Manapság már talán mindenki számára ismerős a „situationship” kifejezés, amely egyre népszerűbb a fiatalok körében. Az angol „helyzet” és „kapcsolat” szavak összevonásából keletkezett párkapcsolati formában ugyan megjelennek a szokványos párkapcsolati elemek, a tagok azonban mégsem vállalják fel egymást a nagyvilág előtt. Cikkünkben ezen együttléti forma pszichológiai hátterét vizsgáljuk.

Nehéz pontos definíciót találni erre a se veled, se nélküled párkapcsolati formára; talán valahol félúton lehet a barátság és a párkapcsolat között. Nem feltétlenül csak barátság extrákkal, azonban jóval lazább kötődésről beszélünk, mint egy „igazi” párkapcsolat esetén. Olyan szexuális-romantikus kapcsolatok ezek, melyeknek nincs egyértelmű meghatározása vagy jövője. Sokszor magukban foglalják az elköteleződés hiányát, amely csökkentheti a feszültségeket, de akár árthat is a kapcsolatnak. A situationship a meghatározhatatlan kapcsolatok meghatározására tett kísérlet.

Cikkünkből kiderül:

  1. Mit nevezünk situationshipnek?
  2. Melyek a legutóbbi kutatási eredmények a témával kapcsolatban?
  3. Mik a hátrányai/előnyei az ilyen jellegű kapcsolatoknak?

Romantikus szerelem

Ha Sternberg szerelemre vonatkozó háromszögelméletét vesszük alapul, akkor

a situationshipek általában a romantikus szerelem kategóriájába sorolhatóak, hiszen megvan bennük az intimitás és a szenvedély, azonban hiányzik a párkapcsolat iránti elkötelezettség.

A pár közel áll egymáshoz, a kapcsolatuk együtt töltött idővel, fizikai és szexuális tevékenységekkel jár együtt, de alacsony az elkötelezettségi szint és nincs kapcsolati címke. Sternberg szerint a legtöbb pár a romantikus szerelemtől a társas szerelem felé fejlődik, ami az elkötelezettség magasabb szintjével jár együtt: itt az intimitás és az elköteleződés dominál. A situationshipek esetében azonban egyáltalán nem olyan biztos, hogy a párok eljutnak erre a szintre.

Kutatás

Mivel viszonylag új jelenségről van szó (2017-ben említették először a situationship elnevezést), mind a definícióban, mind a kapcsolat működésmódjában vannak még homályos foltok, kérdések, amelyekre keressük a választ. Ugyan már rengeteg cikket találunk a témában, de tudományos megközelítésben még csak kevesen foglalkoztak a situationshipek dinamikájával.

Egy idei kutatás azonban célul tűzte ki, hogy mélyebbre ás a „helyzetkapcsolatok” világában. 28 résztvevővel készítettek interjúkat az eddigi kapcsolati élményeikről, történetükről (az egyéjszakás kalandoktól kezdve az elkötelezett romantikus kapcsolatokig), ezután pedig elemezték, hogy a beszámolók között találnak-e situationshipeket. Mindezzel az volt a céljuk, hogy meghatározzák ezen speciális kapcsolatokat, és kiderítsék, vajon miben különböznek más kapcsolatoktól. A következő lépésben 261 résztvevő online felmérést töltött ki az utolsó 3 párkapcsolatáról. Ebben a szakaszban a tanulmány első fázisának eredményei alapján a situationshipek és a másféle kapcsolatok elkülönítése volt terítéken. Az eredmények alapján a situationshipeket olyan romantikus kapcsolatokként definiálták, amelyek nem rendelkeznek címkével, nem feltétlenül egyértelműek, és alacsony szintű elköteleződéssel járnak. Mindemellett az ilyen jellegű kapcsolatban résztvevők hasonló romantikus viselkedést mutattak, mint az „átlagos” párok a vonzalom, a szexualitás és az együtt töltött idő terén.

A kutatás érdekes megfigyelése, hogy az elkötelezettség mellett a párkapcsolati elégedettség is alacsonyabb volt a situationshipben résztvevő személyek esetében.

A tanulmány kapcsán fontos kiemelni, hogy csak az egyik fél nézőpontja jelenik meg az elemzésekben; érdekes volna megvizsgálni azt is, hogy a pár másik tagja miként vélekedik a kapcsolatról. A teljes képet ugyanis így lehetne igazán feltérképezni.

Szintén érdekes eredmény, hogy az elkötelezettség hiánya árthat a kapcsolat minőségének.

A megfigyelések szerint a situationshipek nem gyakran alakulnak át elkötelezett romantikus kapcsolattá, ráadásul kevésbé is kielégítőek, mint más kapcsolatok.

Ha tehát romantikus párkapcsolat kialakítása a célunk, nem feltétlenül célravezető situationshipbe keverednünk; valószínűleg nem ez a „normál” párkapcsolatok kialakításának optimális módja.

Miért vonzó a situationship?

Sok oka lehet annak, hogy valaki szándékosan megy bele vagy alakítja a kapcsolatait úgy, hogy a keretek lazábbak legyenek. Fél az elköteleződéstől? Társaságra vágyik, de úgy érzi, nem áll készen a komoly kapcsolatra? Szeretne nyitott maradni más lehetőségekre is? Szívesen tölt időt valakivel, de azt gondolja, hogy a másik nem igazán kapcsolatra érdemes, nem barát/barátnő vagy épp férj/feleség alapanyag? Élvezi, hogy kevés erőfeszítést kell tenni, de mégis bizonyos előnyökhöz jut? Nem is igazán tudja, mit akar? Ezekre a kérdésekre mind egyszerű megoldást jelenthet a situationship.

Miért könnyű beleesni?

A mai világban azonban könnyen találhatja magát akaratlanul is situationshipben az ember. Egyre gyakoribb tendencia, hogy a személyek nem címkézik fel a romantikus kapcsolataikat – sokan ezt az elköteleződéstől való félelemre vezetik vissza.

Egészen addig nincs probléma, amíg a pár mindkét tagjának megfelel a címke nélküli, kötetlenebb kapcsolati dinamika, azonban sokak számára az, hogy nincsen egyértelmű meghatározás vagy kötelezettségvállalás, bizonytalanságot és szorongást okoz. Lehet, hogy kezdetben még megfelelt ez a felállás, de időközben meggondolták magukat, vagy eleve nagy reményekkel csaptak bele a kapcsolatba, és bár tisztában voltak a másik elképzeléseivel, úgy vélték, megváltoztathatják azt, esetleg egyszerűen csak nem tudták, hogy a másik nem nyitott egy komoly kapcsolatra.

Azok az emberek, akik akaratlanul kerülnek ilyen helyzetbe, általában már a kezdetektől fogva egy hagyományosabb kapcsolati működésmódra számítanak, ahol megvannak a különböző mérföldkövek az elköteleződés irányába. Úgy tekintenek ezekre a kapcsolatokra, mint egy útra, amely az elkötelezettebb párkapcsolathoz vezet. Kialakul az érzelmi kötődés és a remény arra vonatkozóan, hogy ha eleget várnak, valami több lesz a kapcsolatból.

Mi hiányzik?

Ha azt szeretnénk, hogy a párkapcsolatunk elkötelezett kapcsolattá fejlődjön, rendkívüli szükségünk lesz az érzelmi biztonság kialakítására. Ez az összetevő gyakran hiányzik a situationshipekből. A valódi kapcsolat, a bensőséges kötelék kialakulásához azonban elengedhetetlen bizonyos érzelmi feltételek megléte: ide tartozik a biztonság, a bizalom, az őszinteség, az érzelmekről való nyílt kommunikáció vagy épp a sebezhetőség.

A situationshipek működőképesek lehetnek két olyan ember számára, akik a szabadságot, rugalmasságot keresik elköteleződés nélkül, ritka azonban, hogy mindkét felet kielégítené ez a fajta párkapcsolati dinamika. Míg a megállapodás kezdetben talán egyenlő feltételek mellett indul, az egyik fél általában később mégis többre vágyik. Ha tehát stabilitásra, elkötelezettségre, komoly párkapcsolatra törekszünk, valószínűleg nem a situationship a legjobb opció, mert bár előfordulhat, hogy egy ilyen jellegű kapcsolat is szintet lépjen, általában nem ez a jellemző.

Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological Review, 93(2), 119–135.

Langlais, M. R., Podberesky, A., Toohey, L., & Lee, C. T. (2024). Defining and describing situationships: An exploratory investigation. Sexuality & Culture, 1-27.

Beri, R. (2024). A Study on Love Bombing, Narcissism and Emotional Abuse among Young Adults in Relationship and Situationship. International Journal of Interdisciplinary Approaches in Psychology, 2(6), 22-46.