Ha bántalmazás áldozatai vagyunk, a megbocsátás nem mindig vezet gyógyuláshoz, sőt, ha nem állunk rá készen, komoly károkat is okozhat. Cikkünkben azt járjuk körül, hogy miért nem szükséges megbocsátani a bántalmazónknak a felépüléshez, és mit jelent, ha mégis a megbocsátás mellett döntünk.
A mindennapok során sokszor igyekszünk és gyakran ösztönzünk mi magunk is megbocsátásra másokat. A traumát átélt személyek esetében, amikor a bántalmazó fél kapcsán merül fel a kiengesztelődés igénye/lehetősége, már egészen más a helyzet. Ha a trauma túlélőjeként nem állunk készen a megbocsátásra, akkor az pszichésen és fizikailag káros, sőt akár életveszélyes is lehet.
Cikkünkből kiderül:
- A teljes gyógyulásnak nem feltétele a megbocsátás.
- Bántalmazás esetén a megbocsátás nehezített, erőltetése kontraproduktív is lehet.
- A megbocsátás nem egyenlő a gyors továbblépéssel.
Meg kell bocsátanunk a bántalmazóinknak?
Gyakran felmerül, hogy a teljes gyógyuláshoz fontos a megbocsátás. Noha találunk olyan kutatásokat, melyek alátámasztják a megbocsátás jótékony hatásait, nincs statisztikai bizonyíték arra, hogy ez elengedhetetlen lenne a traumából való felépüléshez.
Ezzel szemben, ha a megbocsátás túl korán vagy nem a számunkra megfelelő tempóban következik be, komoly károkat is okozhat, mivel:
- minimalizálhatja az általunk átélt sérelmeket,
- a bántalmazóra helyezheti a hangsúlyt,
- ösztönözheti a hallgatást, ami állandósíthatja a bántalmazást.
Összefoglalva tehát: nem kell megbocsátanunk a bántalmazóinknak ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni, fel tudjuk dolgozni a velünk történteket, ugyanakkor amennyiben készen állunk rá, és valóban megfogalmazódik az igény bennünk, úgy mindig van lehetőségünk a megbocsátásra.
Miért nehezített bántalmazás esetén a megbocsátás?
A bántalmazáson alapuló társas kapcsolatok hatást gyakorolnak az önértékelésre és az önbizalomra egyaránt. Áldozatként nemcsak a másokba, de az önmagunkba vetett hitünk is sérülhet. Gyakran alakul ki negatív belső narratíva, melynek következtében olyan mondatokkal ostorozhatjuk magunkat, mint például:
- „Nem vagyok rá képes.”
- „Nem érdemlem meg (a szeretetet, törődést, kedvességet, támogatást).”
- „Én haszontalan/buta/csúnya stb. vagyok.”
- „Másra vagyok utalva, segítségre van szükségem, egyedül képtelen vagyok boldogulni.”
Ugyanakkor a trauma elengedése/feldolgozása nem egyenlő a megbocsátással, a feledéssel vagy azzal, hogy úgy teszünk, mintha az sosem történt volna meg. Épp ellenkezőleg:
az átélt trauma feldolgozása azt jelenti, hogy megtörjük ezeket a gondolkodási mintákat, és eloszlatjuk ezeket a hiedelmeket. Ehhez pedig szembe kell néznünk gondolatainkkal és érzéseinkkel.
Amit a megbocsátás nem jelent
Gyakran az tart bennünket vissza a megbocsátástól, hogy attól félünk, ez automatikus következményeket von maga után, mint például hogy találkoznunk kell hozzá a bántalmazóval, a valóság ezzel szemben az, hogy:
A megbocsátás nem igényli a bántalmazó bevonását: Előfordulhat, hogy a bántalmazónak esze ágában sincs bocsánatot kérni, lehetséges, hogy már nincs az élők sorában, vagy egész egyszerűen a vele való kapcsolatfelvétel nem megvalósítható biztonságos keretek között. Még ha a bántalmazó valóban sajnálja is a tetteit, és nyíltan meg is bánja azokat, a megbocsátás akkor sem róla, hanem rólunk szól. Éppen ezért nem szükséges a bevonása, hiszen a megbocsátás egy belső, bennünk lezajló folyamat.
A megbocsátás nem jelent kibékülést: Ez két teljesen eltérő fogalom, megbocsáthatunk úgy valakinek, hogy a jövőben sosem létesítünk vele újra kapcsolatot.
A megbocsátás nem jelenti a határok hiányát: Ha a megbocsátás vagy akár a kibékülés mellett is döntünk, jogunk van a határaink meghúzásához, és ahhoz is, hogy azokat tiszteletben tartsák.
A megbocsátás nem egyenlő a gyors továbblépéssel: A megbocsátás egy utazás – a sérelem elszenvedésétől akár évekig, évtizedekig is eltarthat, mire eljutunk oda, hogy képesek vagyunk a másik személynek megbocsátani. Ez sokszor magába foglalja a gyász szakaszainak megélését, szükségünk lehet szakember segítségére, és lényeges, hogy a feldolgozás a saját tempónkban, az általunk diktált ütemben történjen. A megbocsátás útja nem egyenes, bármikor előfordulhatnak visszalépések.
A megbocsátás nem egyenlő a rossz figyelmen kívül hagyásával: A bántalmazás elítélendő, és ezen a tényen nem változtathatunk. Úgy tenni, mintha semmi sem történt volna igazságtalan, és hosszú távon súlyos károkat okozhat.
A megbocsátás nem jelenti, hogy többé nem lehet beszélni a történtekről: Mindez a saját történetünk. A saját életünk. Nem szabad engednünk, hogy bárki elhallgattasson, vagy megpróbálja hitelteleníteni megéléseinket. Megbocsáthatunk valakinek, de ugyanúgy jogunk van elmondani, ami velünk történt. Gyakran épp ez az, ami leginkább segít bennünket a gyógyulásban.
A megbocsátás nem jelenti, hogy nem lesznek következmények: A megbocsátáshoz nem szükséges a bizalom újjáépítése. Ha valaki bántalmazott bennünket, számolnia kell a tettei következményeivel, például a bizalom elvesztésével, a rossz cselekedeteinek leleplezésével, jogi lépésekkel, a munkahely elvesztésével, a kapcsolati visszahatásokkal stb.
A megbocsátás nem jelenti azt, hogy nem figyelünk fel a káros mintázatokra: Előfordulhat, hogy a bántalmazó megpróbál bűntudatot kelteni bennünk, amiért felhívjuk a figyelmét az ismétlődő bántalmazó viselkedésmódjára, azt várja ugyanis, hogy a megbocsátás eltörli a múltbéli hibákat. Csakhogy ez nem így működik. A megbocsátás mellett érdemes figyelnünk az esetleges vészjelekre, sőt mindez elengedhetetlen, hiszen a biztonságunkat szolgálja.
A megbocsátás tehát nem minden esetben jelent megoldást a traumák feldolgozásában, és fontos, hogy a gyógyulás a saját tempónkban történjen. Az átélt sérelmek feldolgozása nem egyenlő a feledéssel vagy a gyors továbblépéssel, és bár a megbocsátás lehetőségét nem zárhatjuk ki, annak nincs mindenki számára előírt ideje vagy módja. A legfontosabb, hogy saját magunkat tiszteljük és támogassuk a gyógyulás útján anélkül, hogy bárkinek is megfeleljünk.
Consuegra, C., & Consuegra, P. (2021). Forgiving our parents, forgiving ourselves: how children who have been abused by their parents can find release from a life of torment. Journal of family research and practice, 1, 74-86.
Sloan, K. (2019). SHOULD ABUSERS BE FORGIVEN?. Herizons, 32(4), 48-49.
Borris, E. R. (2003). The healing power of forgiveness. Occasional paper, 10.
Fitzgibbons, R. (1998). Anger and the healing power of forgiveness: A psychiatrist’s view. Exploring forgiveness, 63-74.