Már javában benne vagyunk az ünnepi időszakban, és egyre többen veszik elő a jól ismert karácsonyi meséket, vagy az újonnan megjelenő ünnepi történetekkel hangolódunk a karácsonyra. Gazdag a választék, így mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Cikkünkben olyan karácsonyi meséket mutatunk be, amelyek talán kevésbé ismertek, vagy az idő múlásával feledésbe merültek, de mondanivalójuk időtlen.

Minden évben találkozunk a Legjobb karácsonyi mesék listájával. Az ünnepi mesék jótékony hatással vannak a mentális egészségünkre. Segítenek javítani a hangulatot és csökkenteni a stresszt, mivel általuk kiszakadhatunk a mindennapi rutinból. Rávilágítanak a karácsony valódi értékére. Ezen kívül hozzájárulhatnak a személyes és társadalmi reflexiókhoz, de egy közös meseolvasás vagy mesenézés a társas kapcsolatokat is erősítheti.

A karácsonyi mesék választéka hatalmas, vannak olyanok, amelyekhez vissza-visszanyúlunk minden évben, de érdemes új történeteket is kézbe venni, mert nemcsak gazdagítják élményeinket, hanem akár más nézőpontokat felvillantva segítenek friss szemmel látni a karácsonyi időszakot.

A Mikulás és a varázsdob 

Karácsony előtt a Mikulást nátha gyötri, amikor is egy régi levelet talál egy Csibész nevű gyerektől, aki arról álmodott, hogy manó lesz. Kiderül, hogy a levél 50 éve kallódik a postán, Csibész időközben sámán lett, és bosszút forral: el akarja lopni a sarki fényt. Végül minden jóra fordul, Csibészt befogadják a manók közé, varázsdobjával meggyógyítja a Mikulást, majd együtt hordják ki az ajándékokat, és meggyújtják a sarki fényt.

A mese életkori sajátosságokhoz igazodva mutatja be, hogy

az elfojtott gyermekkori vágyak belső konfliktussá alakulhatnak, amelyek haragként manifesztálódhatnak felnőttkorban.

A múlt sérelmeinek feldolgozása és megbocsátása kulcsfontosságú a belső béke eléréséhez. A mások felé fordulás, a szeretet és a kedvesség nemcsak a kapcsolatokat gyógyítja, hanem az önelfogadásban is jelentős szerepet játszik.

A történetben kiemelt jelentősége van a kommunikációnak. A Mikulásnak küldött rajzot mindenki másképp értelmezi, ez mutatja, hogy hajlamosak vagyunk a saját igazunkhoz ragaszkodni. Bár mindezt játékos és kedves módon ábrázolja a mese, mégis látszik, mennyire fontos az őszinte párbeszéd a félreértések és a feltételezések elkerülése végett.

Karácsonyi ének

Scrooge, a magányos, pénzéhes öregember megveti az ünnepeket, azonban egy éjszaka három szellem látogatja meg. A szellemek a múlt, a jelen és a jövő karácsonyának képviselői, általuk újraéli életének meghatározó pillanatait. Ezek a látomások mélyen megrázzák Scrooge-ot, aki ráébred, hogy az élet nem csupán a pénzről szól, hanem a kapcsolatok és a szeretet fontosságáról is. A karácsony valódi jelentése a szeretet, az együttérzés és a jóság megosztásában rejlik.

A Karácsonyi ének a személyes fejlődés és a szemléletváltás története. Megmutatja az önreflexió, a bűntudat, a megbocsátás és az empátia fontosságát, amelyek mind hozzájárulnak fejlődésünkhöz. Scrooge karaktere példázza, hogy az emberek képesek változni, ha szembenéznek a múltjukkal és tanulnak a hibáikból.

Polar Expressz 

Egy kisfiú elkezd kételkedni a Mikulásban és úgy általában a karácsonyban is, úgy gondolja, hogy az egész csupán a szülei kitalációja. Karácsony este megjelenik a háza előtt egy varázslatos vonat, amely az Északi-sarkra viszi. Az utazás során kalandok és kihívások várják, amelyek segítenek neki újra felfedezni a hit és a karácsonyi varázslat fontosságát. 

A mese a gyermekkor ártatlanságából a felnőtt létbe való bonyolult átmenetet ábrázolja, különös hangsúlyt fektetve a bizalom és a kétség kérdéseire. Ahogy felnövünk, sokan elveszítjük a hitünket az élet kihívásai és fájdalmai miatt. E belső utazás során a főszereplő, bár a környezete kétségeket ébreszt benne, rájön, hogy a hit önmagában és másokban egyaránt elengedhetetlen, így

végső soron a történet arra ösztönöz, hogy higgyünk, mert ez az, ami értelmet és reményt ad az életünknek.

Holle anyó

A főszereplő egy fiatal lány, akit mostohaanyja mindig mellőz, míg mostohatestvére, aki szöges ellentéte a főhősnek, mindig előnyben részesül. A mostohaanya egy nap arra kényszeríti a lányt, hogy ugorjon egy kútba, hogy az elveszett orsót megszerezze. Miután a lány a kútba ugrik, Holle anyó csodálatos világába kerül, ahol különféle próbák elé állítják. A lány szorgalmasan elvégzi a feladatokat, végül pedig Holle anyó szolgálatába szegődik. Az ott végzett kemény munka után elbocsátást kér, és bőkezűen megjutalmazzák. Amikor hazatér, a mostohatestvér irigykedve látja a lány szerencséjét, és úgy dönt, hogy ő is felkeresi Holle anyót, azonban ő nem hajlandó segíteni neki, így végül büntetésben részesül.

A mostohalány a szorgalom, a segítőkészség és a tisztesség megtestesítője. Ő az, aki képes tanulni, fejlődni, segíteni másoknak, ami jól mutatja, hogy cselekedeteink és viselkedésünk hatással van nemcsak a saját életünkre, hanem másokéra is. Holle anyó ajándéka szimbolizálja a pozitív megerősítést. Az édeslány a lustaságot, az irigységet és a gőgöt képviseli, megtestesíti azokat a negatív jellemvonásokat, amelyek gátolják a személyiség fejlődését. A mese arra hívja fel a figyelmet, hogy a fejlődéshez belső munkára van szükség. A Holle anyó egy erkölcsi tanmese, amely arra tanít, hogy a kemény munka mindig meghozza a gyümölcsét, míg a lustaság következményeket von maga után. 

A fenyőfa

A mese egy fiatal fenyőfa életét meséli el, aki arra vágyik, hogy felnőtté váljon, és nagy dolgokat érjen el. Mindig azt akarja, hogy magasabb, erősebb és nagyobb legyen, mint a többiek. Álmokat szövöget a jövőjéről, elképzeli magát szép karácsonyfaként egy nagy, híres parkban, ahol mindenki csodájára jár. Amikor végre felnő, kivágják és eladják egy családnak, akik ugyan karácsonyfaként díszítik fel, de hamarosan elfelejtik és kidobják, így nem jön meg számára a vágyott siker és öröm.

Sokan gondolják, hogy az önmegvalósítás és a boldogság a jövőbeli sikerekben és elismerésben rejlik, miközben gyakran figyelmen kívül hagyják a mindennapi élet egyszerű örömeit. Fontos felismerni, hogy a boldogság nem csupán a külső elismeréseken múlik, és van, hogy az végül sosem jön el. Élvezzük az itt és most pillanatait, találjuk meg bennük az apró örömöket. Ez a felismerés belső nyugalomhoz vezethet, amely segít csökkenteni a külső elvárásokkal szembeni szorongást. Ahogyan a fenyőfa élete, úgy a miénk is véges. Amikor ezt felismerjük – ez elengedhetetlen része személyes fejlődésünknek, – ráébredünk, hogy minden körülöttünk lévő kis dolgot érdemes értékelni az életben.

Klaus

Jesper egy gazdag, elkényeztetett fiú, akit édesapja büntetésből Smeerensburgba küld, hogy vezesse az ottani postát. A város lakói ellenségesek és gyűlölködők egymással szemben, így a fiú kétségbeesetten próbálja teljesíteni apja követelését, miszerint 6000 levelet kell kézbesítenie egy év alatt. Egy nap felfedez egy magányos favágót, aki rengeteg játékot készít a gyerekeknek. Miután kitalálja, hogy a gyerekek ajándékokat kaphatnak Klaustól, ha leveleket írnak neki, a város egyre barátságosabbá válik. Jesper és Klaus együtt teremtik meg a Mikulás legendáját, és Jesper a folyamat során megtanulja a közösség és az önzetlenség értékét.

A kedves tettek kulcsfontosságúak, hiszen egy jó cselekedet másokat is inspirálhat, és újabb kedvességre ösztönözhet. Az altruizmus és az empátia egyéni fejlődésünkre pozitív hatással van, így segít megtalálni a valódi célt az életünkben. Nagy hangsúly van a közösségen is: a kedves cselekedetek, a másik iránti

figyelmesség és kedvesség képes formálni egy közösség életét.

Végső soron, amikor saját életünket pozitív irányba változtatjuk, nemcsak a mi életünket befolyásoljuk, hanem másokét is, mert az igazi boldogság nem saját vágyaink és érdekeink kielégítésében rejlik, hanem abban, hogy örömet szerzünk a körülöttünk élőknek.


Minden évben új karácsonyi mesék jelennek meg, mindegyik egyedi történettel és megközelítéssel, de ugyanazt az üzenetet közvetíti, hogy mi az, ami igazán fontos az életben. Ez az időszak nemcsak a gyerekek számára különleges, hanem a felnőtteknek is lehetőséget ad arra, hogy a mesék által egy kicsit visszatérjenek a gyermekkorba. A karácsonyi történetek tanulságai, a szeretet, a megbocsátás, az élet apró örömei arra emlékeztetnek, hogy felismerjük, mi az, ami igazán számít a mindennapi életünkben.

VisikoKnox-Johnson, L. (2016). The Positive Impacts of Fairy Tales for Children. HOHONU, 14, 77-81.

Kádár, A. (2013). Mesepszichológia - Az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban. Kulcslyuk Kiadó Kft.

http://www.herovictim.com/mft09.pdf

https://happiful.com/5-christmas-films-with-a-mental-health-message

https://www.psychiatrictimes.com/view/20-films-for-the-holidays-that-keep-us-grounded?slide=3

https://happiful.com/5-christmas-films-with-a-mental-health-message