi felfrissülés

A szeptember sokak számára ugyanúgy a kezdetet jelentheti, mint a január, ez pedig jó alkalom arra, hogy új célokat tűzzünk ki. Kutatások szerint a változásokhoz való alkalmazkodás a rugalmasság mellett nyitottságot, kíváncsiságot és motivációt is igényel. Ez segíthet abban, hogy könnyebben túllépjünk a nyaralás utáni levertségen, és

fókuszáljunk az ősz adta lehetőségekre.

Az élet állandó változás, tele mélységekkel és magasságokkal, amelyek minket is formálnak. Ha ezt elfogadjuk, képesek leszünk megújulni, és új perspektívából tekinteni a kínálkozó alkalmakra, amelyben az évszakváltás is a segítségünkre van. 

Énidő: Az önmagával való törődés mindenkinek mást jelent, de egy dolog közös: mindannyiunknak szüksége van rá. Legyen szó új hobbiról, mint a kerámiázás, nyelvtanulás vagy testmozgás, az ősz kiváló időszak arra, hogy átgondoljuk személyes céljainkat, és elinduljunk a fejlődés útján. Akár csoportos (pl. pszichodráma), akár egyéni terápia segítségével is dolgozhatunk önmagunkon egy kívülálló szakember támogatásával.

A napi rutin fontossága: A nyaralás utáni stresszt gyakran az abbamaradt napi rutin hiánya okozza, amit kialakítottunk a nyaralás során. Érdemes következetesnek lenni, és fenntartani azokat a tevékenységeket, amelyek könnyen beépíthetőek a mindennapokba. Ezek lehetnek: testmozgás, meditáció vagy akár annyi is, hogy 10 perccel korábban kelünk fel csak azért, hogy a reggeli kávét nyugodtan, rohanás nélkül élvezhessük. Hosszú távon ezek segíthetnek a nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb életmód fenntartásában.

Kapcsolataink fontossága: A hűvösebb hónapok közeledtével lehangoltabbak lehetünk, és hajlamosabbak vagyunk magunkba fordulni. A nyár végével a munka gyakran feltornyosul, kevesebb lesz a szabadidő, és ritkulnak a közös programok az ismerősökkel.

A társas kapcsolatok hiánya egészségügyi szempontból súlyosabb következményekkel járhat, mint az elhízás, a dohányzás vagy a magas vérnyomás.

Ezért érdemes időt szánni a társas kapcsolatokra, amelyek erősítik az immunrendszert, csökkentik a szorongást és a depressziót, ami a hidegebb idő beköszöntével még fontosabbá válik. A szociális kapcsolatok tehát meghatározóak érzelmi és fizikai jóllétünk szempontjából.

Slowing down, avagy lelassulás: A nyár gyakran a rohanásról és az állandó programokról szól, de az ősz remek lehetőség arra, hogy kicsit lassítsunk, és több figyelmet fordítsunk a pihenésre és önmagunkra. Ilyenkor hasznos lehet a mindfulness gyakorlása, hogy tudatosabban éljük meg a jelen pillanatot. A mindennapi rutinban való elmélyülés és megélés segíthet a lassításban. 

Figyeljünk a testünkre: Az őszi hónapokban se hanyagoljuk el a rendszeres mozgást, a megfelelő táplálkozást és folyadékbevitelt. A napsütéses órák csökkenése miatt érdemes pótolni a D-vitamint. A szabadban töltött idő, a friss levegő pedig javítja a hangulatot, csökkenti a stresszt és növeli az energiaszintünket.

Bár a nyár véget ért, az ősz is remek alkalmakat kínál a feltöltődésre. Egy hosszú, hétvégi kirándulás segíthet elrugaszkodni a mindennapi rutintól. Ha tehetjük, érdemes kihasználni az őszi időszakot, hiszen nemcsak nyáron van lehetőségünk kikapcsolódni és élvezni a mindennapokat.

 

Xia, N., & Li, H. (2018). Loneliness, social isolation, and cardiovascular health. Antioxidants and Redox Signaling, 28(9), 837–851.

Three Ways Autumn Promotes a Happier Frame of Mind | Psychology Today Canada

Vacation Blues: Why Post-Holiday Relaxation Vanishes Quickly | Psychology Today

Quick Tips to Brighten Your Autumn | Psychology Today United Kingdom

De Bloom, J., Kompier, M., Geurts, S., De Weerth, C., Taris, T., & Sonnentag, S. (2009). Do We Recover from Vacation? Meta‐analysis of Vacation Effects on Health and Well‐being. Journal of Occupational Health, 51(1), 13–25. 

Bratman, G. N., Anderson, C. B., Berman, M. G., et al.(2019). Nature and mental health: An ecosystem service perspective. Science Advances, 5(7). 

Dai, H., & Li, C. (2019). How experiencing and anticipating temporal landmarks influence motivation. Current Opinion in Psychology, 26, 44–48.