Az ünnepi időszak sokszor nemcsak az idilli családi élményekről, hanem a stresszről is szól. Az ajándékvásárlás, a tökéletes ünnepi vacsora elkészítése, a családi találkozók vagy épp ezeknek a hiánya komoly érzelmi terhet róhat az emberekre. Ahhoz, hogy az ünnepek valóban feltöltődéssel járjanak, fontos, hogy rendelkezzünk olyan eszközökkel és erőforrásokkal, amelyek segítenek hatékonyan kezelni az ilyenkor gyakran fellépő feszültségeket.
Minden karácsonykor azzal szembesülhetünk, hogy túlzásba visszük a főzést, vagy épp az ajándékok hajszolását, mert meg akarunk felelni az elvárásoknak – akár a sajátunknak, vagy a környezetünk által sugalltaknak. Ehelyett érdemes átgondolni, mi az, ami igazán fontos. Ha az együtt töltött idő a lényeg, akkor nem az a mérvadó, hogy a menü Michelin-csillagos színvonalú legyen, vagy hogy a fa alá kerülő ajándékok kimagasló árkategóriába tartozzanak.
A cikkből megtudhatod:
- Miért lehet hasznos a winicotti szemlélet ilyenkor is?
- Hogyan lehet újra varázslatos a karácsony?
- Hogyan álljunk hozzá a stresszes elvárásokhoz?
A tökéletesség helyett törekedjünk az elég jóra
Az elég jó szemlélet alkalmazásával csökkenthetjük a magunkra nehezedő nyomást, és jobban élvezhetjük az ünnepet. Tehát mielőtt nagyobb költekezésbe kezdünk, kérdezzük meg magunktól, hogy az adott dolog az elég jó színvonalhoz vagy épp a tökéletes színvonalhoz szükséges-e? Ha bizonytalanok vagyunk a menüben, a díszekben, a tisztaságban, az ajándékokban, akkor egyszerűen helyezkedjünk a vendégek nézőpontjába. Lépjünk be úgy a feldíszitett nappaliba, gondoljuk át úgy a menüt, és nézzük meg úgy a másoknak szánt ajándékot, majd kérdezzük meg magunktól, hogy mi örülnénk-e annak, amiben részünk lehet? Ha ez sem segít, gondoljuk át, hogy tavaly milyen volt a karácsony. Ugyanis gyakran kiderül ezen a ponton, hogy a legnagyobb reflektorfényt gyakran nem a menü vagy a tisztaság kapja, hanem egy-egy közös éneklés, fényképek nézegetése vagy társasozás.
Ugyanis ezek a közös tevékenységek inkább növelhetik az összetartozás érzését.
Tegyünk a hangulatunkért
A karácsonyi időszak különleges rituáléi és élményei gyakran eltörpülnek a szervezéssel járó stressz mellett. Sokunknak gyerekként természetes volt belemerülni a karácsonyi hangulatba, mert szüleink teremtették meg számunkra a varázslatot. Azonban felnőttként ezért tennünk kell. A tudatos jelenlét gyakorlása hatalmas segítség lehet ebben: ha megállunk egy pillanatra, hogy élvezzük a sütemény illatát, a gyertyafény játékát vagy a karácsonyi dalokat, könnyebben átélhetjük az ünnepi örömöket.
Teremtsünk időt a számunkra fontos szokásokra, legyen az egy közös filmnézés, egy gyerekkori könyv lapozgatása, egy esti séta az ünnepi fények alatt, vagy akár egy csésze forró tea elkortyolásával egybekötött tartalmas beszélgetés.
A lényeg, hogy alkossunk olyan saját hagyományokat, amelyek által könnyebb megélni a karácsonyt. Ezek az apró rituálék segítenek, hogy a stressz helyett a valódi élményekre fókuszáljunk, és újra felfedezzük a karácsony varázsát.
Szánjunk pár percet a prioritások felállítására
Az ünnepi időszak feladatai és programjai könnyen túlterhelhetnek bennünket. Készítsünk egy listát arról, mi a legfontosabb számunkra, és rangsoroljunk! Mi az, ami igazán hozzájárul ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, és mi az, amit csak megszokásból vagy mások kedvéért csinálunk? Ha az utóbbi kategóriát tudatosan szűkítjük, több időnk és energiánk marad az igazán lényeges dolgokra.
Egy 2011-es kutatás eredményei szerint a karácsonyi és újévi rituálékban való részvétel jelentősen javíthatja az érzelmi jóllétet, csökkentheti a magányérzetet, és növelheti a társas támogatás érzését. Azok, akik gyakran vesznek részt ilyen rituálékban, magasabb életelégedettségről számoltak be.
A tanulmányban azt is megfogalmazták, hogy az ünnepi rituálék pozitív hatással lehetnek ránk, de a konfliktusok alááshatják ezeket az előnyöket.
Az ünnepi stressz kezelése elérhetőbbé válik a tökéletesség elengedésével, saját hagyományok teremtésével és tudatos prioritások felállításával. A karácsonyi rituálék pozitív hatással lehetnek érzelmi jóllétünkre, ha a valódi élményekre helyezzük a hangsúlyt. A karácsony varázsa nem a programok mennyiségében, hanem az együtt megélt pillanatokban rejlik.
Mindset Pszichológia. (2023). Még nem késő: Ezzel az egy tippel sokkal békésebb lehet a karácsonyod. https://mindsetpszichologia.hu/meg-nem-keso-ezzel-az-egy-tippel-sokkal-bekesebb-lehet-a-karacsonyod
Mindset Pszichológia. (2019). Elég jó szülő vagyok?, I. rész.: https://mindsetpszichologia.hu/eleg-jo-szulo-vagyok-i-resz
Cialfi& Colantonio (2019). Social capital formation: Do ICT matter for Europe?
Kanske, W. R. (2022). Is Singing Under the Christmas Tree Psychologically Recommended? A Scientific Evaluation. Clinical Psychology in Europe, 4(4). 1 – 4.
Páez, D., Bilbao, M. Á., Bobowik, M., Campos, M., & Basabe, N. (2011). Merry Christmas and Happy New Year! The impact of Christmas rituals on subjective well-being and family’s emotional climate. Revista de Psicología Social, 26(3), 373–386.