Hogyan ismerhetjük fel az ortorexiát, és miért jelenthet komoly veszélyt? Milyen jelek utalnak arra, hogy az egészséges étkezés iránti elkötelezettségünk inkább megszállottság? Ebben a cikkben feltárjuk az ortorexia nervosa jelenségét, bemutatjuk a tüneteit, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet az életünkre.

Napjainkban egyre többen fordítanak kiemelt figyelmet az egészséges táplálkozásra: bio ételek, adalékmentes termékek, gondosan válogatott alapanyagok. Az egészséges étkezés testi és lelki jóllétünket szolgálja. Azonban van egy pont, ahol az egészséges étkezésre fordított figyelem már túlzásokba csap át. Ezt a jelenséget ortorexiának (Orthorexia Nervosa - ON) nevezzük.

A cikkből megismerheted:

  • Az ortorexia nervosa múltját és jelenét
  • Hogyan kapcsolódik az ortorexia nervosa az internet fejlődéséhez?
  • Hogyan ismerhetjük fel a betegséget?

Képzeljük el, hogy a Csak beugrom pár dologért a boltba" mondat számunkra több órás tortúrát takar, mivel minden egyes bevásárlásnál végig kell böngésznünk a címkéken feltüntetett összetevőket, hogy szorongásunk csökkenjen. És mi lenne, ha egy spontán pizza nap, vagy egy közös baráti vacsora ötlete öröm helyett inkább stresszt és bűntudatot keltene bennünk? Az ortorexiások számára ez a mindennapok része.

A kifejezés Steven Bratman nevéhez kapcsolódik. Az orvos 1997-ben fogalmazta meg az új étkezési rendellenesség jellemzőit. Definíciója szerint az érintetteket jellemzi egyfajta ragaszkodás az egészséges táplálkozáshoz, az ételek magas minőségéhez, illetve azok elkészítésére irányuló szabályokhoz.

Az évek során számtalan kutatás bizonyította, hogy ez a rendellenesség valós problémát jelent, sőt már több szakértő is kidolgozott diagnosztikaikritérium-javaslatokat. Ezek ellenére az ortorexia még nem került be a DSM ( Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve) diagnózisai közé.

Az ortorexiások tiltólistája

Az ortorexiás személyek kiiktatják a tartósítószereket, színezékeket, ételízesítőket. Ezenfelül figyelnek a bevitt zsír mennyiségére, cukorra, sóra és a génkezelt anyagokat tartalmazó termékek kerülésére.

A szigorú étrendi normák betartása mellett az ortorexiások különösen nagy hangsúlyt fektetnek az ételek eredetére is. Előnyben részesítik a bio- és helyi termékeket, melyek garantáltan mentesek minden mesterséges adaléktól és növényvédő szertől. Ezenkívül előszeretettel készítenek házi ételeket, mivel így teljes mértékben ellenőrizhetik az összetevők minőségét és frissességét, ami tovább erősíti a belső kontrollérzetet.

Ha bármilyen eltérés történik az étrendben, akkor a betegek jelentős félelmet, bűntudatot és szégyent élnek át.

A túlzott kontroll és félelem olyan étrendet követel, amely nem mindig elégíti ki a szervezet szükségleteit, létrehozva ezzel egy hiányállapotot. Az evéssel kapcsolatos szorongás azonban lehet egy trauma hatása (pl. fulladás) vagy egy kellemetlen tapasztalat (pl. rendszeres hányás) következménye is.

Az internet korában az egészséges életmódra buzdító tartalmak mindenhol jelen vannak.

Nem véletlen, hogy az Egyesült Királyságban az evészavaros betegek kórházi felvételei 2015 és 2021 között 84%-kal emelkedtek.

Az ortorexia jeleit felismerni és kezelni létfontosságú, különösen ebben az információval túlterhelt világban, ahol az egészséges életmódra vonatkozó üzenetek gyakran ellentétesek.

Figyelj! Ezek az ortorexia árulkodó jelei

Egy átfogó kutatás keretében 14 ország 47 szakértője javasolt kritériumokat az ortorexiának. Így a következő szempontokat szem előtt tartva könnyebben tudunk tájékozódni a kóros és nem kóros szokások között.

  • Erős megszállottság az étkezési szokásokkal kapcsolatban: Az ortorexiások szokásai sokatmondóak lehetnek. Az ortorexiás egyén nagy figyelmet fordít arra, hogy mit eszik. Szigorú, merev szabályokat követve rengeteg időt tölt az élelmiszerek beszerzésével, elkészítésével és elfogyasztásával. Az egészséges étkezés központi szerepet játszik az egyén életében.
  • Az egészséges étkezés hiedelemrendszer: Az ortorexiások gyakran diétás elméletek vagy hiedelmek alapján döntenek az ételekről. Általában a „jó” ételek organikusak, míg a „rosszak” az adalékok, ételízesítők, feldolgozott ételek. A meggyőződések gyakran egyénenként eltérnek.
  • Érzelmi és kognitív jellemzők: Az ortorexiások gyakran tapasztalnak érzelmi distresszt és szorongást, ha olyan étellel szembesülnek, amit egészségtelennek tartanak, mert félnek attól, hogy ezek az ételek károsítják az egészségüket. Ha nem tudják betartani az önmaguk által felállított szabályokat, akkor ez az érzelmeikre és az önértékelésükre is hatást gyakorol. Gondolkodásuk beszűkült, általában az étkezés körül forog.

Ha úgy érzed, hogy az egészségre irányuló figyelmed kezd túlzóvá válni, vagy csupán további támogatásra van szükséged, fordulj Terápiás és Tanácsadó Központunk szakembereihez, akik pszichológiai tanácsadás keretein belül segítenek neked a nehézségekkel való megküzdésben és az egyensúly kialakításában.

 

 

Niedzielski, N. K-W.,Tchounwou. (2021). Prevalence of Orthorexia Nervosa and Its Diagnostic Tools—A Literature Review. Int J Environ Res Public Health, 18(10): 5488.

Lorenzo és mtsai. (2022). A consensus document on defnition and diagnostic criteria for orthorexia nervosa. Eating and Weight Disorders - Studies on Anorexia. Bulimia and Obesity, 27. 3695–3711

Royal College of Psychiatrists. (2022). Hospital admissions for eating disorders increased by 84% in the last five years.:https://www.rcpsych.ac.uk/news-and-features/latest-news/detail/2022/05/18/hospital-admissions-for-eating-disorders-increased-by-84-in-the-last-five-years

Robotka. (2021). Műtimiteszel, de csak ha egészséges. Mindsetpszichologia. https://mindsetpszichologia.hu/mutimiteszel-de-csak-ha-egeszseges